POŁUDNIOWY PACYFIK

Nasza ocena:6Nośnik:DVD
Tytuł polski:Południowy Pacyfik
Tytuł oryginalny:South Pacific
Gatunek:dokument, przyrodniczy
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2009
Czas trwania:6 x 50 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Mark Brownlow, Chiara Bellati, Jonathan Clay
Dystrybucja:Best Film
Opis
Jeden ocean, dwadzieścia tysięcy wysp, 25% powierzchni wody na Ziemi – taką informacją rozpoczyna się każdy z sześciu odcinków serialu BBC poświęconego Pacyfikowi i jego tajemnicom.
Galeria

Przeciętnemu zjadaczowi chleba ten ogromny akwen kojarzy się z rajskimi wyspami i atolami Polinezji, palmami oraz przepięknymi rafami koralowymi. Tymczasem jest to miejsce, w którym trwa nieustanna walka o przetrwanie ludzi i zwierząt. Jest to także obszar kryjący wiele pasjonujących zagadek, np. związanych z przemieszczaniem się zwierząt na wyspy odległe od siebie o kilka tysięcy kilometrów. Tajemnice Oceanu Spokojnego, zwanego także Wielkim, odkrywa sześć odcinków tego niezwykłego, zrealizowanego przez BBC cyklu, w którym po raz pierwszy pokazano lotnicze zdjęcia wybuchającego pod wodą wulkanu, pewnego gatunku rajskiego ptaka oraz najbardziej dziewiczej rafy na świecie. Pięknym zdjęciom flory i fauny towarzyszą mrożące krew w żyłach ujęcia człowieka karmiącego rekiny oraz sceny z życia mieszkańców Polinezji, w tym okrutnego rytuału rzeźbienia wzorów na ciele młodych mężczyzn.
Filmy rozmieszczone są na dwóch płytach, na każdej znajdują się trzy odcinki.

„Ocean wysp” prezentuje najciekawsze wyspy Pacyfiku: MacQuarie, Galapagos, Hawaje, Samoa Zachodnie, Anutę i Wyspę Wielkanocną. Poza przeglądem okazów tamtejszej fauny odcinek oferuje sceny skakania na linie z wysokiego rusztowania na wyspie Pentecost, granie na wodzie i różne techniki łowienia ryb na wyspie Anuta.

„Rozbitkowie” zastanawiają się nad tym, w jaki sposób zwierzęta lub zarodniki roślin pokonały tysiące kilometrów przedostając się z jednej wyspy na drugą, np. z będącej bazą wypadową Nowej Gwinei na odległe Wyspy Salomona i jaką rolę pełniły w tej migracji cyklony. A może pomogli im pradawni żeglarze, przodkowie Polinezyjczyków?

„Bezkresny błękit” mówi o tym, jak wbrew zwodniczej urodzie niegościnny jest Pacyfik i jak trudna walka o przeżycie rozgrywa się tu każdego dnia. Ilustrują to sceny rodem ze „Szczęk”, gdy spokojnie kołyszące się na wodzie pisklę albatrosa porywa znienacka paszcza rekina. Odcinek ten przybliża także dzieje rozbitków statku wielorybniczego Essex, który został w XIX w. zaatakowany przez wieloryba, a którego ocaleli członkowie załogi miesiącami dryfowali w szalupach po bezkresie wód oceanu.

„Ocean wulkanów” poświęcony jest wyspotwórczej roli wulkanów. To tu można zobaczyć ujęcia wybuchającego w głębinach wulkanu oraz pasjonujące podwodne zdjęcia zetknięcia się rozżarzonej lawy z wodą i co z tego wynika. Realizatorzy filmu zapuścili się nawet w ogromne tunele zastygłej lawy. Poza tym są tu przepiękne zdjęcia rafy koralowej Kingman, ostatniej nieskażonej cywilizacją, sporo uwagi poświęcono też mordercom raf i ich pogromcom.

„Niezwykłe wyspy” opowiadają o najbardziej osobliwych przedstawicielach oceanicznej fauny, w tym o nadrzewnym, zobaczonym po raz pierwszy dopiero w 1994 r. kangurze drzewiaku rudym z Nowej Gwinei i leniwej jaszczurce tuatara, która bierze jeden oddech na godzinę.

„Zagrożony raj” to wyliczenie zagrożeń, jakie czyhają na środowisko przyrodnicze Pacyfiku, ale – ku pokrzepieniu ducha – pokazanie także działań mających na celu odbudowę przetrzebionej fauny. Należy do nich hodowla koralowców, tworzenie parków i rezerwatów przyrodniczych. W tym odcinku pokazano także działalność „Greenpeace”.

Serial BBC jest niezwykłym spektaklem o wysokich walorach edukacyjnych oraz wizualno-muzycznych, ponieważ przepiękne zdjęcia zilustrowane są muzyką dobrze oddającą klimat oceanicznego tropiku.

ASPEKTY TECHNICZE

Jeśli chodzi o obraz (panoramiczne 1.78:1), nie można inaczej – nota musi być maksymalna. Zdjęcia są tak wysokiej jakości, że czasami trudno uwierzyć w to, że kręcono je pod wodą. Krystalicznie czysty obraz często sprawia wrażenie trójwymiarowego i pełnego głębi, czego przykładem ujęcia, w których ryby przemykają się pomiędzy rozległymi rafami koralowymi. Czy to pod wodą, czy na ziemi, szczegóły widać bardzo dokładnie, a w zdjęciach kręconych w ciemności, nocą czy we wnętrzu ciemnej lawy sylwetki zwierząt rysują się wyraźnie. Kolory są bajeczne, żywe i intensywne, a paleta ich odcieni przebogata – przykładem mieniący się różnymi odmianami niebieskiego lazur oceanicznej toni. Dzięki temu imponująco wyglądają podwodne, bogate w detale zdjęcia potężnych fal i rozpryskujących się kropli wody. Ostrość obrazu nie pozostawia nic do życzenia, a transfer na płyty jest idealny.

Dźwięk w Dolby Digital 5.1. Nagranie ujawnia najsubtelniejsze nawet szelesty i chrzęsty oraz odgłosy zwierząt a także bulgoty wody, realistycznie przewalającej się z głośnika do głośnika. Pięknie i czysto brzmi atmosferyczna muzyka, doskonale podkreślająca magię pokazywanych w filmie miejsc.

BONUSY

Brak, a szkoda, bo fajnie byłoby zobaczyć kulisy realizacji tego imponującego projektu.

ren


CIEKAWOSTKI – CUDOSCENA
CIEKAWOSTKI – CUDOKADR

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 4.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. Moni

    Moni 2014-08-07 13:35 Odpowiedz

    Polecam warto obejrzeć. Wiele cudownych zakątków, ciekawa narracja. :)

Nasze oceny
Film:6
Obraz:6
Dźwięk:6
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::6 x 5
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.