ZESTAW KOLUMN QUADRAL CHROMIUM STYLE

Nasza ocena:5
Opis
Niemiecki Quadral stworzył wyjątkowy zestaw kolumn do kina domowego.
Galeria

Niemcy od zawsze uważani byli za solidny i dokładny naród, co potwierdza się również w przypadku Quadrala. Tutaj jakość wykonania oraz zastosowane komponenty są adekwatne do ceny i plasują te przepięknie prezentujące się kolumny w średnim pułapie cenowym wśród podobnych zestawów zespołów głośnikowych przeznaczonych do pracy w systemach wielokanałowych.

W tym przypadku klient ma prawo wymagać wręcz idealnie wykończonego produktu, z czym, jak się nie raz już przekonałem, niemiecki Quadral nigdy nie miał problemu, zwłaszcza jeśli mówimy o kolumnach z wyższej półki cenowej niż popularne budżety.

BUDOWA

Nazwa modelu Chromium Style zdecydowanie i trafnie określa odbiorców tego typu zestawu kolumn, jednak nie tylko ludzie wrażliwi na piękno będą z nich zadowoleni. Technologicznie testowane przeze mnie zespoły głośnikowe pokazują, w którą stronę zmierza niemiecki producent. To nie jest jakiś tam byle jaki zestaw głośnikowy, a zaawansowany konstrukcyjnie produkt mający spełniać wysokie wymagania osłuchanych z muzyką miłośników kina w domu.

Najważniejszą cechą konstrukcyjną Chromium Style jest specyficzny wstęgowy głośnik wysokotonowy, który ze względu na koszta jest rzadko stosowanym rozwiązaniem. Ten przetwornik skonstruowano w postaci aluminiowej membrany przypominającej harmonijkę, napędzanej wieloma nietypowymi cewkami wyposażonymi w neodymowe układy magnetyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu dało się osiągnąć ponadprzeciętną dynamikę i czułość na najsubtelniej podawane sygnały ze zwrotnicy głośnikowej. Pozostałe głośniki, mimo że są już konwencjonalnymi stożkami, również zasługują na szerszy opis. Nietypowe membrany zbudowano z polimerów, a ich zewnętrzne powierzchnie pokryto cienką warstwą tytanu – połączono tu zatem dobre właściwości tłumienia wewnętrznego ze sztywnością. Lekkie i bardzo sztywne kosze odlane są z tworzyw sztucznych, a odpowiednich rozmiarów układy magnetyczne są wentylowane w celu podtrzymania właściwej temperatury cewki nawet podczas pracy przy maksymalnym nominalnym obciążeniu.

Obudowy są sztywne i ciężkie, wykonano je z płyt MDF, a zwężające się zaokrąglone boki pozawalają walczyć z niekorzystnymi odbiciami. Wszystkie płaszczyzny pokryto eleganckim lakierem fortepianowym o wysokim połysku (dostępne są dwa warianty – biały i czarny). Każda z kolumn posiada identyczny konstrukcyjnie zestaw głośnikowy, z taką różnicą, że tylne pracują w układzie dwudrożnym, a pozostałe, czyli fronty i centralny, w trójdrożnym. Także każdą z kolumn wyposażono w pojedyncze złocone gniazda zamocowane na specjalnym aluminiowym profilu, co tylko podnosi ich walory estetyczne.

BRZMIENIE

Specyficzne i rzadko spotykane wstęgowe głośniki wysokotonowe robią swoje i nie ma się co oszukiwać – ich walory brzmieniowe przy bezpośrednim porównaniu z klasycznymi kopułkami wysokotonowymi sprawią, że niejednemu osłuchanemu kinomanowi zjeżą się na głowie włosy, jeśli oczywiście będzie je miał. Dla mnie osobiście nie jest to może odkrycie na miarę Nobla, ale te przetworniki zasługują na słowa uznania. Przede wszystkim za niezwykle zróżnicowany i bogaty przekaz – tutaj detale nabierają zupełnie nowego znaczenia, odkryłem bowiem na wielu znanych mi na pamięć płytach z koncertami nowe szczegóły, o których nie miałem pojęcia. Jawiło się to zwłaszcza w najciszej brzmiących warstwach pozornie mniej znaczących dźwięków.

Duże wrażenie zrobił na mnie koncert Jeana Michela Jarrea z Chin, który zwyczajnie wymiata, jeśli tylko słuchamy go za pośrednictwem wysokiej klasy systemu kina domowego. Na tym krążku zakres wysokotonowy został wyjątkowo dobrze potraktowany przez realizatorów dźwięku, czego nie omieszkały przekazać testowane Quadrale. Piętro niżej, a więc w średnicy, jest już spokojniej i przekaz jest bardziej stonowany, co pod względem prezentowanej przebogatej barwy przez wstęgowe przetworniki nie do końca pasuje do ogólnej koncepcji brzmienia. Jednak w przypadku Chromium Style jest to element drugoplanowy, ponieważ czarujące i wciągające brzmienie zwraca na siebie uwagę detalami i drobnymi smaczkami drzemiącymi w muzyce. Jeśli dodać do tego potężny, ale ujarzmiony bas, to chyba nic więcej w kinie nie potrzeba. Jeśli zdecydujecie się umieścić te kolumny w pomieszczeniu o powierzchni nieprzekraczającej około 28 mertów kwadratowych, możecie być pewni, że basu będzie pod dostatkiem i nie będzie potrzeby korzystania z aktywnego subwoofera.

PODSUMOWANIE

Quadral Chromium Style adresowane są do osób wymagających od wielokanałowej instalacji audio wysokiej klasy, czystego i przestrzennego brzmienia. Niemieckie kolumny wykonane są na szóstkę i prawdę mówiąc ciężko jest mi znaleźć równie dobrze wyglądający i brzmiący zestaw kolumn do kina domowego.

Arkadiusz Ogrodnik

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (3 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (3)

 1. zuzi

  zuzi 2011-16-04 6:27 Odpowiedz

  zuzi

 2. krzysiu

  krzysiu 2011-29-01 7:21 Odpowiedz

  o key

 3. zadowolany

  zadowolany 2010-16-12 10:44 Odpowiedz

  zajebiastyczny opis ,wygląda na to że pisał to KTOS kto się zna na rzeczy ,oby tak dalej.

Nasze oceny
Budowa:6
Jakość:5
Rytmika:4
Przestrzeń:5
Balans:4
Wierność:4
Barwa:5
Stopka techniczna
Cena [PLN]::9999
Waga [kg]::10
Wymiary (S/W/G) [cm]::166x941x232, 166x319x232, 550x166x232
Impedancja znamionowa [om]::8
Skuteczność [dB]::88,87,88
Zalecana minimalna moc wzmacniacza [W]::35
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.