A WIĘC WOJNA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:A więc wojna
Tytuł oryginalny:This Means War
Gatunek:komedia, akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2012
Czas trwania:94 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:McG
Obsada:Reese Witherspoon, Chris Pine, Tom Hardy, Til Schweiger, Chelsea Handler, Abigail Spencer, Rosemary Harris
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Dwaj agenci CIA, przyjaciele FDR i Tuck, zakochują się w jednej dziewczynie – Lauren.
Galeria

By rywalizacja nie zniszczyła ich przyjaźni, zawierają dżentelmeńską umowę, że to jej zostawią decyzję co do wyboru któregoś z nich. Szybko jednak okazuje się, że by zdobyć Lauren, sięgną po wszelkie środki (a jako agenci, mają ich pod dostatkiem).

Nie sposób ocenić jednoznacznie tego filmu. Osobiście uśmiałam się z niektórych scenek umizgów torpedowanych przez zazdrosnego rywala, jak choćby ta z pokazem dzieł Klimta. Pluskwy, satelity, podczerwień, inwigilacje, kamery termowizyjne, włamania do domu Lauren… to wszystko, by wejść w posiadanie informacji o swej zdobyczy, bo do pewnego momentu rywalizacja przypomina wręcz polowanie! Z drugiej strony film chwilami balansuje na granicy dobrego smaku, zmierzając w stronę „American Pie”. Na szczęście nie ma tych momentów wiele, ale po cóż włożona w usta Reese Witherspoon (Lauren), bądź co bądź laureatki Oscara, tak niesmaczna kwestia jak za przeproszeniem „pocą mi się cycki”?

Tak czy inaczej, jako się rzekło, film jest komedią romantyczną z akcją w tle, a nieoczekiwanym, bo refleksyjnym dodatkiem jest kilka kwestii, nad którymi można się zastanowić, a które można zamknąć w poniższych pytaniach. Czemu mianowicie fakt, że Lauren wodzi ich za nos, chodząc jednocześnie z obydwoma, nie wzbudza w nich takiego potępienia jak w niej to, że nie powiedzieli, że się znają? I co kieruje Lauren przy wyborze właśnie tego partnera życiowego? Z dwojga złego najlepiej wypadł bowiem czarny charakter filmu, w którego roli wystąpił Til Schweiger… Może gdyby dano mu więcej kwestii, finał byłby bardziej zaskakujący? No i trzecia sprawa, a właściwie refleksja… czemu tylko na filmach kobiety są zdobywane jak w romansach, o których w końcu chłopcy też uczyli się w szkołach, a tylko dziewczynkom coś z tego zostało?

Swoją drogą ciekawe, co by z takiego materiału zrobili znakomici ostatnio w materii komedii romantycznych Francuzi.

ASPEKTY TECHNICZNE

Bardziej są one w stylu akcyjnym niż komediowym, a to ze względu na wielość gadżetów użytych w czasie podbojów Lauren.

Najpierw całkiem interesująco zabrzmi rozróba w czasie przyjęcia z niezłym subwooferem i mocno aktywnymi tyłami (helikopter, strzelanina). Potem twórcy uraczą nas zestawem różnorakich odgłosów związanych z walką pomiędzy konkurentami w restauracji, gdzie pękają szyby, roztrzaskują się krzesła, łamią drewniane stoły, a odgłosy uderzeń, kopnięć i innych „łomotów” wypełniają przestrzeń. Sporo ciekawie rozłożonych dźwięków w scenie przejażdżki Lauren oraz w końcowej scenie pościgu na autostradzie, w których dominuje ryk silników, pisk opon i zgrzyt blachy, oraz w bardzo dynamicznej scenie potyczki paintballowej.

Obraz bardzo porządny z solidną ostrością i detalami, które rzucają się w oczy, np. krótkimi włoskami na karku bohatera stojącego pod światło i to zdejmowanego w półzbliżeniu. Kolory żywe, sporo podstawowych: czerwieni, błękitu, zieleni, ale też sporo żółcieni i różu. Czerń głęboka. Brak usterek, poza lekkim falowaniem krawędzi (siatka w cyrku, kontury ekranów).

BONUSY

Trzy opatrzone napisami polskimi niewykorzystane sceny, stopniowo coraz gorsze (w kolejności, w jakiej się pojawiają). Szkoda pierwszej, sporo mówiącej o zachowaniu Lauren i o tym, że nie ukrywa przed swym partnerem, że umawia się jednocześnie z kimś innym. Mniej szkoda drugiej – z windą i eksdziewczynami FDR, zaś w ogóle nie szkoda trzeciej, mianowicie ataku paniki Lauren – wyjątkowo absurdalnej.

Po obejrzeniu trzech alternatywnych zakończeń uznaliśmy, że twórcy zrobili najlepiej, obstając przy swojej wersji, ale warto je z ciekawości obejrzeć.

veroika


Premiera DVD: 8.08.2012

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska, czeska, węgierska
Napisy::PL, CZ, ANG, BUŁ, GRE, WĘG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::sceny niewykorzystane, alternatywne zakończenie
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.