CHCIWOŚĆ

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Chciwość
Tytuł oryginalny:Margin Call
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:104 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:J.C. Chandor
Obsada:Kevin Spacey, Jeremy Irons, Paul Bettany, Stanley Tucci, Zachary Quinto, Simon Baker, Demi Moore
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:złoty
Opis

Ratuj się kto może, czyli kryzys od kulis.

Galeria

Film J.C. Chandora (to jego debiut, i to od razu nagrodzony nominacją do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie) z jednej strony mówi o chciwości i bezwzględności firm inwestycyjnych czy korporacji, z drugiej – trudno ogląda się film, w którym nie ma pozytywnego bohatera – całą winę zwala na szefów tychże firm, pokazując, że zwykli pracownicy i kierownicy pomniejszych działów tylko wykonują polecenia, czasem w bólu i rozterce (to trochę jak tłumaczenie żołnierza, że zabijał kobiety i dzieci, bo dostał rozkaz, ale przecież sam nie chciał i jest niewinny). Tymczasem z filmu wyłania się ponura prawda: wszyscy są winni, jedni wydając polecenia, inni spełniając je w obawie o własną skórę czy kieszeń. Jedni i drudzy przyczyniają się do utraty majątków czy posad innych ludzi, którzy im zaufali…

Akcja filmu toczy się w początkowym momencie światowego kryzysu. Dwaj zatrudnieni w firmie inwestycyjnej młodzi podrzędni analitycy odkrywają, że w obliczeniach przychodów i strat wkradł się błąd – firma dawała kredyty ludziom o niepewnej sytuacji finansowej, ci stracili w końcu możliwość spłat, ceny ich nieruchomości drastycznie spadły, firma stała się posiadaczem ogromnej liczby bezwartościowych pakietów kredytowych. Wniosek jest prosty: firma jest bankrutem, nie można już nic uratować. Teoretycznie nie można – szef firmy wpada bowiem na pomysł: wszyscy pracownicy mają wepchnąć nieświadomym niczego klientom owe pakiety za dosyć symboliczne kwoty, wydające się superinwestycją. W ten sposób firma co prawda upadnie, ale wszyscy dostaną godną odprawę i pozostaną bez długów. A pechowi kupcy? A któż by się nimi martwił!

Akcja rozgrywa się w zasadzie w jednym budynku, przy stołach obrad i przy komputerach, padają masy fachowych słów z dziedziny finansów i ekonomii. A jednak ten skromny w sumie film ogląda się jak najlepszy thriller – cały czas trwa walka z czasem, analizy zmieniają możliwe rozwiązania z minuty na minutę, toczy się też walka o dusze zaangażowanych w wyprzedaż (oczywiście u tych, którzy je mają – John Tuld Jeremy’ego Ironsa wydaje się takowej nie posiadać). Niektórzy ujawnią swą małość i bezwzględność, inni pokażą – może po raz pierwszy – ludzkie oblicze, jeszcze inni zrozumieją, że w korporacji są tylko maleńkim trybikiem, który o niczym nie decyduje. Świetny scenariusz (nominowany zresztą do Oscara), świetna obsada, która nie zawiodła – podsumowując: świetny film.

ASPEKTY TECHNICZNE

Film jest mocno stonowany kolorystycznie, a że akcja rozgrywa się właściwie głównie w biurach korporacji, dominują oficjalne barwy: czernie, szarości, granaty i biele oziębione dodatkowo niebieskawym światem bijącym z ekranów komputerów. Kontrast kiepski, biurowe kolory zlewają się, zatracając kontury. Koloryt skóry bohaterów niezdrowy, poszarzały, czerni daleko do studzienności, a lekko szemrzące tło też w tym nie pomaga.

Dźwięk ciekawy. W tyłach dzieje się sporo tylko w nielicznych chwilach, gdy wychodzimy z akcją na zewnątrz. Tak jest na początku filmu, kiedy w nasze uszy sączy się gwar ulicy, klaksony samochodów, szum silników i dopiero spod warstwy tej wielkomiejskiej muzyki zaczynają wyzierać dialogi. Dobór muzyki intrygujący. Obok chwili chopinowskiej klasyki sporo współczesnej, niezwykle intrygującej, wręcz thrillerowej muzyki autorstwa Philipa Quinaza.

BONUSY

Zwiastuny i galeria zdjęć.

Jan / veroika

Premiera DVD i BD: 4.04.2012

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor)
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, galeria zdjęć
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.