KRÓLESTWO ZWIERZĄT

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Królestwo zwierząt
Tytuł oryginalny:Animal Kingdom
Gatunek:kryminał, obyczaj
Kraj produkcji:Australia
Rok produkcji:2010
Czas trwania:106 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:David Michod
Obsada:Ben Mendelsohn, Joel Edgerton, Guy Pearce, Luke Ford, Jacki Weaver, Sullivan Stapleton, James Frecheville
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis
Dorastanie w rodzinie wyjątkowo patologicznej.
Galeria

Nastoletni J, po tym jak jego matka umiera po przedawkowaniu narkotyków, przenosi się do domu babci Janine. W domu mieszka też ukrywający się przed policją Andrew Pope (brał udział w niejednym napadzie), jego młodszy brat Craig handlujący zakazanymi substancjami, a także najmłodszy z braci Darren i przyjaciel Andrew, Barry Baz Brown, którzy balansują na granicy prawa. Cała piątka – łącznie z babcią – ma za nic policję, bez skrupułów potrafi zabić i coraz bardziej angażuje się w handel narkotykami, na którym można zarobić o wiele lepiej niż na tradycyjnych kradzieżach. J musi dostosować się do zasad panujących w domu i okazać lojalność rodzinie, co nie jest łatwe, gdyż coraz większy wpływ ma na niego prawy policjant Leckie.

Scenariusz tego ponurego, realistycznego dramatu sensacyjnego luźno nawiązuje do wydarzeń, do których doszło w Melbourne w latach 80. XX wieku. To kronika rodziny, w której upadły wszelkie wartości, a ludzkie życie na dobrą sprawę przestało się liczyć. Zdegenerowani do szczętu bohaterowie liczą na lojalność innych względem nich, ale sami zasad nie przestrzegają – dla nich istnieją wyłącznie pieniądze i własne życie.

Mocne kino, mroczne, jeśli chodzi o stronę wizualną, rewelacyjnie zagrane – Jacki Weaver, odtwórczyni roli Janine, była nominowana do Złotego Globu i do Oscara. „Królestwo zwierząt” ustanowiło rekord, jeśli chodzi o liczbę nominacji do AFI (nagrody Australian Film Institute) – miało ich aż 18, z czego połowa zamieniła się w nagrody. Zasłużenie!

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz robi wrażenie niechlujnego, niczym portret Doriana Greya nosi ślady zepsucia sportretowanego obiektu. Kolory są przytłumione, jakby mętne, paleta jest stonowana i trzyma się zimnych odcieni błękitów, granatów, zieleni i beżów. Kontrast kiepski – kontury zacierają się, czerń jest płytka i wpada w zgniłe zielenie lub grafitowe szarości. Kadry robią wrażenie mocno prześwietlonych, toteż twarze na przykład bywają płaskie, bez wgłębień i wypukłości. Występuje szemranie tła i falowanie krawędzi.

Montaż dźwiękowy mocno zaskakuje! Dźwięk nie tylko nie ilustruje danej sytuacji, ale w dodatku stanowi przeciwieństwo obrazu, np. wtedy gdy do domu wskakują antyterroryści, co ilustruje jedynie łagodna muzyka. Tyły ożywają głównie, gdy pobrzmiewają w nich piosenki country, troszkę w nich odgłosów ulicy i cichych rozmów. Generalnie jednak sporo elektronicznej muzyki z obecnością gitary, lekko przywodzącej na myśl filmy Petera Weira.

BONUSY

Nic. 

 Jan / veroika

Premiera DVD: 24.02.2011

 

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.