GNOMEO I JULIA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Gnomeo i Julia
Tytuł oryginalny:Gnomeo & Juliet
Gatunek:familijny, animowany
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2011
Czas trwania:80 min
Kategoria wiekowa:7 lat
Reżyseria:Kelly Asbury
Obsada:(głosy) Maciej Stuhr, Natasza Urbańska, Borys Szyc, Cezary Pazura, Piotr Adamczyk, Piotr Fronczewski, Jarosław Boberek
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis
Wielka miłość małych krasnali.
Galeria

Nakręcić Szekspirowskiego „Romea i Julię” w wersji animowanej, w dodatku z krasnalami ogrodowymi w rolach głównych, to przedsięwzięcie co najmniej kontrowersyjne. A jednak Kelly Asbury podołał zadaniu, ba – nie przeszkadza nawet zakończenie ciut inne niż u mistrza ze Stratford!

Treść znają wszyscy, inne są tylko realia – Gnomeo i Julia to syn i córka władców krasnali mieszkających na posesjach skłóconych sąsiadów. Gnomeo i spółka noszą niebieskie czapeczki i nienawidzą „czerwonych”, i odwrotnie. Z czasem konflikt dwóch klanów się zaogni, w grę wejdzie supernowoczesna siejąca grozę kosiarka do trawy, a w tle będzie rozkwitał – w różowym świetle rzucanym przez pewnego samotnego flaminga obdarzonego w polskiej wersji głosem Cezarego Pazury – romans potomków krasnali w koronach.

Bajkowe kolory, romantyczna historia, łobuzerska Julia i poczciwy Gnomeo mogą przypaść do gustu małym widzom (choć głównych bohaterów przyćmiły nieco postacie drugoplanowe – wymiatająca rzucanymi hasełkami żaba i świetnie zdubbingowany flaming). Rozrywka to jednak raczej tylko dla dzieci, bo choć słowa padają wartko, czasem nawet w zgrabnym szyku, i aktorzy podkładający głosy wykonali naprawdę dobrą robotę, to jednak z próżnego i Salomon nie naleje. Jeśli tekst jest przeciętny, to jest przeciętny i koniec. Mimo że pojawia się tekstowe nawiązanie do „Shreka”, tej bajce do jego poziomu słownego humoru trochę brakuje.

ASPEKTY TECHNICZNE

Papugi i motyle mogłyby obawiać się stanąć obok bohatrów filmu, by nie wydać się bezbarwnymi. Czerwień czapeczek krasnali czerwonych tudzież tulipanów jest czerwienią do kwadratu, niebieskość czapeczek krasnali niebieskich tudzież sukni lady Modrabulwy jest niebieskością wybitną. Idźmy dalej: zieleń trawnika jest skondensowana i intensywna do niemożliwości, fiolet... no, może fiolet trzyma się jakichś granic, ale wszystko to wypada blado przy różowości flaminga... Oszołomione tymi kolorami oczy są mimo wszystko w stanie dostrzec szczegóły ostrego obrazu oraz docenić jego czystość.

Dźwiękowo udzielają się wszystkie głośniki, choć większość dialogów (i piosenek) dochodzi z przodu. Wyraźnie z tylnego prawego głośnika dolatuje terkotanie zraszacza na samym początku filmu i pianie koguta na końcu. Od głośnika do głośnika przeskakuje odgłos tryskającej wody z podrygującego we wszystkie strony węża ogrodowego. Dobrze słychać upadające odłamki tłuczonej ceramiki (czyli bohaterów filmu). Najwięcej zaś hałasu robią kosiarki (wyścig i finałowa demolka).

BONUSY

Wśród dodatków na płycie znajdują się: dwa zwiastuny, teledysk (1.30 min), galeria zdjęć (4 min) oraz materiał making of (22 min). W tym ostatnim aktorzy podkładający głosy w polskiej wersji językowej mówią o swoich postaciach, zgodnym chórem chwaląc dokonania dubbingowe Cezarego Pazury (flaming Faflamingo). W okładkę płyty wszyta broszura.

Jan / itkPremiera DVD: 27.10.2011

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:5
Dźwięk:4
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.77:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing)
Napisy::brak
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::materiał tematyczny, galeria zdjęć, zwiastuny, broszurka, teledysk
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.