Książę i Kopciuszek wracają z podróży poślubnej. Za dwa dni ma być wydana wspaniała uczta, a tymczasem król i książę muszą pilnie wyjechać w ważnych sprawach państwowych. Jak Kopciuszek sam poradzi sobie ze zorganizowaniem uczty? Poza tym życie w pałacu wcale nie jest usłane różami. Nie można odsłaniać okien, Kopciuszek nie może sam gotować, musi chodzić w gorsecie, musi nauczyć się tańczyć, nie odróżnia beżu od ecru i nie może przyjmować swoich dawnych przyjaciół.
W wielkim zamku wszystko jest za duże dla myszy. Jaq myśli, że jako mysz nie jest w stanie pomagać Kopciuszkowi tak jak dawniej. Dobra wróżka spełnia jego życzenie i zamienia go w człowieka. Jednak kot, który widział jego przemianę, nadal na niego poluje, a on panicznie się go boi. Jego z kolei boją się inne myszy. Jaq popełnia gafę za gafą i przekonuje się, że trudno być człowiekiem.
W pałacu ma odbyć się bal. Przyrodnie siostry Kopciuszka idą z tej okazji na targ po ozdoby i sukienki. Nieoczekiwanie Anastazja od pierwszego spojrzenia zakochuje się z wzajemnością w piekarzu. Jej matka jest temu przeciwna, ale Kopciuszek pomaga zakochanym.
„Kopciuszek II. Spełnione marzenia” to trzy historie z życia Kopciuszka po ślubie, które poznajemy w miarę spisywania ich przez myszy z pomocą dobrej wróżki. Myszy bowiem przeniosły się do pałacu wraz z Kopciuszkiem i ich życie także bardzo się zmieniło.
Trzy niedługie historyjki pokazują epizody z życia Kopciuszka, przy czym w drugiej głównym bohaterem jest mysz Jaq, która obawia się, że jest nie dość przydatna w nowych okolicznościach, a główną bohaterką trzeciej opowieści jest przyrodnia siostra Kopciuszka, Anastazja. Bajki wizją plastyczną i kreską nawiązują do dawnych produkcji Disneya, a muzką nie tylko nawiązują, ale i dorównują. Muzyka, choć jak to w bajkach bywa głównie ilustracyjna, jest bezsprzecznie najlepszym elementem filmu. Wykonuje ją orkiestra, więc różnorodność i bogactwo brzmienia są gwarantowane. Oprócz tego jest w filmie kilka piosenek.
Choć wszystkie trzy opowieści mają mocno eksponowany morał, że warto być sobą (co nie było konieczne, bo on i tak sam wypływa), to poza tym są całkiem przyjemne w oglądaniu. Najzabawniejsza jest opowieść o rezolutnej myszy, która chce być duża, i scena, w której Anastazja ćwiczy uśmiech.
ASPEKTY TECHNICZNE
Obraz jest czysty, detale dobrze widoczne, kreska wyraźna. Za sprawą sporej ilości różowego (nawet niebo miewa taki kolor) kojarzy się z bombonierką. A są jeszcze fiolety, karminy i lila. Ogólnie kolory są ładne, nasycone i żywe
W ścieżce dźwiękowej cały czas słychać muzykę dopowiadającą akcję, płynące z przodu dialogi i dochodzące to z jednej, to z drugiej strony odgłosy otoczenia. Wyraźnie „stronnicze” jest na przykład rżenie konia, stukot kopyt na bruku i turkot kół, okrzyki na festynie czy plusk wody. Tyły nie są zbyt aktywne, budzą się do pracy w scenie z fajerwerkami.
BONUSY
W dodatkach kilka pozycji, jednak tylko jedna jest tłumaczona na polski. Ale po kolei. Jest „A Little Misunderstanding” – bajka do słuchania lub samodzielnego czytania o myszach Jaqu i Mary. Jest gra „Cinderella's Enchanted Castle”, w której trzeba posprzątać komnatę, ubrać manekina i upiec ciasto, wykonując poszczególne czynności we właściwej kolejności. Potem mamy jedyny materiał z polskimi napisami – „Muzyczną magię”. Autor muzyki do filmu mówi w nim o tym, że muzyka pomaga opisać historię i że jest dobra, jeśli jest niezauważalna. Dzieci będą mogły również zobaczyć instrumenty i przekonać się, czyim głosem śpiewa Kopciuszek. „Put It Together” to teledysk, a „Princess Tiara” to kolejna gra, trzeba w niej wybrać odpowiedni diadem. Ostatni dodatek, „Princess Art Project”, pokazuje, jak samodzielnie zrobić lalkę-księżniczkę.
itk
Premiera DVD: 7.09.2012 |