SZYBCY I WŚCIEKLI 5

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Szybcy i wściekli 5
Tytuł oryginalny:Fast Five
Gatunek:akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:127 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Justin Lin
Obsada:Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Joaquim de Almeida, Dwayne Johnson
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis
Cicha przystań w… brazylijskiej faweli.
Galeria

Oczywiście przystań w takim otoczeniu mogą znaleźć tylko ścigani przez prawo. Jeśli jednak zadrą z miejscowymi przestępcami, może wyjść z tego niezła draka… Taki też los staje się udziałem Dominica Toretto i Briana O’Connera, pary wyjętych spod prawa fascynatów szybkich aut, którzy musieli wiać z USA przed tropiącym ich agentem Hobbsem. Hobbs ostatecznie trafia na ich trop i przybywa do Rio, na dodatek przyjaciele wchodzą w drogę bossowi narkotykowemu Reyesowi… Szansą na uratowanie skóry jest zebranie ekipy starych znajomych i dokonanie spektakularnego skoku na kasę Reyesa (pognębienie i wystawienie policji szefa kartelu może być wszak niezłą kartą przetargową w negocjacjach z Hobbsem).

Piąta część „Szybkich i wściekłych” nie udaje, że jest czymś więcej niż rozrywką dla dużych chłopców, w dodatku potraktowaną trochę z przymrużeniem oka, efekciarską, nieco kiczowatą, nakręconą głównie dla „momentów” z udziałem szybkich aut i szybkich karabinów. Scenariusz jest prosty, bohaterowie również (zaskakująco interesująco wypadł Dwayne Johnson w roli agenta Hobbsa), efekty zwalają z nóg (twórcy wciąż potrafią nas zaskoczyć sposobami wykorzystania aut w złodziejskim procederze i sprawnością ich kierowców – aż żal, że nie wykorzystano techniki 3D, tym razem byłaby na miejscu…). Jeśli ktoś lubi widowiskowe kino akcyjne bez podtekstów i drugiego dna – ot, rozrywka dla czystej rozrywki – nie będzie zawiedziony. Na końcu filmu znalazła się już zapowiedź kolejnej części, którą znów wyreżyseruje Justin Lin, a która trafi do kin w 2013 roku.

ASPEKTY TECHNICZNE

Strona dźwiękowa daje po bębenkach, imponując intensywnością i dynamiką dobiegających nas odgłosów. Aktywne są bez przerwy wszystkie kanały, od pierwszych do ostatnich scen. Ekscytująco dźwiękowo wypadła sekwencja kradzieży samochodów z pociągu: ryczący silnikiem ciężki wóz-laweta sunący wariacko po pustyni to tylko przygrywka, potem jest syk wycinanej blachy, olbrzymi huk, gdy wyrwana płyta odskakuje od pociągu, niemal przecinając ludzi w locie, i ogłuszający łoskot, gdy wóz zderza się ze stalowym mostem. Wystrzałowo, z mnóstwem stukotu, zgrzytu i łoskotu, brzmią odgłosy ucieczki ostrzeliwanej zewsząd trójki bohaterów po falistych, blaszanych dachach domów faweli. Sceną de luxe, jeśli chodzi o użycie subwoofera, jest sekwencja strzelaniny podczas konwojowania więźniów, gdy mamy w uszach dokładnie to, co ogłuszony hukiem granatu Hobbs: głuche, basowe dudnienie gdzieś wewnątrz głowy. Z tyłów bombarduje nas też bardzo dobrze dobrana, wspomagająca akcję niczym Red Bull, muzyka.

Obraz wyjątkowo ostry, z perfekcyjną wyraźnością szczegółów. Najbardziej zachwyca intensywna kolorystyka oddająca klimat Ameryki Południowej: te nasycone oranże, zgaszone żółcie i rdzawe brązy! Kontrast głęboki, a wszelkie detale wyglądają perfekcyjnie. Przykładem jest panorama faweli, gdzie przyklejone do wzgórza małe domki tworzące coś w rodzaju szeregu wyglądają z daleka jak warstwy wielkiego orzechowego tortu. Czerń głęboka jak studnia. Zero usterek.

BONUSY

sceny niewykorzystane, właściwie nie wiadomo, dlaczego, bo i krótkie, i do rzeczy. Są ujęcia zepsute (4 min), w których aktorzy okraszają swoje pomyłki wcale nie lekkimi bluzgami. A pod nazwą „Nowy zestaw kółek”  kryją się, jak to zwykle bywa w przypadku „Szybkich…”, miłosne niemal opowieści o kolejnych autach wykorzystanych w filmie, ich wyglądzie, charakterze, wadach i zaletach. Niejedna kobieta pozazdrościć może takiego zafascynowania… czterema kółkami, nic zresztą dziwnego, skoro na tapecie jest Porsche, Gurkha czy Dodge Charger. Podobne zachwyty oraz sporo ciekawostek z planu, opisów sytuacji kaskaderskich czy anegdotek usłyszymy w komentarzu (niestety po angielsku) złotoustego reżysera objaśniającego scena po scenie cały film od strony kuchni, czy raczej stajni.

 Jan / veroika

Premiera DVD i BD: 15.09.2011

 

Zobacz również








Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:3
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL, ANG, ISL, ARA
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::20
Bonusy::komentarz reżysera, sceny niewykorzystane, materiał tematyczny, ujecia zepsute
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.