TELEWIZOR

Telewizor przeznaczony do kina domowego jest obowiązkowo telewizorem panoramicznym o wysokiej rozdzielczości: Full HD (1080p/1080i; 1920 x 1080) lub HD Ready (720p – 1280 x 720; 1366 x 768) – zawsze należy pytać o rozdzielczość matrycy! HDMI 2Wysoką jakość obrazu osiąga się dzięki transmisji nieskompresowanego sygnału cyfrowego dźwięku i obrazu jednym przewodem, przekazującym dane cyfrowe bez żadnych zniekształceń.  Obecnie standardem jest kabel HDMI, który pozwala ponadto realizację wielu multimedialnych funkcji telewizora, o czym poniżej.
 


Im większy ekran, tym lepiej, najmniejszy wyświetlacz powinien mieć przekątną 32 cale. Oglądanie filmów na małym ekranie ma raczej niewiele wspólnego z kinem.
Przy zakupie telewizora należy uwzględnić kilka kryteriów: możliwości finansowe, wielkość pokoju. a także…  przeznaczenie telewizora. To nie żart! Współczesny przestaje już być urządzeniem służącym li tylko do oglądania seriali i wiadomości telewizyjnych czy pełniącym funkcję ekranu w przypadku oglądania filmów z odtwarzaczy DVD i Blu-ray (a może jeszcze i z magnetowidu). Jest to coraz częściej urządzenie multimedialne, czyli prawdziwe centrum rozrywki domowej, które (zależnie od modelu) pozwala na:
– komunikację z internetem, czyli dostęp do wielu serwisów internetowych, jak serwisy pogodowe, sportowe i informacyjne, YouTube, Google Picasa i inne (opcja Net Cast czy Viera Cast)

Obraz 008

Viera Cast, Panasonic

– oglądanie i słuchanie materiałów (filmy, zdjęcia, muzyka) pochodzących z nośników zewnętrznych, takich jak karta SD, pamięć USB czy iPod
– współpracę z komputerem poprzez sieć DLNA (bez konieczności podłączania go, transmisja nieskompresowanego sygnału poprzez sieć DLNA zapewnia szybki i wygodny dostęp do domowych bibliotek multimedialnych w najlepszej jakości)

DLNA

– nagrywanie programów cyfrowych na twardy dysk zewnętrzny lub wbudowany wewnętrzny
– obsługę sieci bezprzewodowych WiFi, co umożliwia skorzystanie z cyfrowych zasobów sieci domowej
– korzystanie z komunikatora Skype

TV Skype

Panasonic

– pobieranie filmów ze sklepików internetowych
– korzystanie z gier przeznaczonych na konsole HD (Play Station 3, Xbox 360)
…i wiele, wiele innych rzeczy, o których można na bieżąco dowiedzieć się z naszych newsów sprzętowych.
Cokolwiek by się jednak wybrało, warto, aby telewizor posiadał port USB, który pozwoli na podłączanie do niego pamięci i dysków zewnętrznych. Nie tylko dla prezentacji zdjęć, ale także filmów, co może się w przyszłości upowszechnić (są już przypadki udostępniania filmów na pamięciach zewnętrznych).
W bogatej ofercie sprzętu kina domowego znajdują się także różnego rodzaju comba, czyli telewizory z wbudowanym odtwarzaczem lub nagrywarką DVD czy Blu-ray, dzięki czemu można nagrywać na twardy dysk programy telewizyjne.

Telewizor powinien być wyposażony w tuner cyfrowy DVB-T/MPEG-4, pozwalający na uzyskanie obrazu w wysokiej rozdzielczości przy użyciu anteny ziemnej, co stanie się w przyszłości powszechnym standardem.

3.1 Kryteria wyboru
Przed udaniem się do sklepu RTV warto przemyśleć kilka spraw, aby kupować telewizor z głową i nie wyrzucać pieniędzy w błoto. A oto one:

3.1 a Zakres użytkowania. Jest to istotne w przypadku wyboru między modelem Full HD (droższym) czy HD Ready (tańszym). Jeśli chce się oglądać głównie standardowe programy telewizyjne i korzystać z odtwarzaczy DVD, nie warto wydawać pieniędzy na model Full HD, ponieważ nie uzyska się pełni możliwości tego standardu. Full HD ma sens w przypadku korzystania z płyt i odtwarzaczy Blu-ray lub gier przeznaczonych na konsole HD. Ponadto nie ma sensu kupowanie drogiego modelu multimedialnego, jeśli telewizor ma służyć jedynie do oglądania programów telewizyjnych lub zwykłego odtwarzania płyt.

