CUDOWNE ŻYCIE PO ŻYCIU

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Cudowne życie po życiu
Tytuł oryginalny:It’s A Wonderful Afterlife
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2010
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Gurinder Chadha
Obsada:Shabana Azmi, Goldy Notay, Sendhil Ramamurthy, Mark Addy, Sally Hawkins
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Czego się nie zrobi, by wydać córkę za mąż.
Galeria

Oglądamy egzekucję. Jak z „Siedem”! Oto zmuszony do zjedzenia ogromnej ilości potrawki z curry młody człowiek umiera w męczarniach... Próbujący go ratować lekarze robią co mogą, ale zawartość jego żołądka niespodziewanie eksploduje, obryzgując malowniczo wszystkich dookoła. Pojawianiu się później owego jegomościa – a jakże, na tym jego rola się nie kończy! – towarzyszy charakterystyczny dźwięk przelewania się oraz wypadające trzewia! Inne duchy, bo nie jest on bynajmniej osamotniony, mają nie mniej ciekawy image. A to sterczy im z szyi rożen, a to wisi u ust przylepiony do nich placek, a to z głowy wystaje wałek...

Owi nieszczęśnicy to duchy wywodzących się z hinduskiego środowiska uczciwych obywateli, których łączy, jak się szybko okazuje, jedno. Osoba pewnej miłej i inteligentnej, acz niezbyt atrakcyjnej, grubawej i niepewnej siebie Roopi, mieszkającej wraz z bratem i matką, której celem życia jest wydanie jej za mąż. Jak na razie bezskutecznie... W ich życiu pojawia się jednak nadzieja. Jest nią atrakcyjny mężczyzna, detektyw Raj Murthy, jak się okazuje przyjaciel rodziny, który, jako Hindus, zostaje wydelegowany do prowadzenia śledztwa. Ray, nie wierzący w winę Roopi, zaczyna się coraz lepiej czuć w towarzystwie podejrzanej. Sekunduje mu nie tylko mama Roopi, pani Sethi, ale też czereda duchów, których widzi jedynie ona, a którym z pewnych względów bardzo zależy na tym, by dziewczyna znalazła wreszcie męża.

Świetna, czarnohumorzasta komedia, której głównym atutem są zabawne dialogi, a monopol na nie mają niewątpliwie coraz bardziej posuwające się w rozkładzie duchy nie mogące się doczekać kolejnej reinkarnacji. „Cudowne życie po życiu” pokpiwa sobie zarówno z mody na „uduchowienie” hinduskie, w czym celuje natchniona przyjaciółka Roopi, Linda alias Gitali, bardziej hinduska niż Roopi Angielka, jak i z samych Hindusów – ich zwyczajów i zasad, które czasem nijak się mają do życia. Film zabawnie żongluje motywami filmowej klasyki i oczywiście robi to z przymrużeniem oka. Jest w nim nie tylko wątek z cytowanego już na początku „Siedem”, ale i z „Carrie” (scena na przyjęciu zaręczynowym Gitali), czy wniebowzięcia rodem z „Ducha”. Sporo zabawy w egzotycznej otoczce, a w dodatku w całkiem porządnym wykonaniu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest cudownie kolorowy. Barwne sari, które noszą bohaterki, to całe spektrum żywych kolorów: żółci, czerwieni, błękitów czy zieleni przetykanych złotymi nićmi, więc naturalnie lśniących. Tylko duchy mają szarawy gipsowy kolor. Ostrość poprawna, choć z braku zbliżeń trudno ocenić detale. Kontrast przeciętny. Lekkie falowanie krawędzi (gzymsy bloków).

Dźwięk ciekawy, bo przyprawiony tu i ówdzie paranormalnymi odgłosami pojawiania się duchów. Toteż w zupełnie przeciętnych odgłosach życia miasta rozlega się nagle a to wycie, a to jęk, a to trzask pioruna – to głównie spirytystyczne wizje Gitali / Lindy dają takie pole do popisu. Apogeum stanowi scena nawiązująca do „Carrie”, w której Gitali wpada w szał i niszczy wszystko dookoła. Świszczą więc w powietrzu (i głośnikach) latające szczątki potraw, strzelają korki od szampana, iskrzą kable i żarówki niczym podczas wyładowań atmosferycznych. Do tego dochodzi miła, nienarzucająca się muzyka hinduska stanowiąca czasem zabawowe tło różnych wydarzeń, a czasem je puentująca.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

veroika  

 

Premiera DVD: 11.08.2011

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::10
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.