Pewien przedzielony na pół murem zamek zamieszkują skłóceni ze sobą cześnik Raptusiewicz i rejent Milczek. Pierwszy z nich stara się o względy podstoliny goszczącej u niego, tej zaś bardziej odpowiadałby ożenek z synem cześnika, Wacławem, który jednak jest z wzajemnością zakochany w bratanicy Raptusiewicza, Klarze. Pośrednikiem w swatach, mającym wybadać sytuację i wyjednać względy Podstoliny dla cześnika, jest pyszałkowaty szlachcic Papkin, któremu wpadła w oko młoda Klara.
Pierwsza ekranizacja „Zemsty” – w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego – miała miejsce w 1956 roku, drugą nakręcił w 2002 roku Andrzej Wajda. Wprowadził w niej w życie parę oryginalnych pomysłów – przeniósł akcję w wiek XVIII, co miało wpływ na scenografię i wygląd bohaterów (charakteryzacja, fryzury, kostiumy), a także umieścił ją w porze zimowej, tej teoretycznie mniej sprzyjającej kręceniu zdjęć i mniej fotogenicznej porze roku. Na tym surowym, jednolitym tle jednak tym wyrazistsze stają się postacie, będące uosobieniem typowych polskich przywar, ale jednocześnie budzące sympatię i uśmiech. Do doskonałego odbioru tej świeżej, choć przecież prawie 180-letniej sztuki z pewnością przyczynili się wyjątkowi aktorzy, z których dosłownie wszyscy zagrali wyśmienicie, przy czym szczególne słowa uznania należą się Januszowi Gajosowi grającemu cześnika i Romanowi Polańskiemu kreującemu Papkina.
ASPEKTY TECHNICZNE
Obraz jest czysty i pozbawiony usterek, o należytej ostrości. Paleta kolorystyczna dość uboga, ze względu na dominującą biel i obecność szarości w różnych odcieniach. Nie mniej od czasu do czasu pojawiają się i inne kolory – pastelowe gołębie błękity i zielenie w komnacie podstoliny czy nasycona czerwień żupanu Wacława.
Realizacja dźwięku jest bardzo dobra, dialogi słychać wyraźnie, z odpowiednią akustyką. W kilku scenach bardzo dobrze słychać przestrzenność: dzwonią janczary, furkoce poderwane do lotu stado ptaków, kraczą wrony w oddali, brzęczy sakiewka wypełniona monetami, stukają narzędzia pracy murarzy reperujących mur, a wszystko to dochodzi realistycznie z różnych stron.
BONUSY
Galeria zdjęć (ok. 5 min) i książeczka w okładce płyty.
itk
Premiera DVD: 12.04.2012 |