127 GODZIN

Data premiery:12.07.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:127 godzin
Tytuł oryginalny:127 Hours
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2010
Czas trwania:91 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Danny Boyle
Obsada:James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara, Sean Bott, Treat Williams, John Lawrence
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis
Ręka albo życie – wybór należy do ciebie…
Galeria

Aron Ralston, bohater filmu, to postać autentyczna. Urodził się w roku 1975, uwielbiał – i wciąż uwielbia – sporty ekstremalne: jazdę rowerem po wertepach, wspinaczkę (odnosi zresztą w tym niemałe sukcesy). W 2003 roku przydarzył mu się wypadek, który opisał w książce „Between A Rock And A Hard Place”; powieść ta posłużyła jako materiał wyjściowy do scenariusza „127 godzin”.

W feralnym dniu w maju 2003 roku Aron wspinał się w Blue John, kanionie w stanie Utah. Nie poinformował nikogo, gdzie się wybiera (nigdy tego nie robił, po wypadku robi to już zawsze; mądry Amerykanin po szkodzie…). Podczas wspinaczki spadł, a duży głaz przygniótł mu rękę do skały. Zaczął się koszmar – był niewidoczny z powietrza, nikt nie mógł go usłyszeć, nie mógł się uwolnić, mijały kolejne godziny, potem dni… W obliczu śmierci Ralston podjął decyzję o odcięciu martwej już ręki! Okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe zadanie. A jeśli nawet się powiedzie, to trzeba się jeszcze wydostać z kanionu (20 metrów po stromej skale) i dotrzeć do auta (13 kilometrów przez skalisty teren)…

Te właśnie wydarzenia przedstawia film Danny’ego Boyle’a. Jeden człowiek, jedna podręczna kamera, na którą nagrywa swe wyznania, jeden nieruchomy głaz, jedna martwa ręka – wydawać by się mogło, że nudniej być nie może. Tymczasem film Boyle’a pulsuje życiem, skrzy się humorem, jest niezwykle dynamiczny (sekwencje psychodelicznych wizji wycieńczonego Ralstona) i trzyma w napięciu bardziej niż większość dreszczowców. Ogromna w tym zasługa wspaniałej kreacji Jamesa Franco (Aron), ale także operatora i montażysty. Powstała wstrząsająca opowieść o tym, jak wiele człowiek może poświęcić, by przeżyć. Film obsypano nagrodami i nominacjami: było wśród nich sześć nominacji do Oscara (w tym za najlepszy film roku) i trzy do Złotego Globu. Wszystkie zasłużone.

Co zaś do ręki Ralstona – nie zdradzimy chyba niczego zaskakującego dla rozwoju fabuły, odcięcie przez niego ręki to wszak fakt swego czasu komentowany we wszystkich telewizjach – to nie miał żadnych szans na jej samodzielne wyciągnięcie. Kłopot miała z tym ekipa złożona z… 13 silnych mężczyzn dysponujących wyciągarką! Ręka została skremowana, a jej były właściciel rozsypał prochy na miejscu tragedii.

Jan

FILM CIEKAWOSTKI

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.