MADAGASKAR 3 2D + 3D

Nasza ocena:4Nośnik:Blu-ray
Tytuł polski:Madagaskar 3
Tytuł oryginalny:Madagascar 3: Europe’s Most Wanted
Gatunek:animowany, komedia, przygoda
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2012
Czas trwania:93 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Eric Darnell, Tom McGrath, Conrad Vernon
Obsada:(głosy) Artur Żmijewski, Małgorzata Kożuchowska, Piotr Adamczyk, Klaudiusz Kaufmann, Jarosław Boberek
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Trudne życie cyrkowca.
Galeria

Lew Alex i spółka mają dość życia na swobodzie – Alex czuje, że zestarzeje się gdzieś w dziczy ze swymi wiernymi przyjaciółmi i już nikt go nie doceni, niczego już nie osiągnie. A w zoo był przecież kimś – był kochany, uwielbiany, miał swój program! Uciekinierzy postanawiają więc… wrócić za kratki w USA. Ich droga wiedzie jednak przez Francję, gdzie narobią wielkiego bałaganu i przysporzą sobie niezwykle niebezpiecznego wroga, żandarma w spódnicy, Chanel Dubuis. To właśnie ratując się przed nią, nakłaniają pingwiny do kupna cyrku, w którym zamierzają udawać zwierzęta cyrkowe, by zmylić pościg. Cyrk, którego zostali właścicielami, był kiedyś słynny na cały świat, głównie za sprawą nieustraszonego tygrysa Vitalisa. Niestety, Vitalis pogrążył się w depresji, a jego nastrój udzielił się kompanom ze sceny… Alex postanawia tchnąć w cyrkowców nowego ducha – dobry program może zaowocować kontraktem i zaproszeniem do Nowego Jorku. Ponadto jest tu piękna gepardzica Gia, a i król Julian zapałał do kogoś uczuciem…

Najbardziej pstrokata część serii – w bajce nieustannie coś się dzieje, wszystko pędzi, skacze, kolory buchają nam w oczy, a gag goni gag. Czy to jednak najlepsza część? Nie, raczej nie, choć trzyma wysoki poziom i z pewnością dzieciakom trzeba będzie ją puszczać przynajmniej kilka razy (starszym, pragnącym wyuczyć się monologów króla Juliana – monologów, gdyż jego wybranka milczy jak zaklęta – zresztą pewnie także). Nowe postacie ożywiły trochę schematy, wprowadziły radosny zamęt. A czy film zakończy się jakże kontrowersyjnym powrotem głównych bohaterów za kratki? To już trzeba zobaczyć samemu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Pierwszy epitet, który nasuwa się na myśl przy opisie filmu „Madagaskar 3”, to rozbuchany. Pełen przepysznych barw obraz wręcz kapie kolorami: chabrami, cyklamenami, fuksjami, magentami, turkusami, ochrami i szmaragdami, a ponadto soczystymi czerwieniami, różami i błękitami. Przy czym niesamowicie głęboka czerń tworzy bardzo przyzwoity kontrast. Afrykańskie sceny zdają się rozjaśnione od środka światłem słonecznym, sceny w górskim wąwozie tchną świeżą wilgocią, a sekwencje miejskie są z racji z punktowych neonowych świateł nieco chłodniejsze i bardziej wystylizowane.

Transfer jest bardzo precyzyjny i oddaje wszystkie niuanse obrazu: delikatne, miękkie tła korespondują z mocnymi kreskami tworzącymi zarysy rysunkowych postaci. Każdy włosek futra, każda cętka sierści doskonale odnajdują się w tysiącu sąsiadujących. Ruch, nawet ten najbardziej dynamiczny, jest stabilny i nic nie drga. W 3D głębia obrazu fascynująca, a kolory podbite jeszcze intensywniej robią takie wrażenie, że czujemy się, jakbyśmy wylądowali w sklepie z kolorowymi cukierkami jako jeden z nich.

Dolby True HD 7.1 to idealny format dla tego typu produkcji: tyły są bardzo mocne, dynamika dźwięku ukierunkowana. Jeśli trwa pościg, to wiadomo, że ryk silników będzie się przemieszczał zgodnie z kierunkiem ruchu bohaterów wzdłuż kanałów lub naprzemiennie. Basy dają o sobie znać w całym mnóstwie akcyjnych scen: wybuch w kasynie, demolka pokoju, start statku powietrznego czy pościg za zwierzętami po paryskich ulicach. Separacja znakomicie wypadła w scenach cyrkowych, w których mamy wyraźny dźwiękowy podział na widownie i arenę. Dialogi w porównaniu z odgłosami tła i muzyką dosyć ciche, ale i tak przeważają mocniej wypowiadane lub wykrzykiwane kwestie.

