ZAPLĄTANI

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Zaplątani
Tytuł oryginalny:Tangled
Gatunek:animowany, komedia, familijny
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Nathan Greno, Byron Howard
Obsada:(głosy) Julia Kamińska, Jakub Szydłowski, Wojciech Paszkowski, Maciej Stuhr, Jacek Czyż, Grzegorz Pawlak
Dystrybucja:CD Projekt
Opis
Noś długie włosy!
Galeria

Oto bajka, którą znienawidzą łysi. W pałacu w baśniowej krainie na świat przychodzi Roszpunka. Dziewczynka ma złote włosy, które posiadają magiczną moc – pozwalają na przykład zachować wieczną młodość (a i uzdrowić nimi można kogo trzeba)! Z tego też powodu królewna zostaje wykradziona przez złą kobietę i kolejne 18 lat spędza zamknięta w wieży. Roszpunka, która uważa porywaczkę za swą matkę, przez te lata zmieniła się w barbiepodobną nastolatkę o włosach przerażającej wprost długości. Bardzo chciałaby wyjść kiedyś na zewnątrz, ale „matka” zabrania, tłumacząc się mętnie względami bezpieczeństwa. Jednak pewnego dnia do wieży trafi Flynn, uciekający przed pogonią złodziejaszek. Niedobrana para wspólnie wymknie się z roszpunkowego więzienia i przeżyje wiele przygód.

To oczywiście postmodernistyczna wersja baśni braci Grimm (w oryginale bardzo okrutnej i krwawej). Z dodatkiem komedii w starym hollywoodzkim stylu i… musicalu (rewelacyjna sekwencja z oprychami wyśpiewującymi w oberży swe marzenia!). Ta mieszanka sprawdziła się wyjątkowo dobrze – scenariusz skrzy się od zabawnych dialogów (zawierających masę złośliwych docinków), a postacie są zaskakująco oryginalne: Roszpunka potrafi zrobić włosami mniej więcej to, co Indiana Jones biczem, Flynn (który początkowo miał być Brytyjczykiem i gadać z brytyjskim akcentem, a w ogóle dodano go tylko po to, żeby bajka nie była zbyt „babska”) jest czarujący, wszystkich zaś przeszedł koń… zachowujący się jak pies! W sumie – trochę wzruszeń, trochę emocji i dużo zabawy.

Megadrodzy „Zaplątani” (film kosztował aż 260 milionów dolarów i jest najdroższą animacją w historii studia Disneya) zasłużenie zdobyli nominację do Oscara (za najlepszą piosenkę) i do Złotych Globów (najlepszy film animowany i najlepsza piosenka).

ASPEKTY TECHNICZNE

Zacznę od minusów, aby potem przejść już tylko do chwalenia. Zarówno polski, jak i angielski dubbing są nagrane trochę za cicho, z tym że polski ciszej. A że w ścieżce dźwiękowej wiele się dzieje, przeto wspomaganie się napisami jest nieodzowne. A dzieje się zarówno muzyka, bogata w brzmienia orkiestrowe i wpadające w ucho piosenki, żywa i zróżnicowana, jak i odgłosy żywo toczącej się akcji. A to z głośnika do głośnika przelatuje tętent kopyt, a to strzały świszczą koło ucha, brzdęknie patelnia w roli białej broni, zgrzytną łańcuchy. Huk wody z przerwanej tamy czy gwar rojnego miasta brzmią ze wszystkich stron.

Animacja jest wykonana bardzo starannie, tło i postacie ładnie narysowane, piękne kolory wykorzystujące całą paletę barw – od soczystych zieleni przez cukierkowe róże i fiolety po żywe czerwienie i delikatne błękity. Wiele scen ma swój kolorystyczny nastrój – jednym blask ognia nadaje ciepły koloryt, innym chłód nocy wsącza odcienie niebieskawości i szmaragdu. Pięknie uchwycono światło w ciemnym lesie, oddające głębię jego ostępów. Jeśli mowa o świetle, to wspaniała jest też scena z lampionami unoszącymi się w górę. Dobrze narysowane szczegóły: niemal czuć pod palcami szorstką powierzchnię skały i miękki mech na pniu drzewa. Ostrość i czystość obrazu bez zarzutu.

BONUSY

W dodatkach „Pomysły na początek filmu” (ok. 8 min) – dwie nieznacznie różniące się wersje początku filmu w formie szkiców. „Odliczamy 50 pełnometrażowych filmów animowanych” to 50 kadrów z 50 animacji Disneya. Kolejna pozycja to dwa teledyski, a w zasadzie jeden w dwóch wersjach: po polsku – śpiewany przez Julię Kamińską i po węgiersku. Do tego garstka zwiastunów.

Jan / itk

Data premiery: 1.04.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing), angielska, bułgarska, węgierska
Napisy::PL, ANG, ANG/N, BUŁ, WĘG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, materiał tematyczny, teledysk, materiały promocyjne
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.