STREFA MISTYKI
kino amatorskie
Projekt i wykonanie: Kenneth RobertsLokalizacja: White Rock, Kolumbia Brytyjska, Kanada
Wymiary pokoju: 4,5 x 6 x 2,5 m
Poprzednie przeznaczenie: niewykończona piwnica
Kino Maureen i Kennetha Robertsów nie jest zwykłym kinem, ale prawdziwą „Strefą mistyki”, bo tak chyba najlepiej można przetłumaczyć nazwę „Into The Mystic”, jaką mu nadali.
W skład owej strefy wchodzi nie tylko typowo kinowa sala projekcyjna, ale przyległy do niej salonik z 40-calowym Samsungiem HDTV, sprzętem AV, głośnikami, barkiem i fotelami, w którym można przy lampce wina (jest nawet specjalna „piwniczka”) wspólnie obejrzeć program telewizyjny, mecz czy ceremonię wręczania Oscarów, a potem o nich podyskutować. Jest to zatem prawdziwe centrum rozrywki i towarzyskiej integracji, a w przypadku kina także swego rodzaju sala koncertowa, ponieważ będący miłośnikiem muzyki Kenneth wyposażył swój sprzęt AV również w odtwarzacz SACD, z którego bardzo jest zadowolony. Radość z wyczarowania własnego kina była tak wielka, że na ceremonię otwarcia Robertsowie zaprosili około 60 gości, którzy stąpali po czerwonym dywanie i traktowani byli jak celebryci!
„Strefa mistyki” została urządzona w niewykończonej piwnicy nowo zakupionego domu w White Rock, a jej budowa trwała aż pięć lat. Ponieważ sufit miał być wyłożony płytkami z dziesiątkami lampek światłowodowych, Kenneth starał się nie obniżać i tak już stosunkowo niewysokiego, liczącego 2,5 m wysokości pomieszczenia. Dla poprawy akustyki wewnętrzne ściany kina zostały wyłożone podwójnymi panelami gipsowymi (tzw. drywall), przymocowanymi do metalowych listew RC-1 (Resillient Channel).
Przy bardzo ciemnym, gwiaździstym suficie i czarnych fotelach dobrze prezentują się intensywnie pomarańczowe, pokryte farbą ściany, co w połączeniu z pomalowanymi na złoty kolor listwami podłogowymi, framugami drzwi oraz utrzymaną w takiej samej barwie podłogą ładnie ożywia i ociepla wnętrze. Podobną rolę pełnią emanujące silne światło kinkiety, które uzupełniają lampki w podsufitce. Oświetlenie (system Lutron 3600 Grafik Eye) obsługiwane jest wraz ze sprzętem AV jednym pilotem Harmony 900. Solidne drzwi zostały wykonane na zamówienie, fotele mają właściwość przetwarzania niskich tonów na drgania.
Jeśli chodzi o sprzęt AV, była to jedna z pierwszych decyzji Kennetha Robertsa, podjęta po konsultacji z firmą Sound Room w Vancouver, która później pomogła mu w jego instalacji. Na system audio składają się głośniki firmy Paradigm: trzy wolno stojące (frontowe i centralny) i cztery wbudowane w ścianę oraz subwoofer firmy Definitve. Ścienne głośniki Paradigm zostały umieszczone także w saloniku. Odtwarzacze i inne urządzenia mieszczą się w obudowie rack w specjalnej wnęce wewnątrz kina, dla lepszego dostępu niczym niezamaskowane. Jak zapewnia właściciel „Into The Mystic”, jakość dźwięku jest bardzo wysoka, to samo dotyczy też obrazu, pochodzącego z projektora JVC DLA HD500, a oglądanego na ekranie Da-Lite 77” HD.
Swoje kino Kenneth zbudował w dużej mierze sam, posiłkując się fachową informacją z branżowych pism oraz tam, gdzie było to konieczne, pomocą specjalistów. Poza firmą Sound Room byli to np. fachowcy z Section T Consulting, którzy pomogli wyposażyć kino i salonik w systemy grzewcze i wentylacyjne.
ren
Lista sprzętowa kina:
projektor JVC DLA HD550
ekran Da-Lite 77” HD
odtwarzacz Blu-ray Pioneer BDP-23FD
odtwarzacz SACD Pioneer PD-DMK2
odtwarzacz Sonos Z90
receiver Yamaha RXV 3900B
głośniki:
Paradigm CC-590V5 (centralny)
Paradigm Studio 60 (frontowe, 2)
Paradigm In-wall SA 35V2 (surround, 4)
Definitive Super Cube Subwoofer
pilot Harmony 900
Lista sprzętowa saloniku:
telewizor Samsung 40” LCD HDTV
receiver Yamaha RVX 565
odtwarzacz Blu-ray Panasonic DMP BD60
odtwarzacz Sonos 90
głośniki Paradigm AMS 300 In-wall
Gry
Muzyka
Wywiady