WARIACJA NA TEMAT ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY

Galapagos

Zrealizowana z niezwykłym rozmachem mroczna baśń „Czarownica” – będąca wariacją na temat animowanej „Śpiącej królewny” – to jeden z największych tegorocznych przebojów wytwórni Walta Disneya. Obraz z Angeliną Jolie w roli tytułowej, który w kinach zarobił ponad 750 milionów dolarów, zadebiutuje na Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już  24 października.

Nominowana do Oscara animowana „Śpiąca królewna” z 1959 roku to jedno z arcydzieł stworzonych w studiu Walta Disneya. Film od kilkudziesięciu lat bawi coraz to nowe pokolenia widzów, a pojawiająca się w nim czarownica Diabolina jest jednym z najbardziej znanych kinowych czarnych charakterów   w historii. Film „Czarownica” opowiada wydarzeniach, które sprawiły, że ta dobra niegdyś wróżka stała się złą wiedźmą, która rzuciła urok na piękną księżniczkę Aurorę.

Dawno, dawno temu były sobie dwa sąsiadujące ze sobą królestwa. W jednym mieszkali ludzie, w drugim – znajdującym się na wrzosowiskach – istoty magiczne. Obie krainy były wiecznie skonfliktowane, a rządzący ludźmi król Henryk nie ustawiał w próbach pokonania mieszkańców wrzosowisk. Kiedy poznajemy Diabolinę (Isobelle Molloy) jest ona jeszcze młodą, choć już władającą potężną magią, dziewczyną. Troskliwie opiekuje się mieszkańcami wrzosowisk i dba o to, by wszystkim magicznym istotom żyło się tam jak najlepiej. Pewnego dnia spotyka ludzkiego chłopca Stefana (Michael Higgins). Młodzi szybko się zaprzyjaźniają, a w miarę upływu czasu ich znajomość przeradza się w uczucie. A przynajmniej tak to wygląda z perspektywy wróżki.

Wiele lat później Diabolina (Angelina Jolie) jest już najpotężniejszą mieszkanką wrzosowisk i nieoficjalną władczynią magicznego królestwa. Kiedy po raz kolejny udaje jej się pokonać wojska króla Henryka leciwy władca ogłasza, że ten, któremu uda się zniszczyć wróżkę, zostanie jego następcą i mężem jedynej córki. Wyzwanie to podejmuje Stefan (Sharlto Copley). Wykorzystując miłość jaką żywi do niego wróżka, zwabia ją w pułapkę i pozbawia skrzydeł. Zdradzona i okaleczona Diabolina przysięga mu zemstę. Kiedy dowiaduje się, że Stefanowi urodziła się córka, postawia udać się na chrzciny by wręczyć dziewczynce swój „wyjątkowy” dar – klątwę, która sprawi, że kiedy królewna skończy 16 lat ukłuje się wrzecionem w palec i zapadnie w sen, z którego będzie mógł ją obudzić jedynie pocałunek prawdziwej miłości…

Galapagos Films przedstawia wydanie Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD filmu „Czarownica” wyprodukowanego przez studio Walta Disneya i wyreżyserowanego przez uhonorowanego dwoma Oscarami  scenografa  debiutującego tą produkcją w roli reżysera - Roberta Stromberga.  W tytułową postać Diaboliny znakomicie wcieliła się zdobywczyni OscaraÒ Angelina Jolie („Przerwana lekcja muzyki”), której na ekranie partnerują między innymi Elle Fanning („Somewhere. Między miejscami”), Sharlto Copley („Dystrykt 9”), nominowana do nagrody BAFTA Lesley Manville („Kolejny rok”), nominowana do OscaraÒ Imelda Staunton („Vera Drake”), Juno Temple („Mroczny Rycerz powstaje”), Sam Riley („Control”) i Kenneth Cranham („Herkules”).

 ­ ­− Jako mała dziewczynka uwielbiałam Diabolinę. Była moją ulubioną postacią Disneya. Jednocześnie bałam się jej i kochałam ją – wspomina Angelina Jolie. ­­ − Zawsze wiedzieliśmy, że Diabolina ma serce z kamienia. Ten film odpowiada na pytanie „Dlaczego?” Chciałbym, żeby widzowie poczuli, że wchodzą do świata, którego nigdy wcześniej nie znali i że nikogo nie należy z góry spisywać na straty – dodaje producent Joe Roth.

Pomysł realizacji „Czarownicy” ujrzał światło dzienne jeszcze w 2011 roku, kiedy reżyserią filmu zainteresowany był Tim Burton. Ostatecznie autor „Alicji w Krainie Czarów” zrezygnował z tego projektu i zastąpił go Robert Stromberg – ceniony scenograf i zdobywca dwóch Oscarów. Decyzja  o powierzeniu realizacji kosztownego filmu debiutantowi była niezwykle odważna, ale Joe Roth – który wcześniej współpracował ze Strombergiem przy widowiskowej superprodukcji „Oz Wielki i Potężny” – był przekonany, że to właśnie on poradzi sobie z historią Diaboliny najlepiej.

