JAK W GABINECIE

kino amatorskie

Projekt i wykonanie: Thomas Andersen, Norwegia

Wymiary pokoju: 4 x 5 m

Poprzednie przeznaczenie: piwnica

Intencją właściciela tego niewielkiego kina było nadanie mu nieco staroświeckiego charakteru, czemu służą drewniane okładziny ścian, listwy, profilowania i niezbyt awangardowa tapeta zdobiąca tylną ścianę. Całość sprawia wrażenie przytulnego, choć trochę staromodnego gabinetu.

Swoje kino Thomas Andersen planował od lat, ale udało mu się je stworzyć dopiero po zbudowaniu własnego domu i wygospodarowaniu specjalnego pomieszczenia w piwnicy, w której wykroił powierzchnię wielkości 20 m2. Miał to być raczej niewielki pokój na dwa rzędy foteli, z przeznaczeniem dla siedmiu widzów. Dobrym punktem do stworzenia dobrej akustyki tego pomieszczenia były zdaniem Thomasa ściany z betonu i keramzytu. Przy opracowywaniu koncepcji akustycznej i doborze materiałów akustycznych posłużył się niemieckim programem kalkulacyjnym Cara, którego wykres pozwolił mu uzyskać informację na temat optymalnego wytłumienia dźwięku w tym konkretnym przypadku. 

Nie obyło się jednak bez komplikacji, ponieważ przy całej różnorodności materiałów użytych przy wykończeniu pokoju (sosnowe listwy, meble, tkaniny, panele akustyczne firmy Echphon) Thomas musiał posiadać dokładne dane na temat ich współczynników absorpcji dźwięku, co wymusiło dzwonienie do producentów owych materiałów z prośbami o szczegółowe informacje. W końcu udało się jakoś te wszystkie dane wrzucić do programu, który zasugerował wprowadzenie kilku zmian. Najważniejsze z nich to 60-centymetrowy parapet na ścianie frontowej i bocznych, umieszczenie nad nim specjalnych akustycznych dysków firmy Echphon (firmowymi panelami Echphonu jest obłożony sufit, panele te w formie listew są także wbudowane w ściany), wyłożenie tylnej ściany płytami wiórowymi dla poprawy basów oraz umieszczenie na ścianie frontowej dwóch podłużnych drewnianych ram wypełnionych akustycznym płótnem – jest to jednocześnie doskonałe miejsce na ukrycie głośników frontowych.

Pozostałe głośniki także zostały ukryte – na bocznych ścianach znajdują się za ramami wypełnionymi tkaniną akustyczną, na tylnej – wbudowane i zamaskowane analogicznymi, tyle że mniejszymi ramkami. Tylna ściana różni się wystrojem od reszty pokoju głównie ze względu na akustykę. Gdyby został zachowany jednolity wystrój, w pokoju miałoby miejsce wygłuszenie dźwięku. Poza tym wyłożona piękną wzorzystą tapetą ściana ta stanowi ładny element dekoracyjny, dobrze komponujący się z wystrojem reszty domu. 

Bardzo stonowana kolorystyka pomieszczenia, z brązem wygodnych, salonowych foteli i sof oraz mieszanką szarości i brązu sosnowych ścian i tapety, jest starannie przemyślana, aby nie odwracać uwagi od wyświetlanego obrazu. Jak podkreśla Andersen, była to jego pierwsza decyzja na etapie planowania kina.

Warto jeszcze wspomnieć o systemie oświetleniowym pokoju. Światło jest tu zaprogramowane tak, że zapala się automatycznie przy wchodzeniu do kina, a potem można je przyciemnić stosownie do potrzeby. Sterowanie oświetleniem odbywa się poprzez system Lutron. Nie ma tu centralnego żyrandola, lampki są wbudowane w panele i listwy ścian. 

Jeśli chodzi o sprzęt AV, pięć głośników Thomas zmontował sobie sam, wykorzystując do tego komponenty firmy Overseas's Excel, dwa zastosował gotowe. Jako pracownik firmy Avielo, wykorzystał w swoim kinie projektor tej właśnie firmy. Dodatkowym elementem wyposażenia sprzętowego są dwa transduktory TST429 oraz TST229, które po wmontowaniu w podłogę pod fotelami wzmacniają wibracje wywołane przez niskie częstotliwości. 

ren

 

 Lista sprzętowa:

 

ekran Adeo Plano 230 x 129

projektor Avielo Spectra Etruscan

odtwarzacz HD DVD Toshiba HD-A30

odtwarzacze Blu-ray Sony BDP S350 (x 2, wersja USA i europejska)

wzmacniacz Onkyo TX NR906

procesor DVDO VP50 Pro

procesor wideo VP50PRO

Media Server Popcorn Hour A-110

TV Tuner standard Canal Digital

 

głośniki:

7 x Overseas's Excel (5 zmontowanych przez właściciela + 2 firmowe)

 

pilot Philips-Pronto-TSU9600

panel sterowania Pronto RFX9600

Rotel RB 976 b

transduktory TST429 oraz TST229

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.