PROJEKTOR

Przyzwoite kino domowe nie może obejść się bez projektora HD. Dziś, gdy także programy telewizyjne emitowane są w standardzie wysokiej rozdzielczości, można je oglądać na dużym ekranie, bez utraty jakości obrazu. Zależnie od modelu projektora źródło wideo może być pobierane nie tylko z telewizorów i z płyt DVD/Blu-ray, ale także z aparatów fotograficznych, komputerów, laptopów, pamięci przenośnych, iPodów i iPhone’ów oraz konsol do gier.


Jeśli się chce używać projektora do współpracy z wieloma urządzeniami, trzeba sprawdzić, czy jest wyposażony w potrzebne złącza.


Projektor HD nie jest, niestety, tani i oznacza wydatek rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, do czego dochodzi jeszcze niemały koszt wymiany lampy, gdy skończy się jej czas żywotności, wynoszący przeciętnie 2-3 lata. Droższe modele oferują wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym uzyskuje się obraz naprawdę wysokiej jakości, dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Istnieją już także projektory przystosowane do wyświetlania obrazu trójwymiarowego.

Projektor LG CF3D – DLP

DLP Full HD 3D, LG

Na rynku jest także wiele projektorów tańszych, w cenie nawet około 1000 zł, ale nie są to projektory wysokiej rozdzielczości i nie nadają się do wyświetlania filmów z płyt Blu-ray, a jakość obrazu w przypadku bardzo niskiej rozdzielczości pozostawia wiele do życzenia.
Projektor jest wygodny w użyciu, gdyż można go zamocować na stałe pod sufitem lub na ścianie albo ustawić w pokoju na stoliku na czas projekcji. Ruchomy obiektyw pozwala na przesuwanie obrazu w pionie i w poziomie, dzięki czemu urządzenie nie musi znajdować się dokładnie na wprost ekranu. Wiele modeli jest nieskomplikowanych w obsłudze, a produkty high-endowe odznaczają się wyrafinowanym wzornictwem.
W ofercie rynkowej są projektory do wyświetlania obrazu 4:3, 16:9 oraz 4:3/16:9, a więc przy zakupie tego urządzenia warto mieć na uwadze rodzaj ekranu, z jakim będzie współpracować.

Sanyo_PLV_Z4000

LCD Full HD, Sanyo

4.1 Rodzaje projektorów
Ze względu na technologie wyświetlania obrazu projektory dzielą się na następujące typy:

4.1 a DLP (DMD)
Skrót DLP oznacza Digital Light Processing, a DMD – Digital Micromirror Device. W dużym uproszczeniu działanie tego projektora polega na tym, że sygnał pochodzący ze źródła (odtwarzacz, komputer, telewizor) jest przetwarzany przez procesor na komendy cyfrowe, sterujące za pośrednictwem mikrochipu kilkuset tysiącami mikrolusterek (DMD), poruszających się niezależnie od pozostałych w dwóch kierunkach i odbijających światło w kierunku układu ogniskowego (powstaje wtedy punkt jasny) lub w przeciwnym (powstaje punkt ciemny). Kolor uzyskuje się po przepuszczeniu światła przez 3-kolorowy filtr kołowy (RGB). Stosuje się od jednego do trzech procesorów – im więcej, tym lepszy obraz.

DLP 3D Ready 

DLP 3D Ready, Vivitek

Zalety:
– doskonałe parametry obrazu (wysoki kontrast, mocna czerń, bogata gama szarości, wysoki poziom jasności, naturalność barw)
– lepsze odświeżanie ekranu
– technologia prężnie się rozwijająca
Wady:
– efekt tęczy, czyli brak zbieżności barw składowych nakładanych sekwencyjnie, ale wobec wprowadzania coraz lepszych technologii (wielosegmentowe filtry barwne poruszające się z coraz większą prędkością) usterka ta jest eliminowana i praktycznie niezauważalna przez przeciętnego użytkownika takiego projektora

4.1 b LCD
Projektory tego typu wyświetlają obraz w oparciu o matryce ciekłokrystaliczne. Generowany przez lampę dużej mocy strumień światła jest skierowany na matrycę, po czym jego odbicia przechodzą przez filtry, rozbijające je na strumienie barwne w trzech podstawowych kolorach (RGB – czerwonym, zielonym i niebieskim). Każdy z takich strumieni kierowany jest na jeden z paneli ciekłokrystalicznych, a obrazy z tych paneli zostają na siebie nałożone i przepuszczone przez obiektyw. Mimo pewnych zalet są jednak rozwiązaniem nieco gorszym od DLP.

Anthem_LTX-300_LCOS_Projector

LCD, FULL HD, Anthem

Zalety:
– ostry i wyraźny obraz
– są małe i lekkie
Wady:
– ze względu na niższy poziom czerni i kontrastu wymagają dobrego zaciemnienia pokoju

4.1 c LED
Silna lampa halogenowa zastąpiona jest trzema diodami LED, emitującymi światło w trzech barwach podstawowych. Ma to bardzo duży wpływ na funkcjonowanie projektora.