Kiedy Disney zaproponował mi ten projekt miałem już doświadczenie w realizacji wielkich widowiskowych filmów. Doświadczenie to doprowadziło mnie do przekonania, że widzowie decydują się pójść do kina na długo przed tym jak film trafi do dystrybucji. Kieruje nimi przeczucie, które formuje się na podstawie pierwszych zwiastunów. Pomyślałem sobie wtedy, że Angelina jest doświadczoną aktorką, Robert na pewno sprawdzi się jako reżyser, a jeżeli wniesie jeszcze do filmu swój zdecydowany styl obrazowania widoczny w „Avatarze”, „Alicji w Krainie Czarów” i „Ozie Wielkim i Potężnym”, to będzie to doskonałe połączenie – wyjaśnia Joe Roth.  Moja droga artystyczna wiodła od pierwszych rysunków ołówkiem w dzieciństwie, poprzez malowanie imitacji scenografii, projektowanie scenografii po kierownictwo artystyczne. Każdy malarz nieustannie poszukuje coraz większego płótna dla swoich obrazów. Ten film był dla mnie kolejnym wielkim płótnem, które musiałem okiełznać. Zaintrygowało mnie to zadanie, bo było największym wyzwaniem w mojej dotychczasowej karierze – dodaje Robert Stromberg 

„Czarownica” jest wariacją na temat jednego z najgłośniejszych i najlepszych filmów w historii studia Walta Disneya. Z tego też powodu twórcy obrazu zdecydowali się zachować wiele elementów charakterystycznych ze „Śpiącej królewny”, tak aby fani animowanej produkcji nie poczuli się zawiedzeni. Jednocześnie jednak Robert Stromberg starał się aby obraz wniósł do znanego z animacji świata powiew świeżości oraz atuty atrakcyjne z perspektywy współczesnej widowni.

Napisania scenariusza „Czarownicy” podjęła się Linda Woolverton, legendarna autorka  od kilkudziesięciu lat związana ze studiem Disneya, gdzie stworzyła scenariusze do tak głośnych produkcji jak „Król lew” czy „Alicja w Krainie Czarów”. Woolverton rozpoczęła odkrywanie tajemnego życia Diaboliny od obejrzenia „Śpiącej królewny” z 1959 r. − Po obejrzeniu filmu w mojej głowie zaczęły rodzić się pomysły rzucające więcej światła na tę postać. Stworzyłam jej przeszłość, w której bieg wypadków doprowadził do rzucenia uroku na małą Aurorę, a następnie opisałam z jej punktu widzenia wszystkie zdarzenia przedstawione w kinowym pierwowzorze. Nie opowiadam jednak tej samej historii na nowo, ja ją odkrywam – wyjaśnia Linda Woolverton.

Skrypt stworzony przez Woolverton bardzo spodobał się Angelinie Jolie. − Bardzo mną poruszył  od pierwszego czytania. Wszyscy znamy historię Śpiącej Królewny i złej Diaboliny, wiemy też co stało się podczas chrztu, bo słyszeliśmy tę bajkę wielokrotnie jako dzieci. Ale nikt nam nigdy nie powiedział, co wydarzyło się wcześniej – mówi Angelina Jolie.

Zdjęcia do „Czarownicy” rozpoczęły się 11 czerwca 2012 roku w słynnym brytyjskim Pinewood Studios, w którym realizowane są m.in. filmy o przygodach Jamesa Bonda. Prace na planie trwały 5 miesięcy i kręcono jest w sześciu planach zbudowanych w halach oraz na ogromnych terenach w plenerze. Na potrzeby produkcji zbudowano imponujące dekoracje, ale większość magicznego świata powstała w postprodukcji dzięki możliwościom jakie niosą ze sobą efekty cyfrowe. Większość scen do filmu realizowano na tle niebieskiego ekranu, co było dodatkowym wyzwaniem dla aktorów, ale ci – jak zapewnia reżyser – spisali się świetnie, nawet kiedy musieli wyobrażać sobie otaczający ich świat.

Na ekrany światowych kin „Czarownica” weszła 30 maja 2014 roku spotykając się z olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Tylko w USA w ciągu pierwszego weekendu widzowie wydali prawie 70 milionów dolarów na bilety na „Czarownicę”. Kosztująca 180 milionów dolarów superprodukcja tylko w kinach na całym świecie zarobiła ponad 750 milionów dolarów stając się jedną z najbardziej dochodowych produkcji roku.

WYDANIE BLU-RAY 3D™, BLU-RAY™ I DVD

„Czarownica” na Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD zadebiutuje już 24 października.

W wydaniach Blu-ray 3D i Blu-ray znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:


  • Aurora: narodziny piękności – Elle Fanning opowiada o swojej wielkiej miłości do klasycznych animacji Disneya

  • Od baśni do filmu pełnometrażowego – tworzenie Diaboliny dla nowego pokolenia

  • Za kulisami wielkiej bitwy – zobacz, jak wyglądało od kulis starcie Diaboliny z wojskami króla Henryka

  • Kostiumy – olśniewające nakrycie głowy i biżuteria Diaboliny

  • O filmie 

  • Sceny niewykorzystane


 Więcej informacji o premierach DVD, Blu-ray, Blu-ray 3D na profilu:


facebook.com/MojeFilmyDVD

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.