THX

Dobre kino domowe powinno spełniać wymogi certyfikatu THX. To określenie często spotyka się w informacji o danym urządzeniu, nie jest ono jednak tożsame z przyznaniem produktowi znaku jakości Q, jak to się często mylnie sądzi. Inna rzecz, że urządzenia spełniające normy THX uważane są za produkty najwyższej klasy.
THX oznacza po prostu precyzyjnie określony zespół norm oraz standardów dotyczących sprzętu, instalacji audio-wideo oraz warunków akustycznych, których spełnienie gwarantuje wierność reprodukowanego dźwięku i obrazu w stosunku do oryginału.
Opracowany przez Thomlinsona Holmana standard THX narodził się w 1982 r. w wytwórni Lucasfilm w czasie przygotowywania ścieżki dźwiękowej do „Gwiezdnych wojen: Powrotu Jedi” i miał na celu zapewnienie w kinach warunków gwarantujących idealne odtworzenie starannie przygotowanego soundtracku.
Przykładowe wymogi standardu THX:
– wzmacniacz lub amplituner musi obsługiwać przynajmniej 6 kanałów o tej samej mocy, minimum 100 W
– wzmacniacz musi posiadać procesor DSP
– głośniki satelitarne w systemie 5.1 muszą być umieszczone dokładnie przy głowie widza

Obecnie istnieją cztery programy certyfikacji: THX Select (standard dotyczący urządzeń dostępnych dla szerszego grona konsumentów), THX Select2, THX Ultra i THX Ultra2. Dobrze jest zatem taki standard uwzględniać, co nie oznacza jednak, że należy się zamartwiać brakiem tego certyfikatu, bo i bez niego poprawnie urządzone kino będzie funkcjonować prawidłowo.

16 UWAGI KOŃCOWE

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.