ZMARTWYCHWSTANIE ADAMA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Zmartwychwstanie Adama
Tytuł oryginalny:Adam Resurrected
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2009
Czas trwania:101 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Paul Schrader
Obsada:Jeff Goldblum, Willem Dafoe, Derek Jacobi, Ayelet Zurer, Moritz Bleibtreu, Gabriel Spahiu, Jenya Dodina.
Dystrybucja:Monolith Video
Opis

Berliński przedwojenny kabaret. Żydowski komik Adam Stein podczas przedstawienia zaczepia pewnego człowieka, który chce popełnić samobójstwo, a który po rozmowie z komikiem odstępuje od tego zamiaru.

Galeria
Po latach ci dwaj spotykają się w obozie. Klein, esesman, tamtejszy pan życia i śmierci, zatrzymuje przy sobie Steina, którego zmusza do bycia swym błaznem. Każe mu zachowywać się jak pies, aportować, chodzić na czworakach, spać w psiej klatce i walczyć z prawdziwym psem o kości.

Stein przeżywa obóz, ale rok totalnego uzwierzęcenia odbija się na jego psychice…

Kilka lat później trafia na oddział psychiatryczny w Izraelu, na którym są leczone psychicznie okaleczone ofiary wojny.

Adam to rola napisana dla Jeffa Goldbluma, który dawno nie zagrał tak dobrej roli, a było w niej sporo pułapek, bo łatwo byłoby aktorowi popaść w patetyczność albo śmieszność. Zwłaszcza w scenach obozowych, gdzie „psie” zachowanie kontrastuje z wyrazem oczu, w których czai się bezsilna rozpacz i niemoc. Od tego, czy Adam będzie śmieszny, zależy życie jego rodziny, toteż maska pierrota, którą maluje na twarzy w kluczowym momencie filmu, odzwierciedla cały tragizm tej sytuacji.

Równie skomplikowaną osobowość bohatera oddał Willem Dafoe obsadzony w roli Kleina, nieudacznika życiowego w cywilu, który jako esesman może ujawnić swoje chore instynkty. Jego lubowanie się w upadlaniu Adama jest zastanawiające. Trochę to laboratoryjny eksperyment mający na celu wykazanie, ile wytrzyma drugi człowiek, a trochę skutek patologicznego poczucia władzy, która jest w stanie zrównać ze sobą zwierzę i człowieka. Nieduża, ale intrygująca i ważna rola.

„Zmartwychwstanie Adama” łatwe w odbiorze nie jest, i ze względu na temat, i na lekko surrealistyczną poetykę, i na fakt, że trudno trafić za głównym bohaterem, który jest splotem sprzeczności. Ma niezwykłą charyzmę, kipi humorem i niecodziennymi pomysłami, ale jest nieprzewidywalny, a jego zachowanie jest dwuznaczne. W jednej chwili jest szarmancki dla kobiet, w drugiej usiłuje je udusić. Chce pomóc pacjentom, ale napada na nich. Jest okazem zdrowia, ale miewa tajemnicze krwotoki, które są somatycznym odreagowaniem psychicznej traumy. To typowy, dobrze „napisany” bohater, a to nie dziwi, bo film powstał jako ekranizacja powieści Yorama Kaniuka.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jasno oświetlone, o stonowanych, naturalnych barwach sekwencje powojenne różnią się znacznie od tych z okresu wcześniejszego: czarno-białych, o głębokim kontraście (wręcz nie ma szarości) i nieco ostrzejszych dla oka. Ogólnie obraz jest niezbyt ostry, a łagodna pastelowość kolorów sprzyja zlewaniu się elementów tła.

W tym obyczajowym filmie jest, jak można było się spodziewać, tylko kilka scen, w których system wykorzystuje w pełni swe możliwości. Podobnie jak w przypadku obrazu najwięcej oferują sekwencje obozowe: szczekanie psów, zamieszanie i zgiełk przy selekcji więźniów. Bardzo intensywnie brzmi połączenie skrzypiec i chóru w momencie, gdy Stein i jego żona widzą się ostatni raz. Nieźle wypada kilka scen szpitalnych, zwłaszcza te, w których do głosu dochodzi dziecko-pies ujadające po stracie Steina. Zaskakująco mocnym echem odbija się też policzek wymierzony Steinowi przez pielęgniarkę.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. pawel

    pawel 2011-02-10 14:34 Odpowiedz

    super bardzo dobre kino bardzo polecam

Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:2
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.