Obraz 033

Panasonic

3.1 b Wielkość pokoju. Im większy pokój, tym większy telewizor, choć współczesne telewizory cyfrowe nie wymuszają już zachowywania tak dużej odległości od ekranu, jak tradycyjne kineskopy. Mimo to przed zakupem warto obliczyć sobie, jaki telewizor będzie najodpowiedniejszy w konkretnym pomieszczeniu albo kąciku kinowym, jaki ma się zamiar wygospodarować. Z drugiej strony jednak współczesne telewizory są tak cienkie, że można je zawiesić na ścianie, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.
Informacje na temat zalecanych odległości telewizora podane są w rozdziale 13.1.

3.1 c Możliwości finansowe. Jeśli tylko ma się ku temu warunki, warto inwestować w telewizor droższy, o zaawansowanych technologiach poprawiających jakość obrazu i dźwięku. Na to, jak dobry jest telewizor, wskazują poza rozdzielczością współczynnik kontrastu, jasność, liczba kolorów, czas reakcji czy energooszczędność, parametry wcale nie mniej ważne.

3.2 Typy telewizorów
Ze względu na obszerność tematu zasad funkcjonowania poszczególnych rodzajów telewizorów podane niżej informacje ograniczają się głównie do uproszczonego omówienia ich cech z punktu widzenia użytkownika kina domowego, który udając się do sklepu RTV, będzie musiał dokonać trudnego wyboru: plazma czy LCD?

3.2 a Plazma (PDP)
Do uzyskania obrazu wykorzystywane są umieszczone między dwiema szklanymi taflami mikroskopijne komórki, tzw. subpiksele, wypełnione mieszaniną gazów szlachetnych i pokryte cienką warstwą luminoforu w kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim. Każda taka kolorystyczna trójka tworzy piksel obrazu. Do subpikseli doprowadzony jest prąd elektryczny, który jonizuje gaz i wywołuje promieniowanie ultrafioletowe, pobudzające do świecenia luminofory subpikseli, a to w dalszym procesie skutkuje powstaniem obrazu.

plazma LG PK950

LG

Zalety:
– ze względu na technologię oferuje najlepszą na rynku telewizorów jakość obrazu, cechującego się wysokim, liczonym w milionach (np. 5 000 000:1) kontrastem, idealną, nieosiągalną dla LCD czernią, doskonałą jasnością oraz wysokim poziomem odwzorowania kolorów i ich naturalnością
– dzięki niesamowicie szybkiemu czasowi reakcji, w niektórych modelach nawet na poziomie 0,001 milisekundy (!), nie powoduje efektu smużenia, a więc szczególnie nadaje się do oglądania sportu i obrazów o dynamicznej akcji
– oferuje szerszy kąt oglądania, a więc nie wymaga siedzenia na wprost telewizora (jakość obrazu nie pogarsza się przy oglądaniu go nieco z boku)
– pozwala uzyskać bardzo dobry obraz nawet ze źródła analogowego, jak telewizja kablowa
Wady:
– ograniczona trwałość wyświetlacza ze względu na nierównomierne zużywanie się luminoforów, aczkolwiek czas pracy najnowszych produktów znacznie się wydłuża i jak zapewniają producenci, w przypadku niektórych modeli wynosi on nawet 100 000 godzin
– większe zużycie energii, ale współczesne modele wyposażane są w technologie (nowe filtry gazu, trwalsze luminofory, unowocześniona struktura komórek) znacznie ograniczające zużycie prądu przy zwiększeniu wydajności (w przeliczeniu na złotówki jest to wydatek rzędu kilku złotych na miesiąc więcej w porównaniu z LCD)
– efekt wypalania – w chwili obecnej praktycznie nie występuje
– wysokie ceny

Podsumowanie: oferta dla klienta zamożniejszego, miłośnika sportu i dynamicznych filmów akcji, dysponującego dobrze zaciemnionym pomieszczeniem lub lubiącego oglądać filmy i programy TV wieczorem i w nocy

3.2 b LCD
LCD to skrót od Liquid Crystal Display, gdyż do tworzenia obrazu używa się warstwy ciekłych kryształów umieszczonej między dwiema taflami szkła. Kryształy te są prześwietlane przez światło lampy fluoroscencyjnej, a specjalny filtr nadaje im odpowiedni kolor. Podobnie jak w plazmie, na każdy piksel obrazu składają się trzy subpiksele w kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim.

