SALT

Data premiery:2.12.2010Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Salt
Tytuł oryginalny:Salt
Gatunek:sensacja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:100 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Phillip Noyce
Obsada:Angelina Jolie, Liev Schreiber, Daniel Olbrychski, August Diehl, Daniel Pearce
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Nazwiska Noyce’a i Jolie można w filmowym światku porównać do faworytów na wyścigach konnych. Każde z osobna gwarantuje sukces, a jako para – sukces (przynajmniej komercyjny) do kwadratu.
Galeria

Tak jak to było w przypadku wcześniejszego o kilka lat „Kolekcjonera kości”, tak jest i tym razem. Phillip Noyce jest w swoim żywiole (nic dziwnego, jeśli się ma do dyspozycji miłą sumę ponad 100 mln dolarów): mnoży przeszkody, dubluje pułapki i układa zagadki, mocno konfundując widza, który chwilami nie nadąża wręcz za meandrami fabuły. Każe nam wstrzymywać oddech w szaleńczych scenach pościgu na autostradach i podziwiać finezję akrobacji: i tych ludzkich, i samochodowych. Noyce, będący reżyserem sprawnym i  wytrawnym, wie, kiedy przystopować i dać nieco wytchnienia przed następną kulminacją akcji, więc to, co oglądamy, intryguje, a nie męczy, i wciąga, a nie irytuje przeładowaniem i gadżeciarstwem. Podobnie jak przy cyklu z Bondem przymykamy oko i zostawiamy na marginesie to, czy i w jakim stopniu akcja jest wiarygodna. Gdyby była życiowa, nie byłoby takiego igrzyska!

A jeśli ma się do dyspozycji tego formatu aktorkę, to właśnie po to, by spiętrzyć wyzwania stojące przed bohaterką, którą gra.

Evelyn Salt gra Angelina Jolie, która jest w tym filmie… mężczyzną,  przynajmniej jeśli chodzi o stopień wojowniczości, cynizmu, sprytu i manipulacji w iście makiawelicznym stylu. Z dziką przyjemnością identyfikujemy się (mam na myśli kobiety) z takimi „półmężczyznami”. Pół, bo cech kobiecych, zarówno wrażliwości, jak i seksapilu, Salt się nie pozbyła. Daje nam to poczucie wstępu do męskiego świata, w którym nie jesteśmy tylko mniej lub bardziej ładnymi buziami, ale partnerkami – w przyłożeniu z półobrotu również… Ma to jednak swoje złe strony. W chwili bowiem gdy poznajemy Salt (a mocny to wstęp), naga, pobita, brudna i zziębnięta poddawana jest torturom. Żadnej taryfy ulgowej dla kobiety, bo skoro bawi się w męską profesję – a okazuje się agentką CIA – należy jej się wycisk.

Kilka lat później podczas rutynowego przesłuchania rosyjskiego szpiega (Daniel Olbrychski w małej, choć znaczącej roli) wyjawia on w jej obecności informację, jakoby to ona była szpiegiem i to w dodatku zamierzającym zabić prezydenta. Od tej chwili jej życie wywraca się do góry nogami. Ze spokojnej urzędniczki, którą była przez ostatnie lata, szybko musi przeistoczyć się w wojowniczkę i udowodnić swą niewinność. Tylko czy aby na pewno jest niewinna?

A o wzbudzenie tej wątpliwości Noyce już się postarał.

veroika

 


Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 4.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. Zet

    Zet 2010-22-12 21:48 Odpowiedz

    Bardzo dobry film akcji. Angelina jak James Bond.

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.