STREFA CISZY W SURACIE

kino amatorskie

Projekt i wykonanie: Jignesh Khatiwala, Absolute Sound!, Surat, Indie

Wymiary pokoju: 4,5 x 7 m

Lokalizacja: Surat

Poprzednie przeznaczenie: nowy pokój przeznaczony na kino

Zbudowanie kina dobrze odizolowanego od hałaśliwego otoczenia jest w gęsto zaludnionych Indiach nie lada wyzwaniem. Firmie Absolute Sound! z Suratu pomogło w tym bardzo oryginalne rozwiązanie.

To kino powstało w pięciomilionowym Suracie. Jignesh Khatiwala z firmy Absolute Sound! dostał za zadanie stworzenie kina domowego o wysokich walorach akustycznych w pokoju o wymiarach zaledwie 4,5 x 7 m. Niezbyt wielkim, zważywszy na konieczność umieszczenia w nim siedmiu foteli i ekranu na całą szerokość ściany frontowej. No i jeszcze posiadającym okno i zbędne drzwi, które trzeba było zabudować.

Ponieważ zleceniodawcy bardzo zależało na dobrej jakości dźwięku, konieczne stało się wykonanie dokładnych pomiarów akustycznych i precyzyjne wyznaczenie jego parametrów za pomocą systemu CAD (oprogramowanie to pozwala na opracowanie koncepcji akustycznej, połączeń linii sygnałowych i głośnikowych oraz sposobu rozmieszczenia i montażu projektowanego systemu audiowizualnego). Właśnie z powodu CAD Khativala nie mógł zastosować gotowych materiałów akustycznych i wykorzystał swoje własne rozwiązania. Tak więc ściany ozdobiły trójkątne płaszczyzny, przy czym w tylnej połowie pokoju są one wypełnione jasnobrązowymi kostkami, a w przedniej jednolitymi płytami w ciemnym brązie, pokrytymi specjalną tkaniną. Pozwoliło to nie tylko na osiągnięcie zamierzonego efektu akustycznego, ale także dało ciekawy i oryginalny efekt ozdobny, ładnie przełamujący monotonię podłużnego wnętrza. I stanowiący praktycznie jego jedyną dekorację.

Problemów nastręczyło zaprojektowanie odpowiednich basów, co jest zawsze utrudnione w niewielkich pomieszczeniach. Khativala rozwiązał go stosując dwa subwoofery Velodyne DD-18, wyposażone w equalizer i korektor dźwięku, pozwalające idealnie dopasować go do pomieszczenia, a wyniki pomiarów zapisać w pamięci głośnika. Aby rozproszyć dźwięk z głośników surroundowych, znajdujących się z konieczności zbyt blisko foteli, zastosowano akustyczne dyfuzory.

Zgodnie z życzeniem zleceniodawcy ekran jest duży, o szerokości wypełniającej prawie całą przestrzeń pomiędzy bocznymi ścianami. Do wyświetlania obrazu w formacie 2.35:1 bardzo przydaje się obiektyw anamorficzny Panamorph DC1. Komfort oglądania zapewniają wygodne, rozkładane motorycznie fotele typu recliner Berkline 090 z czarnej skóry.

Jest to niewątpliwie nowoczesny i oryginalny projekt, a jak podsumowuje swoją pracę projektant, wymagający użytkownik kina jest bardzo zadowolony z rezultatu.

suratshow

Na zdjęciach powyżej: pokój odsłuchowy firmy Absolute Sound! w Suracie.

ren

http://www.absolutesound.co.in


Lista sprzętowa:

 

ekran Screen Research Accupix 2.40:1 Anamorphic Format

projektor Projectiondesign FL32 HD-LED 

obiektyw anamorficzny Panamorph DC1

odtwarzacz Dune BD Prime 3.0

odtwarzacz BD MSB Technology Universal Media Transport

dekoder Satellite TV Tata Sky Plus HD

procesor AV Onkyo (Integra) PR-SC 5508

amplifier MC2 Audio MC750

amplifier T4-250


głośniki :

LCR – Tannoy Definition Install DC12i (x 3)

surround – Tannoy Definition iw60EFX (x 4)

subwoofery Velodyne DD18 (x 2)

 

pilot uniwersalny Crestron

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.