POD ZNAKIEM MELPOMENY

kino profesjonalne

Projekt wnętrza: Mario Panelli Studio, Roseville, Kalifornia

Instalacja AV: El Dorado Home Theater, Folsom, Kalifornia

Wymiary pokoju: 4,7 x 6,7 m

Lokalizacja: Kalifornia

Melpomena jest muzą teatru, ale kiedy wkracza się do tej olśniewającej – dosłownie i w przenośni – sali kinowej, skojarzenie z teatrem nasuwa się samo.

Wrażenie to potęgują umiejscowione po bokach ekranu antyczne maski symbolizujące komedię i tragedię, ale i bez nich cały ten imponujący pałacowym przepychem przybytek kojarzy się z rokokową operą lub teatrem. Aż czeka się na wbiegnięcie na wysoko umieszczone proscenium baletnic lub aktorów, ale zamiast żywych postaci trzeba się zadowolić bohaterami filmów wyświetlanych na 125-calowym ekranie Da Lite. Najlepiej pasowaliby tu bohaterowie obrazów kostiumowych, jednak przy bogatej kolekcji płyt właścicieli kina, liczącej 500 krążków DVD, można podejrzewać, że na ekranie nie zawsze widać peruki i krynoliny.

Płyty te są przechowywane w osobnym pomieszczeniu, do którego prowadzą ozdobne szklane i podświetlane na różne sposoby drzwi z napisem Lowe Theater, który jest właściwą nazwą tego niezwykle dekoracyjnego kina. Jednak mimo przebogatej ornamentyki, przy której opisie poddałoby się niejedno wytrawne pióro, to chyba subtelna, miękka i kojarząca się ze światłem świec kaskada blasku stanowi najbardziej oryginalny i czarowny akcent tego wnętrza. A trzeba wiedzieć, że w kinie znajduje się aż 86 komponentów świetlnych, wśród nich jako pojedynczy element świetlna wstęga długości 180 m! Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na olbrzymi, dekoracyjny żyrandol, jeden z największych w Kalifornii, mający wymiary w przybliżeniu 2 x 3,3 m. Każdy z ozdobnych detali, włącznie z maskami, jest oryginalny i został ręcznie wykonany w pracowniach Mario Panelli Studio.

Przy budowie kina wiele kłopotu nastręczyły trzy okna, z których jedno było umieszczone w niszy szerokiej na 1,5 m, a głębokiej na ok. 0,5 m (widać to na zdjęciach roboczych), a ponieważ żadne dekoracje czy draperie nie mogły być zastosowane, niszę i okno zlikwidowano. Zrobiono to w ten sposób, że nisza jest przesłonięta specjalną konstrukcją i tworzy z resztą jednolitą, ozdobioną specjalnym panelem ścianę, która w razie potrzeby może zostać odsłonięta. Ten sam zabieg zastosowano w przypadku pozostałych dwóch okien. Na szczęście znajdowały się dokładnie naprzeciw siebie, więc zakryto je jednakowymi drewnianymi konstrukcjami w kształcie kolumn o wymiarach 2 x  0,9 m, które pokryto czarnym aksamitem, a na szczycie ozdobiono świetlnym akcentem dekoracyjnym. Kolumny te także są ruchome i w razie potrzeby, np. pożaru, mogą odsłonić okna, do czego wystarczy jeden ruch palca.

Środek kina wypełnia sześć foteli typu Berkline. Budowa kina trwała około 7 miesięcy, a instalacją sprzętu AV zajęła się firma El Dorado Home Theater.

ren

www.mariopanellistudio.com

www.eldoradohometheater.com


Lista sprzętowa:

projektor Runco RS900

anamorficzny obiektyw Runco CineWide

ekran Da-Lite 125” 2.35:1 CinePerf Screen z systemem maskującym Da-Lite Horizontal

receiver Pioneer Elite VSX-01TXH A/V Receiver

odtwarzacz Blu-ray Pioneer Elite BDP-05FD

głośniki:

Dali Ikon Phantom LCR In-Wall (3) – do zabudowy

Dali Concept1 On-Wall Speakers (4) – naścienne

subwoofery TruAudio Sub10 (2)

pilot Universal Remote Control MX-350

Universal Remote Control MRF-260 Base Station

Lutron Grafik Eye 6-Zone Lighting Scene Controller

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.