TX-L42S20E_2_hjpg

Panasonic

Zalety:
– tańszy od plazmy
– lepiej sprawdza się w pomieszczeniach o większym natężeniu światła, a więc jest dobrym rozwiązaniem dla pokoju mieszkalnego, którego nie da się dobrze zaciemnić
– dobrze nadaje się do współpracy z komputerami i konsolami gier
– zastosowanie technologii poprawiających płynność ruchu (np. Motionflow 200 Hz w produktach Sony) eliminuje efekt rozmycia w czasie scen o dużej dynamice ruchu
– znacznie mniejsze od plazmy zużycie prądu
Wady:
– gorszy poziom czerni
– barwy są mniej naturalne, ostrzejsze
– mniejszy kąt oglądania, co jednakże jest minimalizowane w nowoczesnych telewizorach
– gorsza płynność ruchu mimo technologii minimalizujących tę usterkę

Podsumowanie: oferta dla klienta chcącego się zadowolić telewizorem o niezbyt wielkim ekranie, często oglądającego filmy lub programy TV za dnia.

3.2 c LED
Odmiana telewizorów LCD. Technologia LED polega na innowacyjnym systemie podświetlania ekranu za pomocą diod rozmieszczonych wzdłuż jego krawędzi lub za matrycą, a nie za pomocą kilku lamp fluoroscencyjnych. Dzięki zastosowaniu diod telewizory LED mogą być ultracienkie.

Zalety:
– bardzo wysoki współczynnik kontrastu, sięgający rzędu 3 000 000:1
– równomierne podświetlenie ekranu
– zwiększony poziom czerni i intensywności barw
– wyjątkowa cienkość, dzięki czemu idealnie przylega do ściany i doskonale nadaje się do zawieszania
Wady:
– wysoka cena

LG LX9500Full Led 3D

LG

Podsumowanie: oferta dla klienta zamożnego, oglądającego filmy Blu-ray i programy w Full HD oraz pragnącego mieć supercienki telewizor.

3.2 d OLED
Technologia OLED (Organic Light-Emitting Diode) polega na wykorzystaniu organicznych diod emitujących własne światło. Diody OLED mogą być tworzone z tradycyjnych materiałów półprzewodnikowych oraz z polimerów. Technologia ta pozwala na wytwarzanie pikseli o niewielkich wymiarach, dzięki czemu doskonale nadaje się do emisji obrazu HD. Na razie jest to jeszcze wciąż nowinka technologiczna, wymagająca dopracowania.

Zalety:
– zmniejszony koszt eksploatacji dzięki zmniejszeniu zużycia energii
– możliwość wykorzystania giętkiego, elastycznego podłoża
– ultracienkość wyświetlacza
– lepsze odwzorowanie kolorów i lepszy kontrast
Wady:
– krótki okres żywotności wyświetlaczy
– wrażliwość na wilgoć
– wysoka cena
– brak na rynku polskim  

Podsumowanie: oferta dla lubiących wszelkie nowinki technologiczne i gotowych nie poskąpić na nie grosza.

3.2 e Telewizor 3D
Oglądanie filmów w 3D nie jest praktycznie żadną nowością, ale do tej pory kojarzyło się źle, głównie z powodu złej jakości rozmytego obrazu, oglądanego przez prymitywne, męczące dla oka okulary. Dziś to już przeszłość, a prezentacja filmów trójwymiarowych, tych z prawdziwego zdarzenia, przestaje być domeną wyłącznie kin. Z początkiem 2010 r. technologia 3D wkroczyła także w dziedzinę rozrywki domowej i w sklepach pojawiły się telewizory, projektory, odtwarzacze i amplitunery 3D oraz oczywiście filmy zrealizowane w tej technologii. Telewizja także ma za sobą pierwsze transmisje w 3D.

TX-P50VT20E_1_hjpg

Panasonic

A oto jak w uproszczeniu wygląda proces tworzenia obrazu 3D w oparciu o technologię firmy Panasonic:

Krok 1:
Kamera 3D, złożona z dwóch obiektywów i dwóch sensorów, rejestruje obraz oddzielnie dla oka prawego i lewego – każdy w rozdzielczości HD. Wymaga to wysokiego stopnia precyzji i jest istotne dla uzyskania dobrego efektu przestrzenności.

