WYTWORNY UROK ART DÉCO
kino profesjonalne
Projekt i wykonanie: James Potter, JP Themed Theaters
Lokalizacja: Overland Park, Kansas, USA
Wymiary pokoju: 4 x 4,6 m
Poprzednie przeznaczenie: piwnica
Trudno sobie wyobrazić w tym niezwykle eleganckim i stylowym wnętrzu publiczność ubraną w dżinsy i swetry. Tu bardziej pasują suknie z jedwabiu, cekiny i perły, wytworne garnitury oraz dyskretny zapach dobrych perfum!
Kino utrzymane jest w stylu art déco, który tak bardzo spodobał się jego właścicielowi podczas jego pobytu w Nowym Jorku, że poprosił o jego odtworzenie w prywatnym kinie domowym w Overland Park. Miało to na celu poza aspektem dekoracyjnym przypomnienie mu lat spędzonych w nowojorskiej metropolii.
Z chwilą powierzenia projektu Jamesowi Potterowi z JP Themed Theaters („Rue de Merveille”) wygląd wnętrza zależał już całkowicie od wyobraźni projektanta. Potter należy do tych twórców kin, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad realizacją. Jego zdaniem pożądane jest, aby zleceniodawca określił charakter wnętrza, ma ono wszak odzwierciedlać jego potrzeby i fascynacje, ale resztą powinni zajmować się specjaliści. – Właściciel domu nie zna się na proporcjach, skali i gdybym nie sprawował całkowitej kontroli, potencjalnie piękne dzieło sztuki mogłoby się przekształcić w katastrofę – wyjaśnia Potter. To nie przejęzyczenie, gdyż dla Pottera kino domowe jest formą sztuki. – Stosuję w nich te same twórcze reguły, które są używane w przypadku pracy nad rzeźbami czy obrazami. Punkty kontaktowe, kolor, kadrowanie ruchu oka itp.
Przekonanie właścicieli kin, aby nie narzucali swoich pomysłów, nie jest zdaniem twórcy „Wytwornego uroku art déco” rzeczą trudną. – Pytam ich po prostu, czy spotykając malarza w plenerze lub w jego pracowni zabierają mu pędzel, aby malować swoje obrazy na ich obrazach? Albo czy zabierają poecie pióro, aby pisać swoje wiersze na ich kartkach? Tak właśnie działoby się, gdyby ktokolwiek podpowiadał mi, jakich użyć barw lub materiałów.
Trudno odmówić Jamesowi Potterowi racji, ponieważ jego kina domowe są prawdziwymi dziełami sztuki, w których każdy kształt, dekoracyjny detal i kolorystyka są wysmakowanymi kompozycjami. Wystarczy tylko spojrzeć na pięknie zharmonizowane z sobą i podświetlone odcienie czerwieni i niebieskiego, które zastosował w „Wytwornym uroku art déco” oraz na akcenty dekoracyjne – prześliczne (oryginalne, podobnie jak żyrandol) kinkiety w kształcie muszli, ozdoby ze złota i mahoniu. Jeden z takich elementów dekoracyjnych stanowi nowojorskie niebo z sylwetkami wieżowców, która to ozdoba została umieszczona nad wejściem do kina, nawiązując graficznie do ukochanego przez właściciela tego domu Nowego Jorku.
Ornamentyki nie ma jednak w tym wnętrzu wiele, ponieważ nie pozwoliła na to niewielka przestrzeń pokoju. A to właśnie ona ma wpływ na ilość i rodzaj dekoracji. Styl zastosowany przez Pottera można określić zatem jako minimalistyczną odmianę art déco z Nowego Jorku, najlepiej zdaniem projektanta oddaną w nowojorskim Radio City Music Hall. Inne typowe dla tego stylu rozwiązanie, które znalazło swoje miejsce w „Wytwornym uroku art déco”, to „waterfall” (od słowa wodospad), czyli często spotykane w meblach tej epoki zaokrąglanie krawędzi. Taki właśnie motyw dekoracyjny, owa płynność linii, pojawia się tu na suficie. Jego trójwarstwowa płaszczyzna stanowi piękne obramowanie dla umieszczonego w środku ozdobnego żyrandola oraz miejsce wbudowania bocznych lamp, których zadaniem jest kreowanie nastrojowego światła. Akcent „waterfall” jest też zastosowany na podłodze.
Trudno się dziwić temu, że za seans w tym eleganckim kinie zapłacono na aukcji charytatywnej aż 500 dolarów. Nie wiadomo, w jakich filmach gustują jego właściciele, ale obrazy z Marleną Dietrich i Gretą Garbo byłyby tu jak najbardziej na miejscu!
ren
http://www.jpthemedtheaters.com
zob. też KINO RUE DE MERVEILLE