ZŁE MAMUŚKI 2. JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Złe mamuśki 2. Jak przetrwać Święta
Tytuł oryginalny:A Bad Moms Christmas
Gatunek:komedia
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2017
Czas trwania:116 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Jon Lucas, Scott Moore
Obsada:Mila Kunis, Kristen Bell, Kathryn Hahn, Susan Sarandon, Christine Baranski, Cheryl Hines
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Matczyny mobbing surowo ukarany. 
Już wiemy do czego są zdolne złe mamuśki w dzień powszedni. Idą Święta, a to w życiu każdej pani domu jak wiadomo szczególny czas. Tygodnie harówki przy garach, walka wręcz przy sklepowych ladach o najlepsze kąski, detektywistyczna praca w poszukiwaniu prezentów dla całej rodziny. Po prostu pełnia szczęścia. Złe mamuśki dawno jednak zrzuciły kajdany perfekcyjnej pani domu i mogłyby się tym świątecznym czasem cieszyć z drinkiem w ręce, gdyby nie fakt, że zbliżają się jeźdźcy Apokalipsy czyli ich szacowne mamusie: strażniczki rodzinnych tradycji, konserwatywne jak dąb Bartek i surowe jak treser dzikich zwierząt.

Święta Bożego Narodzenia to dla większości matek harówka do kwadratu i podyktowana na pewnie nie potrzebami ich bliskich, ale imperatywem wewnętrznym, który nie pozwala na odpuszczenie sobie przygotowywania 300 pierożków, 2 pasztetów, 3 rodzajów ciast, pucowaniu okien i wymiataniu kurzu z najmniejszych zakamarków. Złe mamuśki 2 podejmują ten temat w sobie wiadomy sposób podbijając stawkę wizytą mniej (lub bardziej) spodziewaną matek głównych bohaterek. A każda z nich jest horrorem z innej półki, prym wiedzie upiorna, stawiająca wysokie wymagania wobec wszystkich perfekcyjna pani domu w osobie mamy Amy, Ruth wyglądającej jak wycięta z żurnala. Słodka do obrzydliwości matka Kiki, Sandy, bluszcz w czystej postaci i bujająca w obłokach Isis, matka Carli dotrzymują jej pola. Największą, bowiem zaletą tego filmu jest obsada, aktorki grające z dużą wiarygodnością różne charakterologicznie postacie bohaterek i ich matek. Strzałem w dziesiątkę jest genialna Cristine Baransky w roli Ruth, która potrafiła oddać rozdarcie swej na pozór zimnej jak bryła bohaterki, a jednak pełnej kompleksów skrzywdzonej przez własną matkę wciąż w jakimś stopniu małej dziewczynki. Jeśli mówić o wartościach tego filmu to są nimi właśnie takie zasygnalizowana przynajmniej problemy.

Trudno jednak skupić się na tejże refleksji skoro powtarzany w dwójce leit motiv filmu to kompletna, totalna, bezrozumna rozpierducha, która zapewne w zamyśle twórców miała być chyba metaforą wyzwalania się z okowów stereotypów, a jest – przynajmniej dla mnie – dowodem na freudowską „histerię macicy”, czyli działanie kobiet zaczadzonych hormonami. I tak oto coś co miało być feministycznym manifestem staje się wodą na młyn mizoginów. Poza tym ileż można oglądać w zwolnionym tempie jak 3 dorosłe baby uchlane w sztok wygłupiają się w supermarkecie, kradnąc choinkę i molestując Mikołaja?

Gdyby film koncentrował się na owych patologicznych (czy jak wolą psycholodzy dysfunkcyjnych) relacjach miedzy córkami i matkami wyszłoby mu to na dobre. A tak znów przedobrzono w stronę wulgarnych żartów o depilacji męskiego rowka, szarżowania i łopatologii.  

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz radośnie kolorowy: dominuje świąteczna czerwień i srebro ozdób choinkowych. Dobra ostrość i kontrast. Brak usterek.

Dźwięk komediowy z przewagą dialogów, ale są też mocniejsze akordy w sekwencjach szału Amy, imprezy w pubie, marketowych zakupów i przystrajania domu.

BONUSY

Booklet ze zwiastunami.

Veroika  

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.