NORWESKI BLASK

kino amatorskie

Projekt i wykonanie: Per Christian Krogsvold

Lokalizacja: Auli, Norwegia

Wymiary pokoju: 8,30 dł x 3,60 m szer x 2,20 m wys

Poprzednie przeznaczenie: piwnica pod garażem 

Cudowna gra światła i złota tworzy w tym urzekającym wnętrzu niesamowity spektakl świetlistych refleksów.

Tego projektu nie powstydziłby się pewnie żaden zawodowy projektant kin. Wszystko jest tu starannie przemyślane i zakomponowane w najdrobniejszym detalu. Aż trudno uwierzyć, że jego twórca, Per Christian Krogsvold, ma obecnie dopiero 27 lat i z zawodu nie jest żadnym artystą, ale blacharzem. Chociaż to ostatnie wyjaśnia, dlaczego wnętrze zostało ozdobione tak dużą ilością złoconych listew i framug.

Zaprojektowanie tego kina wymagało sporo wysiłku i kreatywności, ponieważ jest ono urządzone w pomieszczeniu raczej mało wygodnym – długim, wąskim i niskim. Prace projektowo-przygotowawcze trwały więc aż rok, a sama realizacja projektu zajęła Perowi sześć miesięcy. Można powiedzieć o nim, że jest to prawdziwa złota rączka, ponieważ nie tylko sam obmyślił wygląd wnętrza, ale także wszystko zbudował sam, czy to półki, czy pułapki basowe. Rezultat jest znakomity, gdyż mimo wąskości pokoju i ustawienia dwóch rzędów sof na sporym podeście pomieszczenie sprawia wrażenie przestronnego. Nie przytłacza go nawet ciemnobrązowy sufit, pokryty akustycznymi panelami Glava Akuduk o grubości 50 mm. Monotonię ciemnobrązowej płaszczyzny doskonale ożywiają prostokąty złocistych belkowań podsufitkowych, w które owe płyty są wbudowane, oraz cienkie listewki dzielące panele na dodatkowe prostokąty. Te rozwiązania przydają sufitowi pożądanej lekkości.

Dużą rolę w uzyskaniu efektu przestronności i optycznego powiększenia pokoju odgrywa intensywne oświetlenie, wzmocnione dodatkowo refleksami światła, pięknie odbijającego się od złoconych listew i framug. Nie ma tu centralnie umieszczonego żyrandola, lampki są wbudowane tylko w okalające pokój wzdłuż ścian podsufitki, a więc liczne złocenia pełnią funkcję dodatkowego emitenta blasku światła. Nawet frontowe panele obudowy wzmacniaczy mają tu kolor złota! Z brązem i złotem pięknie harmonizuje słoneczność barw mebli, ścian i podłogi.

To kino domowe jest nie tylko ciepłe i przytulne, ale także nowoczesne i eleganckie. Bardzo efektownie prezentują się w nim, ładnie podświetlone od góry, metalowe figurki smoków i japońska broń sieczna, ustawione na przyściennej półce z płytami z muzyką i filmami. Ozdobny akcent stanowi także ceglana ściana nad półką oraz w obudowie blatu pomiędzy kanapami.

Równie ważna jak wizualny aspekt wnętrza jest dla Pera Christiana akustyka, tym bardziej że od czternastego roku życia bardzo interesuje się muzyką i nawet był w młodości didżejem. Dźwięk zawsze był dla niego priorytetowy. W swoim kinie posiada system 9.1 – na szczęście pokój jest dobrze izolowany od reszty domu, znajduje się zresztą poza jego obrębem. Dobrą akustykę zapewniają panele akustyczne na suficie i ścianach, a także za ekranem wypełniającym całą ścianę frontową. Tamże znajdują się pułapki basowe oraz subwoofer.

norrr14

Ze swojego pierwszego (jak na razie) kina, z jego wyglądu oraz z jakości brzmienia dźwięku Per Christian jest bardzo zadowolony, ale patrząc na zdjęcia tego pięknego miejsca oraz na listę sprzętową, trudno byłoby uwierzyć, że mogłoby być inaczej.

ren

Lista sprzętowa:

ekran Dreamscreen V2 ultraHD

projektor BenQ W1000+

odtwarzacz BD Philips

odtwarzacz DVD Denon 2900

odtwarzacz plików Sqeezebox Duet

receiver Onkyo TX-NR1007

wzmacniacz Hegel H2A MKII

przedwzmacniacz Parasound C2

konwerter DAC Cambrigde DacMagic

Antimode Sub Calibrerer

 

głośniki:

front: Bowers & Wilkins CM 9

front high: Bowers & Wilkins 601 S3

centralny: Bowers & Wilkins LCR 600 s3 (2 x)

surround boczne: dipolowe Gale

surround tylne: Yamaha NS-333

subwoofer DIY Dayton 15" Med Dayton 500

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.