KINO PRZY PLAŻY

kino amatorskie

Projekt: Chris Huston, Rives Audio

Wykonanie: Octavio Vallarino

Wymiary pokoju: 7 x 4,7 x 3 m

Lokalizacja: Punta Barco, Panama

Poprzednie przeznaczenie: pokój przeznaczony na kino

Octavio Vallarino przywiązuje szczególną wagę do jakości dźwięku, dlatego akustyka jest przy budowie jego kin (patrz także: Made in Panama - po modernizacji) elementem priorytetowym. 

Kino powstało w letnim, położonym przy plaży domu w Punta Barco, a choć zaprojektował je specjalista, zbudował je sam właściciel, zawodowo prowadzący firmę developerską Desarrollo Bahía w Panamie, która buduje luksusowe rezydencje i kompleksy mieszkalne.

Wymiary pomieszczenia kinowego są zgodne z proporcjami 2.33X1.56X1, rekomendowanymi przez L.W. Sepmeyera w jego książce „Computer Frequency and Angular Distribution of the Normal Modes of Vibration in Rectangular Rooms” z 1965 r. Octavio miał okazję poznać go osobiście w połowie lat 70., gdy Sepmeyer projektował Kino Atlapa Convention Center w Panamie na 3000 miejsc.

Floor_Plan_HT

Boczne ściany pomieszczenia kinowego Octavia zostały pokryte panelami 1’’ Owens Corning 703 (2,5 cm grubości), a ściana frontowa panelami  2’’ Owens Corning 703 (5 cm grubości). Na tylną ścianę trafiła kombinacja paneli  2’’ OC 705 i 1’’ OC 703 oraz pułapki basowe specjalnie zaprojektowane przez Chrisa Hustona dla osób samodzielnie budujących swoje kino.

Sufit obłożono panelami OC 703 2’’, a ponieważ pełni rolę głównej pułapki basowej, posiada dodatkowe elementy wyposażenia. Podzielono go na dwie strefy o wymiarach 2,65 x 3,50 m, a w każdej z tych stref umieszczono 8 drewnianych paneli w formie belek (po dwie w czterech rzędach). Są one usytuowane ukośnie, pod kątem 37 stopni względem płaszczyzny sufitu i w części przedniej skierowane w inną stronę niż w części tylnej.

Na bocznych ścianach, pomiędzy frontowymi głośnikami a fotelami, znajduje się po pięć drewnianych paneli w kształcie półkolumn o wysokości 2,13 m. Wspólnie z belkami sufitowymi doskonale rozpraszają dźwięk, co w połączeniu z pochłaniającymi dźwięk panelami ściennymi tworzy idealne środowisko akustyczne.

Drewniane lakierowane panele sufitowe i ścienne oraz drewniane listwy podłogowe i listewki ścienne stanowią przy okazji akcent dekoracyjny, rozjaśniając ciemne wnętrze, ponieważ to kino jest pod względem wyglądu bardzo minimalistyczne. Akcent kolorystyczny wnoszą także trzy wygodne, czerwone sofy – potrójna z przodu i dwie podwójne z tyłu, ustawione na podeście o wysokości 30 cm. Oświetlenie jest dyskretne, w postaci lampek wbudowanych w podsufitkę.fot_4

Ponieważ nadrzędnym celem jest uzyskanie wysokiej jakości dźwięku, głośniki nie s ą  zabudowane. Frontowe, centralny i subwoofer, a także urządzenia AV na metalowych półkach zostały ustawione przed niczym nieprzysłoniętym ekranem. Głośniki satelitarne wbudowano w ścianę na wysokości 2 m.

Jeśli chodzi o system głośników, w kinie Octavia reprezentowane są różne marki. Duże kolumny frontowe oraz satelity tylne to produkt angielskiej firmy TDL Electronics. Octavio ma swoje preferencje i bardzo odpowiadały mu amerykańskie kolumny typu „transmission line” marki IMF sprzed kilku dekad, później produkowane w Anglii przez TDL. W swoim kinie jako kolumny frontowe L i R zastosował modele TDL Electronics RSTLS, wyposażone w podwójną linię transmisyjną oraz głośniki średniotonowy, tweeter i supertweeter. Wytwarzane przez te kolumny basy wywołują istne trzęsienie ziemi, osiągając niskie częstotliwości poniżej zakresu słyszalnego przez ludzkie ucho. Octavio bardzo zadowolony jest także z pracy głośnika centralnego BG Radia R-400-C – emitowany przez niego ludzki głos ma bardzo dobry ton i pełne blasku wysokie rejestry.

ren

Lista sprzętowa:

projektor JVC RS-35, anamorficzny obiektyw Panamorph A480

ekran ProScreen Mercury o przekątnej 141’’; obraz 54’’ x 130’’; Bright White z czarną obwódką

odtwarzacz OPPO Blu Ray BDP -83 DVD

procesor sygnałowy Integra DHC-80-1

wzmacniacze:

Bryston 4B, 250 W, do głośników frontowych w konfiguracji bi-amp (2)

Krell, S-150 Mono 150 W (do centralnego)

Adcom 5500, 200 W (do tylnych)

Adcom 5500, 200 W (do bocznych)

głośniki:

TDL Electronics RSTLS, full range, dual line loaded (L i R)

BG Radia R-400-C (centralny)

TDL Electronics RTL1 (satelity tylne)

JBL dipol (satelity boczne)

subwoofer Velodyne F-1800RII 

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.