INSTALACJA URZĄDZEŃ KINA DOMOWEGO

Po skompletowaniu sprzętu należy go właściwie poustawiać, ponieważ od tego zależy jakość doznań audiowizualnych. Skoro już się wydało sporo pieniędzy na dobry sprzęt, trzeba wydobyć z niego pełnię jego  możliwości. Przy urządzaniu wariantu zaawansowanego (specjalna sala kinowa, ekran, projektor) najlepiej jest skorzystać z porady fachowca, ale nie zawadzi skorzystać z konsultacji także przy instalowaniu kina podstawowego, jeśli ma się do czynienia z czymś więcej niż z telewizorem i gotowym zestawem kina domowego. W tym ostatnim przypadku wystarczy jedynie zachować odpowiednie odległości i zastosować się do ogólnych reguł.
Poniższe wskazówki dotyczą wariantu podstawowego, czyli kina w salonie.

13.1 Telewizor – odległości
Ta kwestia powinna być rozstrzygnięta już na etapie wyboru telewizora, ponieważ musi on być dopasowany do wielkości miejsca wyznaczonego na kino. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że aby w pełni rozkoszować się jakością HD obrazu, należy siedzieć stosunkowo blisko takiego telewizora i że oglądanie obrazu z takiej odległości nie męczy oczu tak, jak to miało miejsce w przypadku kineskopów.
Odległość siedziska od telewizora powinna mieścić się w przedziale wyznaczanym przez szerokość ekranu telewizora. Minimum to szerokość x 2, maksimum to szerokość x 5. Aby precyzyjniej wyznaczyć te odległości, można skorzystać z kalkulatorów internetowych, np.
Centrum Dobrego Obrazu Panasonica, które pomoże dobrać odległości stosownie do rodzaju telewizora (CRT, plazma, LCD)
Viewing Distance Calculator – ten kalkulator stosuje zalecenia SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engeneers) i THX, ponadto podaje odległości z uwzględnieniem kąta oglądania; aby przeliczyć sobie stopy i cale na cm, można posłużyć się internetowym przelicznikiem

13.2 Głośniki – zasady ogólne
W przypadku głośników frontowych: centralnego, lewego i prawego, ideałem jest umieszczenie głośników wysokotonowych na tej samej wysokości, najlepiej na wysokości uszu, co jednak nie zawsze jest możliwe. Należy jednak przestrzegać zasady, aby głośniki były ustawione w jednakowej odległości od widza, czyli na linii łuku, tak aby centralny był cofnięty w stosunku do lewego i prawego.

Jeśli nie ma możliwości zachowania jednakowych odległości, należy skorzystać z amplitunera, który dzięki procesorowi DSP ma możliwość wirtualnego wyrównania odległości od głośnika centralnego do słuchacza w stosunku do głośnika lewego i prawego. Innymi słowy procesor DSP wprowadzi odpowiednie opóźnienie dźwięku dla tego kanału. Bardzo przyda się tu zatem funkcja autokalibracji!

Odległość od ściany określa specyfikę brzmienia dźwięku. Oddalenie głośnika od ściany powoduje, że dźwięk jest lżejszy i bardziej przestrzenny, przybliżenie zaś sprawia, że zwiększa się natężenie niskich częstotliwości, a więc dźwięk staje się potężniejszy i cięższy.
Odległość między głośnikami nie powinna być większa od ich odległości od słuchacza, ale nie należy ich ustawiać zbyt blisko siebie, ponieważ zawęża to przestrzeń dźwiękową i skupia zbyt dużo dźwięku na małej przestrzeni.
Ważne jest, aby między głośnikami a odbiorcami nie znajdowały się duże gładkie powierzchnie odbijające fale dźwiękowe, ani też ostre krawędzie.

13.3 Wariant 5.1
Zestaw głośnikowy składa się z głośnika centralnego, dwóch głośników fontowych – lewego i prawego, dwóch głośników efektowych (satelitów) i głośnika niskotonowego (subwoofera).

5 szkic

13.3 a Głośnik centralny
Usytuowanie – dokładnie na wprost centralnego miejsca oglądania, nad lub pod telewizorem. W przypadku zawieszenia nad telewizorem na dużej wysokości należy go pochylić lekko w dół, aby dźwięk był kierowany w stronę odbiorcy.

13.3 b Głośniki frontowe
Ustawienie – po obu stronach telewizora, na jednej linii i wysokości, w jednakowej odległości od słuchacza, pod lekkim kątem w stosunku do słuchającego. Minimalna odległość od telewizora winna wynieść 30 cm, a od bocznej ściany minimum 0,5 m. Nie zaleca się stawiania ich w rogu pokoju ani pod samą ścianą.

13.3 c Głośniki efektowe
Usytuowanie – po obu bokach oglądających lub trochę za ich plecami, pod pewnym kątem, na wysokości co najmniej 0,5 m nad głową. Wymusza to ustawienie głośników kompaktowych na specjalnych podstawkach, półkach lub zawieszenie na ścianie. Im większy pokój, tym głośniki mogą być umieszczone wyżej.

13. 3 d Subwoofer
Najmniej kłopotliwy, gdyż można go ustawić centralnie, blisko ściany lub w rogu, nie przeszkadza mu także stojący przed nim obiekt, np. stolik. Miejsce ustawienia będzie jednak mieć wpływ na jakość basu, ponieważ im więcej płaszczyzn go otacza, tym natężenie dźwięku jest większe, a precyzja dźwięku mniejsza. Należy się tu zatem kierować indywidualnymi preferencjami i po prostu wypróbować różne warianty. A są to:
– ustawienie na środku pokoju: bas jest słabszy, ale najbardziej precyzyjny
– ustawienie blisko ściany: bas jest mocniejszy, ale kosztem precyzji, która jest wciąż w miarę dobra
– ustawienie w rogu: bas jest najpotężniejszy, ale mało precyzyjny

Najlepiej jest ustawić subwoofer poza okręgiem kolumn. Ważnym elementem jest dobra izolacja od podłogi, którą mocne basy mogą wprawić w drżenie. Służą do tego specjalne kolce, można też wykorzystać jakąś podkładkę.

dcsfs30_main

Pioneer

13.4 Wariant 6.1
W tym wariancie stosuje się dodatkowy głośnik efektowy, który umieszcza się na tylnej ścianie lub za plecami widzów dokładnie na wprost telewizora i na tej samej wysokości co boczne satelity.

6 szkic

13.5 Wariant 7.1
Do zestawu podstawowego 5.1 dodaje się dwa kolejne głośniki efektowe, umieszczając je na ścianie tylnej lub za plecami użytkowników kina pod pewnym kątem.

7 szkic

14 REGULACJA DŹWIĘKU

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.