13.2 Głośniki – zasady ogólne
W przypadku głośników frontowych: centralnego, lewego i prawego, ideałem jest umieszczenie głośników wysokotonowych na tej samej wysokości, najlepiej na wysokości uszu, co jednak nie zawsze jest możliwe. Należy jednak przestrzegać zasady, aby głośniki były ustawione w jednakowej odległości od widza, czyli na linii łuku, tak aby centralny był cofnięty w stosunku do lewego i prawego.
! Jeśli nie ma możliwości zachowania jednakowych odległości, należy skorzystać z amplitunera, który dzięki procesorowi DSP ma możliwość wirtualnego wyrównania odległości od głośnika centralnego do słuchacza w stosunku do głośnika lewego i prawego. Innymi słowy procesor DSP wprowadzi odpowiednie opóźnienie dźwięku dla tego kanału. Bardzo przyda się tu zatem funkcja autokalibracji!
Odległość od ściany określa specyfikę brzmienia dźwięku. Oddalenie głośnika od ściany powoduje, że dźwięk jest lżejszy i bardziej przestrzenny, przybliżenie zaś sprawia, że zwiększa się natężenie niskich częstotliwości, a więc dźwięk staje się potężniejszy i cięższy.
Odległość między głośnikami nie powinna być większa od ich odległości od słuchacza, ale nie należy ich ustawiać zbyt blisko siebie, ponieważ zawęża to przestrzeń dźwiękową i skupia zbyt dużo dźwięku na małej przestrzeni.
Ważne jest, aby między głośnikami a odbiorcami nie znajdowały się duże gładkie powierzchnie odbijające fale dźwiękowe, ani też ostre krawędzie.
Wywiady