ŻYCIE ADELI

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Życie Adeli
Tytuł oryginalny:La vie d Adele
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Belgia, Francja, Hiszpania, Tunezja
Rok produkcji:2013
Czas trwania:179 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Abdellatif Kechiche
Obsada:Adèle Exarchopoulos, Léa Seydoux, Salim Kechiouche, Aurélien Recoing, Catherine Salée
Dystrybucja:Gutek Film
Opis

Miłość nie ma płci.

Galeria

Piętnastoletnia licealistka Adela szuka swojego miejsca w życiu i swojej tożsamości. Ma chłopaka, ale ten związek jej nie satysfakcjonuje – ani pod względem emocjonalnym, ani pod względem erotycznym. Po pewnym czasie Adela spotyka przypadkowo niebieskowłosą malarkę Emmę. Dziewczyny ulegają głębokiej wzajemnej fascynacji. W ciągu kilku lat ich związek przechodzi różne fazy, zmienia się też sama główna bohaterka.

Film trwa trzy godziny, co staje się zrozumiałe, jeśli powiemy, że reżyser pokazuje życie głównej bohaterki z wielką pieczołowitością i szczegółowością. Czas ten jednak, dzięki jego kunsztowi i wyśmienitej grze obu młodych aktorek, mija niepostrzeżenie. To kino bardzo esencjonalne i sensualne, pozwala zanurzyć się zarówno w otchłani płomiennych uczuć, jak i w świecie namiętnego seksu, będącego wyrazem tych uczuć, ich przełożeniem na grę zmysłów i doznań. Ten film to także opowieść o różnicach – społecznych, kulturowych, osobowościowych, które, oprócz uczuć, mają wpływ na kształt związku. Bohaterki wywodzą się z różnych środowisk, co przejawia się między innymi w ich upodobaniach kulinarnych, a trzeba wspomnieć, że celebrowanie posiłków stanowi ważny motyw filmu. Wszystko to tworzy wiele warstw, których przenikanie zapewnia intelektualną przygodę.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz intencjonalnie lekko niestabilny, a to przez koncepcję operatora jaką jest kamera z ręki. Ostrość nieprzesadna, co weryfikują zbliżenia, w których sylwetki i przedmioty mają lekko rozmącone krawędzie. Kolory naturalne, raczej matowe, niezbyt jaskrawe, oscylują wokół niebieskości i brązów, odcienie skóry bohaterek naturalne, ciepłe. Tło chwilami lekko szemrze. Falują krawędzie (sztachety płotów, gzymsy).

Dźwięk bardzo mocno stonowany. W tyłach pojawia się wprawdzie tło dźwiękowe (gwar rozmów podczas przerw w szkole), ale bardzo subtelne. Wyraźne dialogi płyną z centrum. Można włączyć albo polskiego lektora albo napisy.

BONUSY

Nic.

itk / veroika
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.