Obraz 001 step 1

Krok 2:
Dzięki technologii 3D możliwe jest umieszczenie na dysku Blu-ray dwóch strumieni danych, osobno dla każdego oka. Do ich odtworzenia niezbędny jest odtwarzacz Blu-ray 3D i telewizor 3D.

Obraz 001 step 2

Krok 3:
Telewizor 3D wyświetla obrazy sekwencyjnie klatka po klatce (to bardzo ważne!), osobno dla każdego oka, a widz ogląda je w wysokiej jakości dzięki specjalnym okularom migawkowym, kontrolującym jakość za pomocą autorskiej technologii Panasonica.

Obraz 001 step 3

Krok 4:
Obrazy przesłane do każdego oka są przetwarzane przez mózg i stają się wysokiej jakości realistycznymi obrazami 3D.

Obraz 001 step 4

Dla jakości nowoczesnego obrazu 3D przełomowa okazała się nowa technika rozdzielania obrazu dla każdego oka osobno. Stosowane do tej pory metody „linia po linii” (filtr polaryzacyjny dzieli obraz na linie parzyste i nieparzyste, jeden typ jest widziany przez jedno oko) oraz „sekwencja pól obrazu” (obraz jest podzielony na grupy pikseli, tworzących wzór szachownicy, z których tylko połowa trafia do każdego oka) powodowały pogorszenie jakości obrazu. Współczesna metoda sekwencyjności klatek sprawia, że do oczu trafiają naprzemiennie kompletne obrazy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), co przy prędkości wyświetlania 120 klatek na sekundę pozwala uzyskać obraz znakomitej jakości.
Kolejny aspekt wpływający na jakość obrazu to okulary migawkowe (tzw. shutter), całkowicie eliminujące tak dokuczliwy poprzednio efekt poobrazu. Funkcjonowanie tych okularów polega na takiej synchronizacji migawek w każdej z soczewek, że zbędny obraz jest blokowany, a przepuszczany tylko potrzebny i każde oko ogląda obraz z jemu właściwej perspektywy, tak jak to się dzieje w normalnych warunkach.

Obraz 010

Okulary 3D, Panasonic

Zalety:
– realistyczny obraz trójwymiarowy w rozdzielczości HD
– doznania niedostępne przy projekcji standardowej (2D)

Wady:
– zjawisko ghostingu
– stosunkowo wąski kąt oglądania, oznaczający pogarszanie się obrazu w miarę oddalania się od środka
– wysoka cena

Podsumowanie: Czy zatem warto już dziś inwestować w sprzęt 3D? Oceny pierwszych telewizorów 3D, które trafiły na rynek, nie są złe i można spodziewać się szybkiej eliminacji ich usterek w miarę upowszechniania się standardu 3D. Jest jednak jeszcze jedno ale. Ponieważ do oglądania obrazu w 3D potrzebne są specjalne okulary (każdy producent ma własne), oznacza to dodatkowy, wcale niemały wydatek, zważywszy na to, że z telewizora będzie chciała korzystać naraz cała kilkuosobowa rodzina i trzeba będzie kupić kilka egzemplarzy.
Następną rzeczą, jaką warto rozważyć, jest na razie uboga oferta filmów i programów w 3D. Podobnie jak w przypadku technologii OLED, na dziś dzień jest to więc propozycja dla osób lubiących nowinki techniczne, nieliczących się z kosztami i skłonnych zaakceptować niedoskonałości tych produktów.

3.3 Akcesoria
Telewizor musi na czymś stać lub wisieć, więc podstawowym dodatkiem do niego – o ile nie będzie postawiony na fragmencie meblościanki – jest specjalny stolik lub uchwyt. Oferta sklepowa jest w tym zakresie bardzo bogata. Telewizor może stać się też wolnostojącym elementem dekoracyjnym pokoju, zwłaszcza, gdy odznacza się eleganckim, nowoczesnym wzornictwem. W sprzedaży znajdują się specjalne stojaki, a bardziej wyrafinowane pozwalają na obracanie telewizora pod różnym kątem, np. 60 stopni (po 30 stopni w prawo i lewo). Stojaki posiadają specjalne półki na odtwarzacz DVD albo Blu-ray lub konsolę gier.
Jeśli kogoś nudzi szablonowy, czarny kolor obramowania wyświetlacza, może sobie zmienić go na inny. Taką właśnie ofertę zmiany koloru ramy posiada Sony.

TELEWIZJA W PRZESTRZENI WNĘTRZA

4 PROJEKTOR

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.