WASZA WYSOKOŚĆ

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Wasza wysokość
Tytuł oryginalny:Your Highness
Gatunek:komedia, fantasy
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:David Gordon Green
Obsada:Danny McBride, James Franco, Natalie Portman, Rasmus Hardiker, Toby Jones, Justin Theroux, Zooey Deschanel
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis

Bajka dla trochę bardziej dorosłych.

Galeria

W pewnym królestwie zły czarownik Leezar porywa sprzed ołtarza Belladonnę, narzeczoną następcy tronu, Fabiusza. Poszkodowany królewicz musi teraz wraz z bratem Tadeuszem i jego giermkiem uwolnić piękną pannę, zanim czarownik posiądzie dziewicę w dniu zetknięcia dwóch księżyców, co będzie miało już niedługo miejsce. Tadeusz jest tchórzliwym, leniwym zazdrosnym o brata nieudacznikiem, zaś Fabiusz jest próżny i lubi niekonwencjonalne rozrywki. Na szczęście bracia zyskują do pomocy dzielną wojowniczkę Isabel. I tak oto cała czwórka wyrusza na wyprawę za siedem gór i siedem rzek, na spotkanie z czarownicami i smokami.

Fabuła typowa dla dziecięcych bajek, ale obraz Davida Gordona Greena dla najmłodszych zdecydowanie się nie nadaje. Jest to bowiem utrzymana w konwencji sprośnego humoru parodia baśni, której bohaterowie palą zioło, klną, płeć piękna paraduje w topless, dowcipy mają kontekst erotyczny, a poza tym nie brakuje realistycznie pokazanego okrucieństwa. Przez ekran przewija się galeria różnego rodzaju czarnych charakterów, jak zboczony mag-żab, utytłane w błocie, półnagie amazonki, Minotaur z erekcją oraz innego rodzaju monstra.

Ta mocno głupawa komedia może wzbudzić od czasu do czasu uśmiech i widać, że grający w filmie aktorzy – w tym Natalie Portman jako wojowniczka Isabel – świetnie się przed kamerami bawią. Natomiast to, czy równie dobrze będzie się na niej bawić widz, jest już kwestią indywidualnego gustu, bowiem pierwsze, co się ciśnie na usta, to: lekka żenada i infantylność. Tylko parę pomysłów okazało się fajnych, ale humorowi przydałaby się jednak odrobina subtelności. No chyba że poszliśmy w ślady popalającego sobie średniowiecznego jointa Fabiusza. Wtedy uznamy „Waszą wysokość” za arcydzieło humoru.

ASPEKTY TECHNICZNE

Zaskakująco dużo w tej sprośnej komedii pięknych scen, jak choćby pierwsze ujęcia, w których widać pogrążony w srebrnym blasku księżyca granatowawo-czarny bór z jego fantazyjnymi, układającymi się niczym koronki żabotu koronami drzew. Podobnie jest z ujęciami szarografitowego labiryntu, kunsztownej układanki z kamieni, której precyzję wykonania możemy podziwiać dzięki świetnemu kontrastowi. Pięknie wyglądają widoki zamku na tle jaskrawo zielonej łąki. Zresztą akurat barwy (bo nie dialogi) film ma iście bajkowe: czerwony, błękitny i żółty przyodziewek dworzan czy kolorowe światła, które towarzyszą rzucaniu czarów, to spełnienie naszych wyobrażeń co do wyglądu świata braci Grimm. Jest ostro, a obrazu nie psują żadne usterki czy śmieci.

Dźwiękowo też bajkowo. Separacja dźwięków na medal: wyraźnie od przodu do tyłu gnają przypominające wyładowania atmosferyczne trzaski promieni zaklęć magicznych (w czasie porwania Belladonny i w czasie jej odbijania). Podobny, dynamiczny efekt ma furkot skrzydeł Szymona, mechanicznego ptaka, pupilka Fabiusza. Genialnie wypadła scena w labiryncie, który mówi każdym swoim kamieniem, a że otacza bohatera ze wszystkich stron, słowa odbijają się echem w coraz to innym kanale. Potężnym basem odzywają się otwierające się wrota labiryntu, a rumor, jaki robią spadające skały, jest mocarny. Podobnie zresztą jak basowy ryk Minotaura. Subtelnie, ale wyraźnie brzmią normalne odgłosy życia w tej bajkowej krainie: delikatnie odzywa się kościelny dzwon, a w scenie w nocnym lesie bohaterów otacza świergot ptaków, pohukiwanie sów i trzask płomieni. 

BONUSY

Po polsku. Sceny niewykorzystane (4 min) w liczbie pięciu z przynajmniej jedną ważną sceną rozmowy Fabiusza i Boremonta i czymś w rodzaju alternatywnego zakończenia, w czasie którego nieszczęsny Leezar rodzi / znosi smocze jajo, z bardzo niewdzięcznym, jak się okazuje, synem. Są zabawne gagi z planu (5 min), a pod nazwą „Spaczone wizje” kryje się opcja jeszcze bardziej zboczonej sceny u Wielkiego Maga. 

ren / veroika

Premiera DVD: 8.09.2011

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska, rosyjska
Napisy::PL, ANG, EST, ŁOT, LIT, UKR
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::20
Bonusy::sceny niewykorzystane, scena rozszerzona, ujecia zepsute
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.