W PUSTYNI I W PUSZCZY

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:W pustyni i w puszczy
Tytuł oryginalny:W pustyni i w puszczy
Gatunek:przygoda
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1973
Czas trwania:193 min
Kategoria wiekowa:8 lat
Reżyseria:Wladyslaw Slesicki
Obsada:Tomasz Mędrzak, Monika Rosca, Edmund Fetting, Stanisław Jasiukiewicz, Emos Bango, Malija Mekki, Ahmed Marei
Dystrybucja:Best Film
Opis

Afrykańska przygoda.

Galeria

1885 rok, północno-wschodnia Afryka. W Sudanie wybucha powstanie Mahdiego, mające uniezależnić Sudan od wpływów brytyjskich. Dwoje dzieci inżynierów budujących Kanał Sueski, 8-letnia Nel Rawlison i 14-letni Staś Tarkowski, zostaje podstępnie uprowadzonych na zlecenie Smaina, który przystąpił do mahdystów i którego żona i dzieci są przetrzymywane przez Anglików. Staś i Nel mają zostać wymienieni na jego rodzinę.

Napisana w latach 1910-1911 powieść Henryka Sienkiewicza ma wszystko, czego potrzeba do stworzenia wspaniałego, wciągającego, widowiskowego filmu. Dobrzy i źli bohaterowie, spisek, ciekawe tło historyczne, egzotyczne krajobrazy, dzika przyroda, niebezpieczna podróż – oto przepis na sukces. Sukcesem była zarówno książka przeżywającego od kilku lat gorszy okres pisarza, jak i jej ekranizacja w reżyserii Władysława Ślesickiego, którą obejrzały od momentu powstania już miliony widzów. Kręcono ją trzy lata, od 1970 do 1973 roku, w Egipcie, Sudanie i Bułgarii, a chętnych do zagrania głównych ról dziecięcych było 10 tysięcy. A chociaż w 2000 roku powstała druga, nowsza wersja „W pustyni i w puszczy”, to dla wielu pokoleń marzących o przygodzie chłopców i dziewczynek Staś będzie miał twarz i jasne spojrzenie Tomasza Mędrzaka.

Dźwiękowym bohaterem filmu jest wspaniała muzyka Andrzeja Korzyńskiego, z wieloma melodyjnymi motywami nadającymi obrazowi oddech przygody.

Film ukazał się w ramach serii „Kanon filmów polskich” (ekranizacje).

ASPEKTY TECHNICZNE

Prawie cały film to przegląd kolorów pustyni i sawanny, których jest wcale niemało. Ekran mieni się beżami, ochrami, sjenami, ugrami, pustynia jest pomarańczowa, płowa, szara. Z upływem akcji pojawiają się pierwsze odcienie zieleni – szary i oliwkowy. Wszystkie te ciepłe, delikatne barwy są dobrze nasycone, a w pełni o prawidłowym nasyceniu można się przekonać w scenach z początku filmu, w ogrodzie (błękitna sukienka Nel, fiolet kwiatów, zieleń liści), i wtedy, gdy akcja rozgrywa się w bardziej zarośniętych rejonach, gdzie liście drzew są intensywnie zielone, a kwitnące na nich kwiaty różowe. Ostrość obrazu w zbliżeniach dość dobra, widać pojedyncze krople potu na twarzach idących przez pustynię, dalekie plany zmiękczone. W ciemnych ujęciach trochę za słaby kontrast, przez co giną szczegóły. Bolączką obrazu są śmieci, mnóstwo kropek, krop, plamek, kresek, od czasu do czasu migają ogromne okręgi lub kwadraty, czasem pojawiają się jasnoszare pionowe linie.

Dźwięk oryginalny to Dolby Digital 2.0. Sprawia wrażenie nieco stłumionego w porównaniu do Dolby Digital 5.1. W tym drugim systemie wszystkie głośniki niemal przez cały czas mają coś do roboty. Począwszy od scen na targu, gdzie słychać z boków wśród ogólnego zgiełku podzwanianie i pojedyncze okrzyki czy szczekanie psa z tyłu, przez rumor kopyt biegnących wielbłądów, skrzypienie siodeł, ulewę, w której słychać pojedyncze strugi wody, skończywszy na napadzie na wioskę murzyńską, kiedy najpierw słychać wystrzały z różnych stron, a potem trzask ognia płonących chat, przechodzący z boku do przodu, a potem pozostawiony w tyle.

BONUSY

Książeczka z opracowaniem Joanny Preizner (doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Politologii i Komunikacji Społecznej Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie) na temat filmu wszyta w okładkę płyty.

itk

 

Premiera DVD: 22.09.2011

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::brak
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::broszura
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.