Dokument BBC Earth przedstawiający Park Narodowy Yellowstone jest składającą się z trzech części opowieścią podzieloną na „Zimę”, „Lato” i „Jesień”. Yellowstone jest okoloną szczytami Gór Skalistych wyżyną położoną na jednym z największych wulkanów świata, którego serce bije 5 km pod ziemią. Ta naturalna misa, o średnicy 80 km, jest największym geotermalnie aktywnym rejonem na ziemi. Znajduje się tu więcej gejzerów niż w reszcie świata razem wziętej. Pomimo gorąca, jakie panuje głęboko pod powierzchnią, to, co jest na powierzchni, przez pół roku jest zamarznięte i przykryte grubą warstwą śniegu, z powodu specyficznych, sprzyjających warunków dużo grubszą niż w innych rejonach.
Właśnie od zaśnieżonych obrazów wyżyny, odcinkiem zatytułowanym „Zima”, dokument się zaczyna. Nawet jeśli ktoś nie lubi zimy, to patrząc na bajkowe krajobrazy Yellowstone będzie musiał przyznać, że jest to wspaniale piękna pora roku. Olbrzymie przestrzenie niezdeptanego przez nikogo puszystego, bielutkiego śniegu, drzewa przykryte białymi czapami, a powietrze migocące od diamentowego pyłu – zjawiska meteorologicznego powstającego w specyficznych warunkach – Królowa Śniegu musiała mieszkać właśnie tu. Pomimo bajkowego piękna życie w tych warunkach nie jest bajką, w omawianym odcinku zobaczymy, jak sobie w nich radzą wilki, wapiti, wydry, kojoty, lisy i mieszkające tu od ostatniej epoki lodowcowej bizony. Jak kolorowe oko Ziemi wygląda na tle nieskalanej bieli niebiesko-seledynowo-żółto-pomarańczowe Grand Prismatic Spring, swoje kolory zawdzięczające mikrobom.
Lato przychodzi późno, w maju leży jeszcze gruba warstwa śniegu, a i czerwiec bywa biały. Jednak im słońce wyżej nad horyzontem, tym płaskowyż robi się coraz bardziej zielony i kwitnący, a z powodu rodzących się w tym krótkim sprzyjającym czasie zwierząt przypomina leśne przedszkole. Krótkie, intensywne, suche i gorące lato niesie ze sobą niebezpieczeństwo wybuchania pożarów, w 1988 roku spłonęła 1/3 powierzchni parku.
Najbardziej malowniczą porą roku w Yellowstone jest jesień. Jedne zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, inne opuszczają park schodząc dolinami wyżłobionymi przez lodowiec. Niestety poza terenem parku przestają być objęte ochroną. O tym, jak wygląda współistnienie człowieka i zwierząt na tym jednym z najbardziej dzikich rejonów świata jest mowa w trzecim, ostatnim, odcinku dokumentu.
Piękno Yellowstone o każdej porze roku jest tak uderzające, że natchnęło ludzi do powstania genialnej idei parków narodowych. 1 marca 1872 roku właśnie w Yellowstone ustanowiono pierwszy park narodowy na świecie.
ASPEKTY TECHNICZNE
System dźwięku to jedynie Dolby Digital 2.0, ale za to dobrze wykorzystane. Obok wyraźnego lektora (zarówno angielskiego, jak i polskiego) słychać różnorodne odgłosy przyrody: huk ostrego porywistego wiatru, krzyki i śpiew ptaków, wycie wilków, huczące kaskady wodospadu, plusk wody, ryki bizonów, brzęczenie owadów i kolibrów. Tłem tych dźwięków i znakomitym uzupełnieniem obrazu jest bardzo dobrze dobrana, piękna muzyka.
Jakość obrazu jest zadowalająca, tak ważne w filmach przyrodniczych kolory są naturalne i bogate. Ujęcia zimowe wyglądają niekiedy prawie jak czarno-białe lub szaro-białe, co daje bardzo ładny efekt. Ostrość i kontrast w porządku.
BONUSY
Brak dodatków.
itk
CIEKAWOSTKI – CUDOKADR
|