WYSPA ZŁOCZYŃCÓW

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Wyspa Złoczyńców
Tytuł oryginalny:Wyspa Złoczyńców
Gatunek:przygoda
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1965
Czas trwania:85 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Stanisław Jędryka
Obsada:Jan Machulski, Joanna Jędryka, Jerzy Turek, Jan Koecher, Aleksander Fogiel, Ryszard Pietruski, Mieczysław Pawlikowski
Dystrybucja:Best Film
Opis
Pan Tomasz, zwany później z uwagi na dziwaczny pojazd, którym się porusza, Panem Samochodzikiem, jedzie na urlop nad Wisłę, gdzie nieopodal tak zwanej Wyspy Złoczyńców spotyka harcerzy z Zastępu Łuczników oraz uczestników ekspedycji antropologicznej z atrakcyjną asystentką profesora Zaliczką.
Galeria

Dzięki wszędobylskim harcerzom o pseudonimach Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka odkrywa, iż ktoś nie tylko natknął się być może na ukryte zbiory miejscowego dziedzica, ale i próbuje je nielegalnie wywieźć. Pan Samochodzik, jego młodzi przyjaciele i Zaliczka wspólnymi siłami spróbują temu zapobiec.

Zaledwie rok po wydaniu książki „Wyspa Złoczyńców”, będącej pierwszą z cyklu opowieści o przygodach Pana Samochodzika, powstała jej ekranizacja, którą, mówiąc szczerze, na długie lata pogrążyła popularność znakomitego serialu „Samochodzik i templariusze” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej.

Co różni te dwa filmy? Głównie koncepcja pierwszoplanowego bohatera, a tym samym wybór aktora do roli głównej. W porównaniu z bardziej zawadiackim Mikulskim, więcej w młodym i diablo zresztą wtedy przystojnym Janie Machulskim intelektualisty niż awanturnika. Bywa jednak mile pyskaty, co wydatnie ukazują potyczki słowne jego i Zaliczki (dająca się wpuszczać w werbalne maliny Joanna Jędryka). Dobrze wypadli jego antagoniści, czyli czarne charaktery w interpretacji Pawlikowskiego i Pietruskiego, a pościg, jaki odbywa się ulicami miast, musiał wtedy należeć do nader widowiskowych. Natomiast, o dziwo, najsłabszym aktorsko ogniwem są role dziecięce, trzech mało charakterystycznych chłopców zlewa się w jedną postać, a szkoda, bo ich większa charakterologiczna różnorodność przydałaby filmowi więcej smaczku. Dialogi zabawne, choć humor sytuacyjny raczej umiarkowanie śmieszny. Tak naprawdę film po latach ogląda się z pobudek sentymentalnych: ze względu na nieżyjące już gwiazdy tego filmu i dobrze uchwycony klimat tamtych sielskich (przynajmniej w wizji Jędryki) lat.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz brudnawy, z mnóstwem śmieci analogowych, czernie i biele raczej zszarzałe. Chwilami obraz lekko pulsuje, a tło szemrze. Sporo poszarpanych krawędzi i aureoli wokół konturów.

Z uwagi na niewielką ilość odgłosów w tyłach (ulica, rzeka, samochody), pomimo DD 5.1 warto przeważających w filmie dialogów słuchać w DDS, są one czystsze i wyraźniejsze.

BONUSY

Brak.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 3.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. Piratka

    Piratka 2017-26-06 17:21 Odpowiedz

    Na szczęście moja przygoda z Panam Samochodzkiem zaczęła się od serialu Templariuszy, bo filmowa Wyspa raczej by mnie zniechęciła do czytania serii

Nasze oceny
Film:3
Obraz:2
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.