SAFARI

Nasza ocena:2Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Safari
Tytuł oryginalny:Die Konferenz der Tiere
Gatunek:familijny, animowany
Kraj produkcji:Niemcy
Rok produkcji:2010
Czas trwania:89 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Reinhard Klooss, Oliver Huzly
Obsada:(głosy) Tomasz Borkowski, Sławomir Pacek, Miłogost Reczek, Izabela Dąbrowska, Paweł Ciołkosz
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Zwierzęta wszystkich krajów łączcie się.
Galeria

Czas: współczesność. Miejsce: delta rzeki Okawango, Afryka. Bohaterowie: bardzo spragnione zwierzaki. Spragnione wody, gdyż zachłanny biznesmen zbudował na rzece tamę i odciął dopływ życiodajnego płynu do rezerwatu. Kiedy śmierć zagląda wszystkim w oczy, a bawoły wiodące bezsensowny spór z nosorożcami tratują okolice, surykatka Billy i jej (jego) kumpel, lew Sokrates, wyruszają zbadać tajemnicę zniknięcia wody. W drodze dołączają do nich zwierzaki z różnych części świata (kogut, diabeł tasmański, polarny miś), które niszczycielska działalność człowieka wygnała z legowisk.

Przesłanie filmu jest jak najbardziej chwalebne – dbaj o braci mniejszych, chroń przyrodę, szanuj zieleń, nie depcz trawników, nie drażnij lwów. Problem w tym, że humor w „Safari” ma „lekkość” charakterystyczną dla żarcików naszych zachodnich sąsiadów (diabeł tasmański z problemami gastrycznymi)… W porównaniu ze „Shrekami” czy innymi „Zaplątanymi” jest toporny, ciężki, zbyt bezpośredni. A nie jest to jedyny zarzut wobec produkcji duetu Klooss – Huzly. Wiele można wybaczyć bajkom, ale nie to, że zrobiono je nie biorąc małych odbiorców na poważnie. A twórcy „Safari” wyraźnie nie chcieli się przemęczać: bohaterowie nie są oryginalni (ani z wyglądu, ani z charakteru), wszelkie kolejne zdarzenia i ich rozwiązania łatwo przewidzieć, zaś nachalne morały pojawiają się w stężeniu szkodliwym dla zdrowia.

Choć powinienem już wyrosnąć z bajek, to ostatnimi czasy animacje cieszą mnie częściej i zaskakują o wiele bardziej niż hollywoodzka widowiskowa tandeta z udziałem gwiazd kina. W tym przypadku jest jednak inaczej…

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz znacznie lepszy niż treść. Ładnie oddana perspektywa z lekko zamglonymi dalekimi obiektami i drobiazgowe odwzorowanie szczegółów w zbliżeniach – spękań skóry słonia i nosorożców, faktury skorupy żółwia czy bawolich rogów, pojedynczych włosków sierści, drobniutkich fal na wodzie. Na pewno największą zaletą filmu są jego słoneczne, nasycone kolory. Dominuje paleta złożona z ciepłych jasnych i ciemnych brązów, pomarańczowego, piaskowego, ochry, żółcieni, beżów, czasem dodatkowo podkreślonych i pogłębionych różowawym blaskiem zachodzącego słońca. Nie brak też błękitu nieba, odrobiny ciemnej zieleni i pastelowych różów i fioletów.

Ścieżka dźwiękowa bogata, głównie w odgłosy stąpania po suchej ziemi łap, racic, kopyt. Dźwięki dochodzą z różnych stron, zarówno te głośne, jak i delikatne. Dudnią basowo kopyta rozpędzonych bawołów i racice nosorożców, grzmi róg, w który dmie Billy, huczy ogień lub spadająca z wysoka woda. Odbijają się echem spadające odłamki skalne w wąwozie, słychać pogłos we wnętrzu drzewa-wyroczni, inną akustykę ma sala konferencyjna czy wnętrze metalowej rury. Polski dubbing nagrany wyraźnie, oryginalne głosy – trochę za cicho.

BONUSY

Zwiastun.

Jan / itk


Premiera DVD i BD: 5.05.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:2
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastun
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.