LED Full HD

LED Full HD, Vivitec

Zalety:
– poprawa kontrastu
– zwiększenie palety kolorów
– eliminacja efektu tęczy
– zmniejszenie rozmiaru projektora
– znaczące zwiększenie czasu użytkowania diod (do 20 000 godzin pracy)
– ograniczenie zużycia energii (30-40% mniej niż w pozostałych projektorach)
– obniżenie emisji ciepła i możliwość natychmiastowego wyłączenia bez potrzeby chłodzenia
Wady:
– niższy poziom jasności (słabsze lampy) wymaga dobrego zaciemnienia pomieszczenia

4.1 d CRT
Najstarszy typ projektora, wymagający specjalistycznej instalacji. Stosuje się w nim trzy lampy kineskopowe, z których każda emituje światło w innym kolorze podstawowym (RGB). Obraz powstaje po połączeniu się na ekranie wszystkich tych strumieni barwnych. Jego jakość znacznie przewyższa jakość obrazu pochodzącego z innych technologii, są to więc projektory najwyższej klasy, ale też i niezwykle drogie, wypierane stopniowo przez tańsze modele pozostałych technologii.

CRT

Zalety:
– wysoki kontrast
– naturalność barw
– bardzo dobra czerń
– niesamowita głębia ostrości
– zakres dynamiki obrazu nieosiągalny dla pozostałych projektorów
Wady:
– wysoka cena
– masywność i duża waga
– konieczność profesjonalnej instalacji
– konieczność użytkowania w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu
– duże zużycie prądu

4.2 Kryteria wyboru
Przy zakupie projektora należy rozważyć nie tylko korzyści płynące z konkretnej technologii wyświetlania obrazu i możliwości finansowe, jakimi się dysponuje, ale także wiele innych aspektów. Oto one:

4.2 a Wielkość pokoju projekcyjnego
Model projektora powinien uwzględnić odległość, z jakiej obraz będzie rzucany na ekran. Do każdego projektora dołączana jest informacja o odległościach i wielkości obrazu. Na rynku są już projektory Short Throw, które pozwalają uzyskać obraz panoramiczny z krótkiego dystansu, np. o przekątnej 237,5 cm z odległości zaledwie metra.

4.2 b Oświetlenie pokoju
Stosownie do warunków oświetleniowych trzeba dobrać typ projektora (DLP, LCD, LED, CRT) oraz jego jasność, wyrażaną w ANSI lumenach. Na potrzeby kina domowego wystarczy wartość 1600 ANSI lumenów. Im lepsze zaciemnienie, tym wartość ta może być mniejsza.

Sony Bravia VPL-VW80

SXRD, Sony

4.2 c Lokalizacja projektora
Jeśli nie dysponuje się możliwością umieszczenia go dokładnie na osi centralnej ekranu, należy zwrócić uwagę na opcję Lens Shift, pozwalającą na przesuwanie obiektywu w pionie i w poziomie. Układ Lens Shift pozwala na korygowanie zniekształceń trapezowych (występują, gdy projektor ustawiony jest poniżej lub powyżej ekranu) drogą optyczną, bez pogorszenia jakości, co ma miejsce podczas typowej cyfrowej korekcji efektu Keystone. (Ponieważ z cyfrową korekcją wiąże się pewne zniekształcenie obrazu, powinna być stosowana jedynie w razie konieczności.)
Istnieje także możliwość umieszczenia projektora za ekranem, w takim razie należy wybrać typ tylnoprojekcyjny, ale do takiego rozwiązania potrzebne jest miejsce.

4.2 d Głośność pracy
Szum wentylatora chłodzącego lampę może skutecznie zakłócić przyjemność oglądania filmu, toteż im niższy poziom decybeli, tym lepiej. W przypadku najnowszych modeli wynosi on nawet zaledwie 19-21 dB.

4.2 e Czas chłodzenia lampy
Dłuższy czas nagrzewania/chłodzenia lampy wiąże się z większym zużyciem prądu i skróceniem okresu żywotności lampy. Dobry model projektora posiada funkcję szybkiego włączania/wyłączania.

4.2 f Komfort obsługi
Do tej sfery należy zaliczyć prostotę instalacji i obsługi. Warto zwrócić uwagę na to, czy regulacji ostrości i zoomu dokonuje się ręcznie czy automatycznie, gdzie umieszczona jest lampa (jeśli na spodzie projektora, który umiejscowiony jest na półce pod sufitem, wymiana wymaga pewnego zachodu), czy przesłona na obiektyw działa automatycznie. Wielu regulacji dokonuje się za pomocą pilota, a o wszystkich ułatwieniach można dowiedzieć się z informacji dołączonej do projektora.

5 EKRAN

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.