ZGORSZENIE PUBLICZNE

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Zgorszenie publiczne
Tytuł oryginalny:Zgorszenie publiczne
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2009
Czas trwania:85 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Maciej Prykowski
Obsada:Krzysztof Czeczot, Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Elżbieta Romanowska, Barbara Horawianka, Andrzej Mastalerz, Filip Rojek
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis
Śląska komedia romantyczna.
Galeria

Debiut Macieja Prykowskiego (wyprodukowany przez twórców „Rezerwatu”, co jest faktem dość istotnym) dzieli publiczność. Na Śląsku – choć na ekranie oglądamy Śląsk, którego już praktycznie nie ma – chwalą ciekawe tło opowieści, soczystość postaci i języka, a także to, że ten region można pokazać inaczej: w kolorach, zabawnie i ciepło. Poza Śląskiem psioczą na sztampowość rozwiązań głównych wątków, na fatalny dobór ścieżki dźwiękowej z „Daddy Cool” Boney M na czele, na to, że dosadnie, folklorystycznie i niedbale. I chyba obie strony mają rację. Ciekawsze są postacie drugiego planu (rzadko zdarzają się tak zabawni i ludzcy bohaterowie w polskich komediach romantycznych), wiodące wątki niczym nie zaskoczą, folklor jest tak zaakcentowany, że aż baśniowy, montaż i muzyka rzeczywiście prezentują się miernie, a scenografia jest zaskakująco świeża i barwna.
    
Film ma dwa główne wątki: młody Romanek stara się zdobyć serce Motylka, miejscowej piękności z dość pokaźną tuszą (naprawdę ma na imię Otylia), zaś jego ojciec po przyjeździe z wojaży po świecie uderza w konkury do Lucy, prywatnie ciotki Motylka. Bojów o serca niewiast panom nie ułatwia bynajmniej zgorszeniec, czyli ekshibicjonista szalejący na Fytlu, osiedlu podbytomskich familoków, gdzie rozgrywa się cała akcja. Ale finał jest łatwy do przewidzenia… W tle oglądamy mikroświat starych familoków, gdzie każdy o każdym wszystko wie, gdzie wścibskie babcie czatują przy oknach, by coś podejrzeć i potem o tym „poklachać”, gdzie może i bieda z nędzą, ale wesoło i swojsko, gdzie niektórzy skrywają małe, ale dla nich ważne sekreciki. Takich osiedli zostało już niewiele, a klimatu przedstawionego w filmie znajdziemy na nich jeszcze mniej…
    
W sumie film jest miłą odmianą po komediach romantycznych rozgrywających się seryjnie w wypasionych warszawskich apartamentach, zaludnionych bez wyjątku przez młodych, pięknych i bogatych. Mógłby być jeszcze milszą, gdyby scenarzysta zadbał o trochę oryginalności, a reżyser bardziej panował nad całością. Wyszło przeciętnie.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwięk, nagrany w Dolby Digital 5.1, zachwyca starannością realizacji. Dzięki brakowi głośnych efektów specjalnych (wybuchów itp.), a obecności wielu cichych odgłosów tła można usłyszeć wiele niuansów ścieżki dźwiękowej pięknie rozłożonych na kanały. Realistycznie dochodzi z boku granie świerszczy w scenach wieczornych, świergot ptaków, skrzypienie drzwi, łopot skrzydeł przelatujących gołębi i wiele innych. Bardzo sugestywnie nagrano odgłos nadjeżdżającego pociągu – ma się wrażenie, że zaraz wjedzie do pokoju.

Światło w „Zgorszeniu publicznym” pożyczono chyba z południa Europy – słońce rozświetla wiele kadrów, a nie razi w oczy tylko dlatego, że jego blask odbija się nie od białych ścian, ale od ciemnoczerwonych cegieł familoków. Z tą czerwienią pięknie kontrastuje żywa zieleń bujnych traw i drzew. Kolory wypadły naturalnie, łącznie z karnacją aktorów. Ostrość dobra, szczegóły, takie jak źdźbła trawy na łące czy zmarszczki na twarzach bohaterów, widać bez problemu. Obraz czysty, z dobrym kontrastem.

BONUSY

W dodatkach parę zwiastunów, galeria zdjęć z filmu (0.45 min) i dwa nieco dłuższe dodatki: sceny usunięte (9.30 min) i materiał „Making of” (10 min). W scenach usuniętych między innymi bardziej rozbudowana wersja rozmowy Romanka z ojcem, Motylek opalający się w wysokiej trawie i milcząca św. Barbara. Film nie stracił na ich usunięciu. W materiale o realizacji głos zabiera głównie reżyser, mówiący o aktorach i wyborze plenerów. Dowiemy się, że aktor grający Romanka nie jest Ślązakiem i musiał popracować nad nauczeniem się gwary, a zdjęcia kręcono między innymi na terenie dawnej huty w Chorzowie.

W ustawieniach jest do wyboru opcja z napisami z tłumaczeniem śląskich słów i zwrotów.

 Jan / itk

 

 Premiera DVD: 7.07.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:5
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.77:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::PL, ANG
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::zwiastuny, materiał tematyczny, galeria zdjęć, ujęcia niewykorzystane
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.