BONUSY

Dodatki poza komentarzami i grą interaktywną opatrzone polskimi napisami. „Animator Corner” to ciekawy (jeden z niestety nietłumaczonych) rodzaj komentarza wielu różnych związanych z daną sekwencją twórców, dodatkowo zilustrowanego (okienko komentarza usytuowano w lewym dolnym rogu) zbiorem zakulisowych zdjęć i filmów przedstawiających projekty postaci, detale produkcji i storyboardy. Ta opcja jest ciekawa, bo nie dość, że słyszymy, to jeszcze widzimy pierwowzór jakiegoś pomysłu i możemy go od razu porównać z efektem końcowym.

Na pewno więcej dowiemy się z tego komentarza niż z tego bardziej standardowego – komentarza reżyserów Erica Darnella, Toma McGratha i Conrada Vernona – którzy mówią raczej ogólnikowo, czasem przytaczają jakieś powiedzonka czy opowiadają żarty z planu, nie zaznaczając kontekstu, więc humor nieco nam umyka.

„Big Top Cast” (13 min) to dodatek będący kompilacją krótkich wywiadów z twórcami, ale przede wszystkim aktorami użyczającymi głosów głównym bohaterom bajki, czyli Benem Stillerem, Chrisem Rockiem, Davidem Schwimmerem i Jadą Pinkett Smith. Opowiadają o cechach swych rysunkowych postaci, próbując dokonać ich psychologicznej charakterystyki. Najciekawsze w tej części jest podpatrywanie ich właśnie podczas dubbingu, co w przypadku Chrisa Rocka jest szczególnie zabawne, bo aktor, wyznając zasadę, że w animacji nie istnieje przesada, dosłownie rozsadza ekran.  

„Ringmasters” (15 min) to z kolei reporterski zapis jednego dnia pracy przy animacji. Zobaczymy, jak rodzi się scenka czy ujęcie, od początkowego scenopisu po nadanie rytmu i podłożenie głosów.  Nieco ciągnący się to filmik, ale oddaje specyfikę pracy na planie.

„Madagaskar 3: Roundtable” (3 min) to krótka rozmowa między głównymi aktorami: Stillerem, Rockiem, Schwimmerem i Pinkett Smith dzielącymi się refleksjami na temat pracy nad trzema odcinkami  „Madagaskaru”.

Pozostałe dodatki to trzy niezbyt interesujące sceny usunięte pokazane w formie testowej ze wstępem reżysera (6 min).

„Mad Music Mash-ups” to rodzaj reklamówki filmu, w której wyeksponowano muzykę z wpadającymi w ucho motywami przewodnimi.

Dosyć interesująco zostały przedstawione ciekawostki w dodatku „Trivia Track”. W trakcie filmu pokazują nam się w ramce na dole obrazu szczegóły, na które normalnie nie zwracamy uwagi, np. co przedstawia obrazek wiszący na ścianie albo informacja o tym, skąd wzięły się poszczególne motywy. Oglądanie filmu z tą opcją sporo do niego wnosi.

Dodatki wieńczą zwiastuny innych filmów i gry.   

Jan / veroika

Premiera BD: 1.12.2012

Zobacz również








Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny Blu-ray
Film:4
Dźwięk:5
Obraz:5
Bonusy:5
Stopka Techniczna Blu-ray
Obraz::kolor, 1.78:1, 1080i, 4:3 i 16:9
Dźwięk::Dolby True HD 7.1, Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing – DD 5.1), angielska (Dolby True HD 7.1), czeska (DD 5.1), słowacka (DD, 5.1), serbska (DD 5.1), chorwacka (DD 5.1), słoweńska (DD 5.1)
Napisy:PL, ANG, CZE, SŁO, CHOR, SER, SŁW, HEB
Płyta::1-warstwowe
Liczba scen::16
Bonusy::komentarze, materiały zakulisowe, reportaż, gra interaktywna, zwiastuny, materiał promocyjny, sceny usunięte, wywiady
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.