KIM JEST BANKSY?
film ciekawostki
Na to pytanie od razu odpowiemy: nie wiadomo. Wiadomo tylko, że urodził się w 1974 roku w Yate koło Bristolu. Według The Guardian nazywa się Robert Banks, według The Mail Of Sunday Robin Gunningham, a inne gazety optują za Robinem Banksym.
Jego stronę internetową prowadzi niejaki Stephen Lazarides, fotograf, który prowadzi galerię z pracami Banksy’ego, a także sklep internetowy, w którym można kupić dzieła mistrza street artu – wiele osób uważa więc, że to właśnie Lazarides jest Banksym. Peter Dean Rickards zrobił podobno jako jedyny fotki Banksy’emu, ale nikt nie potwierdził, że są autentyczne…
Zaczynał jako zwykły grafficiarz, ale z czasem przerzucił się na graffiti szablonowe – szybciej można je wykonać, a jak sam podkreśla, ma to niemałą wagę, gdyż do zbyt szybkich nie należy i łatwo o wpadkę podczas ucieczki przed policją (do tej pory wielu uważa go za wandala). Tworzy również vlepki, instalacje i rzeźby (znakomita „Zamordowana budka telefoniczna”, którą można zobaczyć w „Wyjściu przez sklep z pamiątkami”). Zdarza mu się malować na zwierzętach, co budzi sporadyczne protesty ekologów (dobiera nieszkodliwe farby), ostatnio coraz częściej przerabia obrazy znanych malarzy.
Prace Banksy’ego mają zabarwienie polityczne, są zazwyczaj umieszczane w dość kontrowersyjnym otoczeniu – na przykład ogromną nadmuchiwaną figurę więźnia z Guantanamo postawił w… disneyowskim parku rozrywki. Wymowa jego sztuki jest zdecydowanie pacyfistyczna i antykapitalistyczna, co jednak – to drugie – kłóci się z tym, że świetnie na nich zarabia (wykonuje bowiem także płatne zlecenia, na przykład dla Greenpeace, wydaje własne albumy, a według pewnych źródeł współpracował podobno z Pumą…).Do najbardziej znanych jego prac należą napisy wykonane w ogrodach zoologicznych – w Londynie na wybiegu pingwinów pojawił się ogromny napis „Mamy już dość ryb”, a w Bristolu „Dozorca śmierdzi – Nuda, nuda, nuda” (tako ogłosiły rękami Banksy’ego słonie). Malował na izraelskim murze granicznym, w Muzeum Brytyjskim umieścił imitujący malarstwo jaskiniowe malunek człowieka pchającego wózek z zakupami (malował oczywiście w ukryciu; władze muzeum po odkryciu malunku… włączyły go do kolekcji). Wizerunek nagiego mężczyzny zwisającego z okna kochanki, ukrywającego się przed jej mężem zmusił władze Bristolu do rozpisania internetowej ankiety – ludzie zagłosowali niemal jednogłośnie za pozostawieniem kontrowersyjnego obrazu. Wsławił się także podmienieniem w 48 sklepach muzycznych debiutanckiego albumu Paris Hilton (na płytach znalazły się sparodiowane remiksy, była inna okładka i kilka kontrowersyjnych fotomontaży) i wydaniem własnych dziesięciofuntowych banknotów z wizerunkiem księżnej Diany (niektórzy ludzie chcieli nimi płacić w sklepach)!
Banksy do perfekcji opanował sztukę autokreacji i podkręcania zainteresowania swoją osobą. Jego prace sprzedają się obecnie za ogromne sumy – wspomniane banknoty (w arkuszach) sprzedają się za 24 tysiące funtów, obraz królowej Wiktorii jako lesbijki był o tysiąc funtów droższy (kupiła go Christina Aguilera), jego wersja Mony Lisy to już wydatek sięgający 60 tysięcy, a w 2007 roku praca „Space Girl & Bird” została sprzedana za 288 tysięcy funtów!
Jan