JANE AUSTEN ŻAŁUJE_BOX JANE AUSTEN

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Jane Austen żałuje
Tytuł oryginalny:Miss Austen Regrets
Gatunek:biograficzny, kostiumowy
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2008
Czas trwania:85 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Jeremy Lovering
Obsada:Olivia Williams, Greta Scacchi, Imogen Poots, Phyllida Law, Pip Torrens, Tom Hiddleston, Hugh Bonneville, Jack Huston
Dystrybucja:Best Film
Opis
Dobiegająca czterdziestki Jane Austen podsumowuje swoje życie i zastanawia się, czy dobrze zrobiła, nie wychodząc za mąż.
Galeria

Film „Jane Austen żałuje” jest pod względem treści doskonałym uzupełnieniem „Zakochanej Jane” Juliana Jarrolda. Tam młoda pisarka podejmuje decyzję o rezygnacji z małżeństwa i całkowitym poświęceniu się pisarstwu, w obrazie Jeremy’ego Loveringa analizuje po latach słuszność swojego wyboru. Refleksja nie jest, niestety, wesoła, ponieważ odrzucenie oświadczyn bogatego pana Bigga skazało ją, jej matkę i niezamężną siostrę Cassandrę na życie w ubóstwie, co jej pani Austen z goryczą wypomina. Ale z drugiej strony Jane wie, że dokonując takiego wyboru, pozostała wierna sobie i zachowała niezależność.

Czy można jednak wierzyć temu, co wypowiada na ekranie grająca Jane Austen Olivia Williams? Raczej tak, ponieważ twórcy filmu oparli się na korespondencji pisarki z Cassandrą i ulubioną bratanicą Fanny Knight. Nawiasem mówiąc – relacja między ciotką i szukającą u niej rady co do małżeństwa bratanicą jest główną osią dramaturgiczną akcji.

„Jane Austen żałuje” to opowieść bardzo kameralna, pozbawiona zwyczajowego blichtru widowiska kostiumowego (panie ubierają się skromnie, same prowadzą ubogie gospodarstwo), ale poruszająca, pozwalająca wniknąć nieco w zakamarki duszy fascynującej kobiety, która ośmieliła się rzucić wyzwanie epoce i zrezygnować z krępującego jej wolność i twórczą swobodę małżeństwa. W tej wersji dziejów pisarki nie jest to też – zgodnie zresztą z faktami – kobieta tak olśniewająca urodą jak Anne Hathaway z „Zakochanej Jane”, ale za to grająca Austen Olivia Williams stworzyła bardzo dobrą, pełną psychologicznych niuansów kreację. Doskonały kontrast dla dojrzałej pisarki stanowi jej wchodząca dopiero w życie piękna, świeża i bardzo młodzieńcza bratanica Fanny, którą z ogromnym wdziękiem zagrała Imogen Poots.

Film wchodzi w skład 4-płytowego pakietu „Jane Austen”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Panoramiczny obraz (a produkcja to telewizyjna) nie olśniewa jakością. Nie jest zbyt ostry, kolory ma często stłumione, nieco blade i raczej pozbawione ładnej naturalności. Szczegóły widać przeciętnie, na ciemnym tle gubią się zmarszczki czy fałdy garderoby. Lekko poszemruje tło.

Dźwięk w Dolby Digital 5.1, ale bez przestrzenności, a nagranie jest skromniutkie i składa się głównie z dialogów i subtelnej muzyki.

BONUSY

Brak.

ren

CIEKAWOSTKI – JANE AUSTEN – SALONOWA KOBIETA SAMOTNA

CIEKAWOSTKI – EMPIROWA SZAFA JANE AUSTEN

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.