NIEWINNA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Niewinna
Tytuł oryginalny:The Other Man
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2008
Czas trwania:83 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Richard Eyre
Obsada:Laura Linney, Antonio Banderas, Liam Neeson, Romola Garai
Dystrybucja:Best Film
Opis
Dziwne uczucie towarzyszy oglądaniu tego filmu, gdy ma się świadomość, że tak naprawdę stał się on pewnego rodzaju samospełniającą się przepowiednią.
Galeria
Rok bowiem po jego realizacji Liam Neeson grający w „Niewinnej” cierpiącego po stracie żony wdowca stracił własną żonę, aktorkę Natashę Richardson, która zmarła w wyniku powikłań po wypadku na nartach. Trudno oprzeć się wrażeniu, że przygotowując się do roli… przygotował się na śmierć żony.

Kiedy Lisa (Laura Linney, która nawiasem mówiąc już po raz trzeci jest filmową partnerką Liama Neesona), znana projektantka obuwia, umiera, jej załamany  mąż Peter odkrywa, że miała romans. Rozpacz zmienia się w szok, a potem we wściekłość, tym większą, że swoje 25-letnie małżeństwo z Lisą Peter uważał za udane. Postanawia odnaleźć kochanka żony i go zabić, a po włamaniu się do jej komputera i odnalezieniu intymnych zdjęć kochanków wie już, kogo szukać. Jedzie do Mediolanu i konfrontuje się z konkurentem. Nieoczekiwanie jednak jego nienawiść słabnie, kiedy widzi, jak bardzo Ralph kocha jego żonę…

Siłą tego thrillera jest dobra gra całej trójki aktorów (w kochanka Lisy wciela się Antonio Banderas) i niejednoznaczność wszystkich trzech postaci. Lisa zdradza męża, ale go kocha, Peter, chwilami bliski obłędu, chce zemsty, ale to pragnienie nie zagłusza w nim empatii, ten trzeci nie jest wyrachowanym rozbijaczem cudzych związków ani prymitywnym macho, a miłość do Lisy jest właściwie jedyną realną rzeczą w jego życiu.

Podstawą scenariusza filmu było opowiadanie „Tamten mężczyzna” Bernharda Schlinka (bardziej znanego jako autor bestsellerowego „Lektora”). Pisarz porusza w nim temat zdrady, wybaczenia, prawdy, złudnego poczucia wiedzy o wydawałoby się znanym od lat człowieku.

I taki też jest ten thriller, którego streszczenie powyżej brzmi w dużej mierze jak streszczenie melodramatu – należy go obejrzeć w skupieniu, bez nastawiania się na paroksyzmy strachu. „Niewinna” nie aspiruje może do osiągania szczytów analizy psychologicznej, ale potwierdza zawierające jakże wiele niewypowiedzianej treści zdanie, że nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Ta tematyka, sama w sobie intrygująca, niestety nie wybrzmiała odpowiednio dobrze. Thrillerowy początek jest zachęcający, trzyma w napięciu, a my chcemy wraz z Peterem wytropić tajemnicę jego żony. Potem film zmienia szatę na melodramatyczną i… siada, a scena w hotelu nad jeziorem Como jest dramaturgicznym i psychologicznym nieporozumieniem, średnio dobrze wygranym i nieprzekonującym. Tak jakby nagle aktorzy stracili busolę, a płytka psychologia położyła na łopatki suspens.

ASPEKTY TECHNICZNE

Film jest maksymalnie naturalny kolorystycznie. Dominują ciepłe włoskie brązy i żółcienie, angielskie zielenie i granaty. Obraz jest raczej miękkawy, ostry jedynie w ujęciach w biurze Petera. Ogląda się go dobrze, ale głębszy kontrast by się przydał.

Dźwięk to wprawdzie Dolby Digital 5.1, ale baaaardzo stonowany. W tyłach ledwo uświadczymy odgłosy tła (deszcz, ulica), wszystko poszło w przody.

BONUSY

Zapowiedzi.  

itk / veroika

Data premiery: 3.01.2011

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 3.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. hollow man

    hollow man 2010-13-12 15:34 Odpowiedz

    ok

Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.