RED

Nasza ocena:4Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Red
Tytuł oryginalny:Red
Gatunek:komedia, akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:108 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Robert Schwentke
Obsada:Bruce Willis, Helen Mirren, Morgan Freeman, John Malkovich, Mary-Louise Parker, Karl Urban, Richard Dreyfuss
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Emerytowani agenci CIA są jak Piotruś Pan – nigdy nie dorastają, kręcą ich duże spluwy i nie potrafią żyć bez adrenaliny.
Galeria

Taki przynajmniej ich obraz dostajemy w nakręconym z polotem i na dużym luzie dziele Roberta Schwentke („Plan lotu”). Reżyser zebrał – wzorem Sylvestra Stallone’a w „Niezniszczalnych” – starych wyjadaczy i dał im okazję poszaleć jak za dawnych dobrych czasów. Opłacało się – „Red” to kino, które bawi i jednocześnie trzyma w napięciu, okraszone na dodatek aktorskimi popisami najwyższej próby (swych ekranowych druhów w cień usunęła Helen Mirren, która w ostatniej chwili zastąpiła Meryl Streep, ale i reszta spisuje się powyżej przeciętnej).

„Red” to luźna ekranizacja komiksu Warrena Ellisa. Na tyle luźna, że zmieniono nazwiska niektórych głównych bohaterów, fabułę, a nawet znaczenie tytułowego skrótu, który w filmowej wersji oznacza Retired Extremely Dangerous. Motorem napędowym akcji jest Frank (Bruce Willis), który po odejściu ze służby prowadzi spokojne życie na przedmieściach. Wizyta płatnych zabójców obraca jego domek w ruinę. Frank bez problemu radzi sobie z nasłanymi siepaczami, ale jest pewien, że to nie koniec – ktoś wmieszał go w jakąś większą aferę. Mężczyzna odnajduje dawnych kompanów – Joego, Victorię i lekko świrującego Marvina – i wspólnie z nimi postanawia rozwikłać zagadkę, a potem odnaleźć i ukarać winnych.

Scenariusz nie jest więc zbyt oryginalny. Oryginalni są bohaterowie, których wiek i brak dawnej sprawności fizycznej kontrastuje ze stawianymi przed nimi zadaniami – oglądanie Helen Mirren w wieczorowej sukni nokautującej napakowanego zbira lub obsługującej wielgaśny karabin maszynowy sprawia po prostu dziką frajdę. Aktorzy wyraźnie się bawią swymi rolami, czasem szarżują, a nawet – jak John Malkovich – błaznują. Wpisują się jednak tym samym w konwencję opowieści. Rozpatrzywszy wszystkie za i przeciw, „Red” trzeba uznać za udaną produkcję (film był nominowany zresztą do Złotego Globu jako najlepsza komedia lub musical).

ASPEKTY TECHNICZNE

Najpierw o dźwięku, bo komiksowo wręcz podkręcony wypadł na piątkę. Rewelacyjnie rozłożono akcenty, czego znakomitym przykładem motyw z nabojami strzelającymi na patelni w takt bang, bang, bang w czasie napadu na dom Franka. Kanonada strzałów, jakie dziurawią drewniany dom Franka, rozlega się zewsząd, wybuch granatu odzywa się potężnym basem. Dźwiękowo równie świetnie wypadło aresztowanie agenta CIA – z syrenami samochodów policyjnych i okrzykami gliniarzy dochodzącymi ze wszystkich czterech stron. Subwoofer praktycznie nie odpoczywa, bo sceny strzelaniny na parkingu czy na lotnisku z pociskiem z piata mają mocnego kopa. To, że sceny akcji są wybuchowe, to standard, nie zapomniano jednak o odpowiedniej oprawie tych spokojniejszych i np. w sekwencji leśnej jeszcze przed strzelaniną w tyle odzywają się ptaki, zaś w scenie w opustoszałej elektrowni echo niesie naokoło stuk kapiących kropli wody i pstryknięcie odbezpieczanych pistoletów.

Obraz idealny, tu komiksowość znalazła upust w efektach specjalnych, np. słupach ognia i dymu. Poza tym jest naturalny i bardzo ostry, z dobrze nasyconymi, raczej podstawowymi ostrymi barwami, a wyraźne czerwienie i żółcie ładnie odcinają się od czarnego tła.

BONUSY

Reportaż z planu, dość dobrze obrazujący luzacką atmosferę na planie, 5 niedługich wywiadów z aktorami komentującymi ideę filmu oraz opowiadającymi o swoich postaciach i zwiastuny.

Jan / veroika

Premiera DVD: 3.03.2011

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::reportaż, wywiady, zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.