ZMIERZCH: ZAĆMIENIE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Zmierzch: Zaćmienie
Tytuł oryginalny:Twilight Saga: The Eclipse
Gatunek:horror, melodramat, fantasy
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:117 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:David Slade
Obsada:Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Xavier Samuel, Bryce Dallas Howard, Anna Kendrick
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Mniej psychologii i sercowych rozterek, więcej horroru i wampirzych jatek – tak w skrócie można określić trzecią część popularnej sagi „Zmierzch”.
Galeria

Bella podjęła już decyzję zostania wampirzycą i przygotowuje się do tego aktu jak dziewica do ślubu, co ma zresztą swoje uzasadnienie. Tymczasem na scenę ponownie wkracza groźna wampirzyca Victoria, za której sprawą kilku mieszkańców Seattle żegna się z życiem w nader nieprzyjemny sposób. Podczas gdy władze miasta usiłują rozwikłać zagadkę tych seryjnych zbrodni, Edward Cullen i jego rodzina domyślają się, że Victorii tak naprawdę chodzi o Bellę, którą trzeba za wszelką cenę ochronić. Ale aby pokonać niebezpieczną wampirzycę, Cullenowie będą musieli sprzymierzyć się z wilkołakiem Jacobem, który rywalizuje z Edwardem o względy Belli. Czy niechęć i uprzedzenia zostaną przezwyciężone?

Po nieco nużącym i mało dramatycznym „Księżycu w nowiu” obraz Davida Slade’a stanowi dla wielbicieli horrorów miłą odmianę. Akcja nabiera tempa, gdyż aspekty romansowe schodzą wyraźnie na drugi plan, a na pierwszy wysuwa się rozgrywka wampirów z udziałem wilkołaków. Jest więc mniej psychologii, a więcej walki i makabry, zrealizowanych w dużym stopniu z wykorzystaniem efektów specjalnych. Trochę pozmieniali się także bohaterowie. Bella przestaje być bierna i zaczyna aktywniej walczyć o swoje szczęście. Edward musi wykazać się umiejętnością walki z groźnym przeciwnikiem, a Jacob staje się bardziej męski i twardy.

Co jeszcze należy odnotować, to to, że mimo nastawienia na akcję w filmie znalazło się miejsce na dodatkowe wątki personalne (Jasper i Rosalie) oraz retrospektywy uchylające rąbka tajemnicy w zakresie przeszłości klanów Edwarda i Jacoba. Jak na trzecią część jest zatem nieźle, choć oczywiście „Zaćmienie” nie jest obrazem perfekcyjnym i to i owo można by mu zarzucić, zwłaszcza jeśli się nie jest fanem tej niezwykle popularnej sagi.

ASPEKTY TECHNICZNE

Najpierw dźwięk, bo tu możemy najbardziej nasycić swoje zwierzęce żądze. W filmie dzieje się sporo i to sporo związane jest głównie z, by tak rzec, ruchem przestrzennym, co znakomicie uwydatniono w ścieżce dźwiękowej. Śmigają naprzemiennie w kanałach postacie, a przynajmniej wskazuje na to świst wiatru spowodowany przemieszczaniem się goniących Victorię Cullenów, skaczących między drzewami i brzegami rzeki. W ogóle walki wilkołaczych i wampirzych koalicjantów z Nowo Narodzonymi są pełne dynamizmu i ekspresji, podbite tu i ówdzie basowym rykiem czy upadkiem olbrzymiego cielska wilka. Znakomicie wypadły sceny z szaleństwami natury: ulewa w Seattle w początkowej scenie filmu czy śnieżna zawierucha z wyjącym wściekle wiatrem w górach.

Obraz najostrzejszy jest w scenach walki, kiedy tempo bywa zwolnione i wszystko widoczne jest jak na dłoni, łącznie z fontanną grudek ziemi rozoranej stopami walczących. Widać każdą naprężoną wysiłkiem żyłkę czy rysy na pękającej skórze (śmierć Victorii). W tych mniej akcyjnych scenach (rozmowa Edwarda z Bellą na ukwieconej łące czy dialog Belli z Jacobem nad jeziorem) ponapawać się możemy pięknem kolorów: delikatnych fioletów czy nasyconych zieleni. Ogólnie jednak ze swą monochromatycznością saga „Zmierzch”, czyli „Zaćmienie” i dwie poprzednie części, rozszerza nam paletę granatów i szarości na wszystkie możliwe odcienie.

BONUSY

W tej edycji wampirzym zębom oparły się tylko zwiastuny.

 

ren / veroika

Premiera DVD: 6.12.2010

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.