RYTUAŁ

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Rytuał
Tytuł oryginalny:The Rite
Gatunek:horror
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:111 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Mikael Hafstrom
Obsada:Anthony Hopkins, Colin O’Donoghue, Alice Braga, Ciaran Hinds, Rutger Hauer, Toby Jones
Dystrybucja:Galapagos
Opis

Egzorcysta i jego uczeń.

Galeria

Egzorcyści podobno są wzywani do coraz większej liczby opętanych i bynajmniej nie są przeżytkiem. Ich ekranowi koledzy wzywani są równie często, ale najczęściej przegrywają z diabłem tkwiącym w szczegółach nieporadnych scenariuszy… „Rytuał” także trudno nazwać piekielnie dobrą robotą.

Głównym bohaterem filmu jest Michael, syn właściciela domu pogrzebowego, który poszedł do seminarium. Przeżył kryzys wiary, ale w końcu trafił do Watykanu, na kurs przygotowujący do egzorcyzmów. We Włoszech spotkał na swej drodze tajemniczego ojca Lucasa. Spotkanie z tym jezuitą przekona wierzącego raczej w psychiatrię Michaela, że istnieją rzeczy, których nauka nie jest w stanie wyjaśnić…

„Rytuał” jest trochę staroświecki (sposób narracji, statyczny montaż, niewiele efektów specjalnych), trochę efekciarski. Stara się mówić o rzeczach kojarzonych raczej ze średniowieczem w sposób nowoczesny – księża w swej pracy z opętanymi korzystają z najnowszych nowinek technologicznych. Za mało w nim jednak napięcia, a zbyt wiele niejasnych wątków, których nie rozwinięto do końca… Pojawiają się jakieś sentencje, które mądrze brzmią, nie znaczą nic i nie mają odniesienia do wydarzeń pokazanych w filmie. Może dlatego całość odbiera się dość obojętnie, pomimo innych walorów… Pięknych zdjęć,  subtelnie nawiązujących do „Egzorcysty” (ciemna sylwetka człowieka na tle czarnej bramy), i aktorów, którzy grają nieźle. Mowa tu o niemal wszystkich, z wyłączeniem Colina O’Donoghue’a odtwarzającego główną rolę Michaela, człeka o zdrewniałym obliczu i oczach wypranych z wyrazu.

Na początku pojawia się napis, że scenariusz oparto na prawdziwych wydarzeniach, co oczywiście wywołuje zrozumiałe dreszczyki emocji. To jednak w dużej mierze chwyt marketingowy – po prostu pomysł na film przyszedł twórcom po przeczytaniu pewnego konspektu dziennikarza Matta Baglio, opisującego stworzenie specjalnej szkoły dla przyszłych egzorcystów (w ten sposób w każdej diecezji mógłby być jeden egzorcysta)… Resztę dopowiedział ksiądz, który był absolwentem tej dziwnej uczelni. Mikael Hafstrom nakręcił kiedyś rewelacyjne „Zło”. Zło z tamtego filmu, choć nie pachniało siarką, przerażało o wiele bardziej…

ASPEKTY TECHNICZNE

Jak na horror przystało, sporo w nim odgłosów i zaprawdę powiadam: tak rozseparowanych, iż zda się, że woniejący siarką il diavolo sam dyszy nad naszym uchem. Jego sączące się w nasze ucho szepty, złowieszczy rechot czy piekielne wrzaski (jego i przez niego opętanych) dobiegają naprzemiennie z prawego i lewego boku. Mocarnemu uderzeniu dźwiękiem nie umkniemy w scenach burzy (gęsty deszcz i grzmoty pojawiają się w filmie aż trzykrotnie), koszmaru sennego Michaela oraz tragicznego wypadku samochodowego, gdy pisk opon i zgrzyt blachy uderza po uszach. Jednak najbardziej skuteczne w wywoływaniu ciarek są wizgi paznokci Rosarii orającej nimi drewniane oparcie krzesła czy kafelki szpitalnego pokoju. Brrr.

Obraz bardzo ostry, czego doświadczamy już w pierwszych, pełnych zbliżeń sekwencjach przygotowywania ciała młodej samobójczyni do pogrzebu. Kontrast niezły, co przydaje się w scenach egzorcyzmów dokonywanych w ciemnej izbie czy sekwencjach deszczowo-nocnych, gdy w ścianie deszczu widać pojedyncze krople. Brak usterek, poza niemal niezauważalnym falowaniem krawędzi (okapy dachów). Kolorystyka na przemian zimna i ciepła. Rzym wita nas oranżami i żółciami domów, zieleniami trawy i błękitem nieba. Zimne sekwencje spowite szarością i zielenią to sceny szpitalne oraz sceny w domu / kostnicy Michaela i jego ojca.

BONUSY

Tylko sceny niewykorzystane (12 min) z napisami polskimi, mało istotne, może poza dwoma – intrygującą rozmową Michaela z Lucasem i symboliczną sceną seksu w remontowanym kościele.

Jan / veroika

 

Premiera DVD i BD: 14.10.2011

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska, turecka
Napisy::PL, CHO, EST, SER, ANG/N, ŁOT, LIT, SŁW
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::sceny niewykorzystane
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.