KRYPTONIM: SHADOW DANCER

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski: Kryptonim: Shadow Dancer
Tytuł oryginalny:Shadow Dancer
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Irlandia, Wielka Brytania
Rok produkcji:2012
Czas trwania:100 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:James Marsh
Obsada:Clive Owen, Andrea Riseborough, Gillian Anderson, Aidan Gillen
Dystrybucja:Best Film
Opis
Tajemnice brytyjskiego wywiadu.
Galeria

Colette, podobnie jak jej bracia, jest bojowniczką IRA. Po nieudanej próbie zamachu w londyńskim metrze zostaje aresztowana. Przesłuchujący ją brytyjski agent służb specjalnych Mac stawia jej ultimatum: albo zacznie sypać swoich, albo długo nie zobaczy swojego dziecka. Colette nie ma wyboru i zgadza się na współpracę. Tymczasem IRA już od pewnego czasu szuka wśród swoich członków kreta. Dla Colette zaczyna się taniec na linie.

Ten film tak naprawdę mógłby dotyczyć każdej innej organizacji ekstremistycznej, gangu czy mafii, historia jest bowiem przedstawiona z bardzo bliskiej perspektywy, ogarniającej wycinek życia jednostek. Nie porusza się tu kwestii politycznych, religijnych, wolnościowych, być może twórcy uznali, że w ogólnych zarysach działalność IRA i jej cele są powszechnie znane. Najsłabszym elementem filmu jest element podstawowy – scenariusz, ale jeżeli nie będzie się za bardzo dociekać, czemu bohaterowie zachowują się tak czy inaczej, można spędzić przed ekranem całkiem nieźle czas. Lepiej niż scenarzysta spisali się aktorzy, do których gry nie można mieć zastrzeżeń, oraz autor muzyki do filmu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Bardzo brytyjski w klimacie jest „Kryptonim: Shadow Dancer”, a też nawiązuje do lat, w których rozgrywa się akcja filmu. Obraz ma dwie podstawowe tonacje: pierwsza to przaśne, brzydkie brązy mieszkania Colette oraz smutne szarości ulic i podwórek, na których się wychowywała. Druga to granaty biura policyjnego i morskości irlandzkiego nabrzeża, gdzie Colette spotyka się z Makiem. Bladości, niemal przezroczyści skóry bohaterów też zdają się być wpisane w budowanie klimatu chorej rzeczywistości. Jedyne żywe kolory to stosunkowo dobrze nasycona czerwień płaszcza Colette. Kontrast kiepski, ostrość podobnie. Krawędzie przedmiotów i zarysy postaci są zmiękczone, a raczej jakby rozwodnione, a zdjęcia bywają czasem lekko prześwietlone. Sporo szemrania tła.

Ten film, może nie wybitny, ma znakomitą ścieżkę muzyczną. Pulsujące lekko elektroniczne rytmy budują atmosferę i przydają filmowi napięcia, którego generalnie w nim niewiele. To muzyka płynie głównie z tyłów, w których mocno zaznaczają się tylko sceny na nabrzeżu, w których słychać krzyk mew, szum fal rozbijających się o brzeg i szelest nadmorskiej trawy. Bardzo subtelnie zaznaczył się też odgłos rozmów w biurze, stuk wagoników w metrze czy gwar rozmów na stypie w knajpie.   

BONUSY

Dwa zwiastuny.

itk / veroika

Premiera DVD: 7.03.2013

 

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::16
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.