2.4 Kolory i oświetlenie
Ściany kina domowego powinny mieć ciemny kolor i być matowe, aby nie odbijało się w nich światło emitowane przez projektor. Ważne, aby ładnie harmonizowały z meblami.
Światło pełni w kinie domowym ważną rolę, ale musi być odpowiednie. Dyskretne oświetlenie w czasie projekcji filmu eliminuje niepożądany kontrast pomiędzy ekranem a pozostałą częścią pokoju. Poza tym rozjaśnia mrok, a podświetlające schody lub podesty (częsty element pomieszczenia kinowego) lampki pozwalają na swobodę poruszania się w czasie projekcji. Do oświetlenia pokoju w czasie przerwy w projekcji może posłużyć zwykły żyrandol, przydadzą się także kinkiety. Świetnym rozwiązaniem są lampki dodatkowe, np. światłowodowe, wkomponowane w panele ścienne, sufit lub wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Ich zadaniem może być nie tylko podświetlenie pokoju, ale także stworzenie ciekawego efektu wizualnego, np. imitowanie gwiazd na niebie, co jest często spotykane w profesjonalnych kinach amerykańskich.
Projekt: First Impressions Theme Theatres, Miami
Światło dzienne jest w kinie domowym niepożądane, ale nie da się go uniknąć, gdy jest ono urządzone w zwykłym pokoju z oknami. W takim przypadku trzeba je zasłaniać nieprzepuszczającymi światła zasłonami lub roletami.
Wywiady