Zamieszkuje u swojej matki, katoliczki, która przed laty poślubiła jego ojca – muzułmanina, co wywołało swego czasu skandal. Niedługo potem poznaje jej służącego, wywodzącego się z nizin społecznych młodego Bilala, i zakochuje się w nim. Podejmuje subtelne próby zbliżenia się do chłopaka, które nieoczekiwanie spotykają się z nieśmiałym odzewem z jego strony. Między dwoma mężczyznami rodzi się miłość, na przeszkodzie uczuciu wydaje się jednak stać wszystko, co tylko możliwe, począwszy od religii przez „mezalians” po fakt, że matka Malika, której akceptacji pragnie, nie ma pojęcia, że jej syn jest gejem.
Tytułowa nić symbolizuje więzy krępujące swobodę głównego bohatera, dojrzewającego do tego, by je przeciąć i uwolnić się z nich, by wreszcie móc być sobą. Te najbardziej paraliżujące jego ruchy to relacje z matką, która pewnego dnia odkrywa, co łączy jej syna ze służącym, ale która ostatecznie staje po stronie swego dziecka i akceptuje jego prawo do szczęścia. Notabene wcielająca się w matkę Malika Claudia Cardinale gra świetnie! Nie mniej uciążliwe dla głównego bohatera są ograniczenia wynikające z różnic klasowych, dla nas, Europejczyków, już prawie nieodczuwalne – takie pojęcia jak np. mezalians dawno już wszak odeszły w przeszłość – ale w konserwatywnej Tunezji wciąż aktualne. Tłem dla dokonującej się w bohaterach i między nimi przemiany są malownicze i estetyczne ujęcia, nasycone słońcem plenery i dopełniająca całości muzyka, bardzo irytująca, ale oddająca rozterki bohaterów. Brawa należą się za bardzo subtelny sposób pokazywania erotyki, akceptowalny dla szerszej publiczności. Pomiędzy piękne kadry ukazujące nagie, umięśnione ciało uśpionego kochanka gładzone pieszczotliwie przez Malika (nawet heteroseksualnym robi się ciepło) wpleciono kadry rysunkowe z ostrzejszymi scenami miłosnymi. Bardzo dobry pomysł!
Ciężar gatunkowy poruszanych w filmie problemów na szczęście nie pozbawił go akcentów zabawnych, w sumie więc dostajemy dość stonowany, przyjemny w oglądaniu, politycznie poprawny obyczaj.
ASPEKTY TECHNICZNE
Całkiem porządny obraz z pięknymi, naturalnymi i ładnie nasyconymi barwami. Sceny nadmorskie oświetlone jaskrawym słońcem wydobywającym blask z błękitu wody i sjeny skał wyszły szczególnie ładnie. Znakomicie wyglądają czerwienie, żółcie i biele, w które ubiera się Claudia Cardinale. Kontrast mógłby być głębszy, gubimy bowiem trochę szczegółów drugiego planu. Lekkie szemranie tła i falowanie krawędzi (scena na lotnisku, miasto).
Dźwięk w Dolby Digital Stereo lekko dudniący, z bardzo intensywnym motywem muzycznym, mocno świdrującym w uszach. Lektor polski z dobrą dykcją, ale lekko grobowym głosem.
BONUSY
Oprócz zwiastunów ciekawy montaż wywiadów z aktorami i twórcami o podjętej w filmie tematyce, dla nas – z racji odmienności kulturowej – dosyć niezwykłej. Usłyszymy, że scenariusz powstawał aż 2 lata i był bardzo mocno modernizowany, gdyż twórcy chcieli uniknąć mówienia o gejach w kontekście ofiary, tutaj bohater miał być szczęśliwy w swej odmienności. Wszyscy przełknęliby tego typu film, gdyby poszukiwał swej tożsamości albo z nią walczył, a nie szokował, bo był z nią pogodzony. Bycie szczęśliwym gejem nie jest w Tunezji bynajmniej popularne (zresztą wyrazem tego okrutna scena na plaży). I tu przydało się nazwisko Claudii Cardinale, pochodzącej z Tunezji aktorki, która tam nadal traktowana jest jak wielka, ubóstwiana przez wszystkich gwiazda. Jak mówią twórcy: gdyby nie ona, nie byłoby tego filmu, bo to jej nazwisko umożliwiło zdobycie pozwolenia na kręcenie filmu w tym kraju. Wywiady kończą się zabawnym akcentem, bo heteroseksualny aktor grający Malika opowiada o tym, że nie spodziewał się, że pocałunki z facetem tak bardzo drapią.
itk / veroika
Premiera DVD: 06.12.2010
CIEKAWOSTKI – CUDOSCENA
NEWS – PHILIPS CINEMA MUNDI Z CLAUDIĄ CARDINALE
NIĆ to jeden z najnowszych filmów z udziałem ikony europejskiego kina Claudii Cardinale. Zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, Złotego Lwa w Wenecji i dziesiątek innych nagród pochodzi z kraju, w którym rozgrywa się akcja NICI. Proszę podać, jaki to kraj.
Dla tych, którzy odpowiedzą na powyższe pytanie, firma dystrybucyjna Tongariro ufundowała nagrodę w postaci płyty z filmem NIĆ. Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi na adres mailowy: beata@kinoplay.pl. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!! |