Filmy
Muzyka
Gry
Technika
Kino domowe

PORADNIK KINA DOMOWEGO

Renata Głuszek // kompendium // 2011-01-28 12:15:50

PORADNIK KINA DOMOWEGO

Kino domowe warto mieć. Dziś, gdy na sklepowych półkach znajduje się bogata oferta płyt DVD i Blu-ray oraz coraz więcej filmów w 3D, o wysokiej jakości dźwięku i obrazu (HD), warto z tego skorzystać. Do szczęścia w zasadzie nie trzeba zbyt wiele. W wersji najbardziej podstawowej niezbędny jest jedynie odtwarzacz DVD lub Blu-ray, głośniki w systemie 5.1 i telewizor panoramiczny HD.

W wersji zaawansowanej kino to osobne, wyspecjalizowane pomieszczenie z ekranem, kurtyną, projektorem i całą masą urządzeń audio-wideo służących do odtwarzania filmów i muzyki. W naszym „Poradniku kina domowego” znajdą Państwo fachowe podpowiedzi, jak urządzić sobie takie kino, jak ustawić sprzęt i jak zadbać o dobrą akustykę pomieszczenia. W „Poradach on – line” naszego portalu pomożemy rozwiązać szczegółowe problemy związane z konfiguracją sprzętu. A na pytanie: jaki sprzęt dobrać? odpowie sekcja techniczna portalu, w której prezentujemy informacje o nowościach audio-wideo oraz wyniki naszych testów.

A przy okazji wcale nie drobna uwaga…

Współczesne kino, i to salonowe, z telewizorem, i to bardziej profesjonalne, już nie oznacza funkcji ograniczonej wyłącznie do wyświetlania filmów z płyt DVD czy Blu-ray, albo jeszcze z poczciwych kaset VHS. W takim kinie, na telewizorze czy dużym ekranie, można przecież wyświetlać filmy (i zdjęcia) zgromadzone na nośnikach przenośnych, takich jak karty SD i pamięci USB, lub w komputerach. Nowoczesny telewizor czy odtwarzacz to dziś urządzenie multimedialne, często sieciowe, dające dostęp do wielu serwisów internetowych, jak YouTube, Google Picasa czy Eurosport, pozwalające pobierać filmy i programy telewizyjne z różnych sklepików internetowych, a w przypadku niektórych modeli umożliwiające nawet przeprowadzanie rozmów za pośrednictwem komunikatora Skype! Coraz powszechniejsze odtwarzacze sieciowe Blu-ray pozwolą na jednoczesne oglądanie filmu i pobranych z internetu materiałów zakulisowych.

Wszystko to sprawia, że współczesne kino domowe traci charakter czysto kinowy i przekształca się w domowe centrum rozrywki multimedialnej. A jeśli jeszcze dodać do tego prężnie rozwijającą się technologię 3D, zaawansowane kino domowe staje się inwestycją, którą naprawdę warto poważnie rozważyć.

Dobre kino to jednak nie tylko zaawansowana technologia, ale także ładne wnętrze. Nie musi to być zwykły pokój zastawiony sprzętem i fotelami. Można go urządzić z pomysłem, nieszablonowo, np. inspirując się ulubionym filmem. Bogate przykłady i opisy takich domowych teatrów, zbudowanych przez wyspecjalizowane firmy lub przez samych właścicieli, znajdą Państwo w sekcji „Projekty kin domowych”.

Zapraszamy zatem do skorzystania z naszych porad, podpowiedzi i inspiracji. A na samym końcu naszego „Poradnika kina domowego” znajdą Państwo specjalny formularz, który można sobie wydrukować i wypełnić, po czym z tak przygotowanym „Podpowiednikiem” udać się do sklepu RTV. Z konkretną wiedzą na temat tego, co jest najodpowiedniejsze w Waszym przypadku, zakup będzie maksymalnie udany.

więcej

Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.