GŁĘBINY PACYFIKU

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Głębiny Pacyfiku
Tytuł oryginalny:Pacific Abyss
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2008
Czas trwania:3 x 52 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Dale Templar, Lucy Meadows
Obsada:Mike deGruy, Kate Humble
Dystrybucja:Best Film
Opis

Strefa mroku.

Galeria

Są miejsca na Ziemi poznane dotąd mniej niż powierzchnia Księżyca. Należą do nich głębiny oceanów. Jest to środowisko pełne życia, w tym wielu gatunków zwierząt, które dopiero czekają na odkrycie, ale skrajnie nieprzyjazne człowiekowi. Nic dziwnego, że rejony te kuszą naukowców zapaleńców, zwłaszcza jeśli da im się do dyspozycji sprzęt pozwalający na schodzenie na nieosiągalne dotąd głębokości. Szansę taką otrzymali członkowie ekipy udającej się na Ocean Spokojny, składającej się z naukowców, nurków i operatorów. Przemierzyli 3000 km na Pacyfiku zatrzymując się w interesujących ich rejonach, czyli w atolach i u wybrzeży wysepek Mikronezji, schodząc na duże głębokości i badając tamtejszą faunę. Ich głównym zadaniem było badanie kondycji rafy i odkrywanie nowych gatunków, ale film zawiera również relacje z odwiedzin mijanych wysp – wizyty w miejscowej szkole nawigacji na Puluwat czy wycieczki do lasu namorzynowego, a także informacje dotyczące krwawych walk, jakie toczyły się w tych rajskich zakątkach w czasie II wojny światowej, i zdjęcia archiwalne z tego okresu.

W pierwszym odcinku trzyczęściowego dokumentu nurkowie testują sprzęt, jak się okazuje nie niezawodny, i dla rozgrzewki penetrują parę z kilkudziesięciu leżących w lagunie Chuuk wraków statków i samolotów z czasów II wojny światowej, obecnie zamieszkałych przez liczne gatunki morskich zwierząt. Płynąc na zachód i odwiedzając ciekawe miejsca, ekipa dotarła do wyspy Fais położonej na skraju Rowu Mariańskiego, którego dno leży niemal 11 km pod lustrem wody. Tu nurkowie zeszli do strefy mroku, czyli tam, gdzie nie dochodzi już światło słoneczne. To już w drugim odcinku dokumentu. W trzecim jesteśmy świadkami testowania supernowoczesnego kombinezonu, przypominającego skafandry kosmiczne, pozwalającego wynurzać się z dużych głębokości bez dekompresji. W wypadku nurkowania ze zwykłym sprzętem, aby uniknąć choroby kesonowej, na jedną minutę przebywania w głębinach przypada 15 minut dekompresji. Co ciekawe, łowione w głębinach okazy ryb, zanim zostaną zabrane na powierzchnię, też muszą przechodzić dekompresję, co odbywa się przez nakłuwanie ich pęcherza pławnego. Po pozytywnym wyniku testów kombinezonu jeden z uczestników wyprawy schodzi w nim na głębokość 133 m, a dzięki niewielkiej kamerce my również możemy zobaczyć, co widział po drodze.

Jak zawsze oglądanie dokumentu z logo BBC Earth to nie tylko poznanie ciekawostek przyrodniczych, ale i uczta estetyczna. Morska toń kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic i wiele piękna przybierającego niespotykane na lądzie kolory i kształty. Niestety podwodne środowisko jest bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i bajkowe piękno raf koralowych może kiedyś zniknąć. Chciałoby się, żeby takie filmy jak ten nie stały się nigdy pamiątką.

„Głębiny Pacyfiku” zostały wydane w ładnym lakierowanym tekturowym pudełku.

ASPEKTY TECHNICZNE

Przeważające kolory to oczywiście wszystkie odcienie niebieskiego, od błękitu do głębokiego granatu, i szmaragdowego, ale w tym, nomen omen, oceanie niebieskości pojawiają się intensywne, żywe, czasem niemal jaskrawe barwy rafy koralowej: czerwień, zieleń, pomarańczowy, żółty i inne. Niezła jak na dokument ostrość pozwala cieszyć oko szczegółami wyglądu morskich żyjątek, a brak zabrudzeń czystością obrazu.

W ścieżce dźwiękowej niemal nieustannie dyskretnie bulgoce lub szumi woda, a obraz ilustruje spokojna muzyka. Głosy członków ekipy dobrze słyszalne, może jedynie w czasie wypowiedzi nagrywanych pod wodą trzeba bardziej wytężać słuch, aby zrozumieć poszczególne słowa.

BONUSY

Brak dodatków.

itk

 

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 2.50 (2 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (2)

  1. Moni

    Moni 2014-08-07 13:29 Odpowiedz

    Opis filmu oraz okładka każe sobie dużo oczekiwać po filmie. Niestety interesujące są zaledwie migawki z filmu. Cała reszta to wychwalanie pod niebiosa umiejętności uczestników wyprawy i sprzętu. Trochę nowinek technicznych sprzętu do nurkowania, problemy techniczne nurków pod wodą. Najciekawsza jest ostatnia scena trzeciego odcinka, kiedy nurkowie wpływają do podwodnej jaskini, na powierzchni zaczyna się burza i trach napisy Koniec!. :-() Gwiazdka za okładkę i tytuł.

  2. Natalia

    Natalia 2012-29-04 11:30 Odpowiedz

    Film nie ciekawy ... Bynajmniej dla mnie . Dla innych może on być cudowny , aczkolwiek mnie nudzi .

Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::3 x 6
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.