WYMARZONY

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Wymarzony
Tytuł oryginalny:Pupille
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2018
Czas trwania:115 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Jeanne Herry
Obsada:Sandrine Kiberlain, Gilles Lellouche, Elodie Bouchez
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Adopcyjne science fiction
Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany do adopcji. Podczas gdy pracownicy opieki społecznej poszukują dla niego odpowiednich rodziców, jego tymczasowym opiekunem zostaje Jean. Miedzy Theo, a jego tymczasowym „tatą” rodzi się silna więź. Jean ze zdumieniem dostrzega jak dużo chłopczyk rozumie ze swojej sytuacji i jak wiele potrzebuje miłości. Tymczasem od lat starająca się o adopcję dziecka Alice, która już niemal straciła nadzieję, zostaje wytypowana jako ide­alna kandydatka na nową mamę Theo. Ich pierwsze spotkanie okaże się decydujące.

Ten film ogląda się jak dzieło z gatunku science fiction. Dlaczego? Bo to co w nim pokazane – oceniane z naszej perspektywy – niezwykle dalece odbiega od znanej nam rzeczywistości. Pierwsza refleksja dotyczy stosunku dorosłych - pracowników opieki społecznej - do nowonarodzonego dziecka, którzy zwracają się do niego tak jakby w pełni rozumiał  język dorosłych. Nie usłyszymy żadnego „aciuciania” i tym podobnych infantylnych zachowań. Dziecko jest tu po prostu małym człowiekiem, a nie radosnym gadżetem do wożenia w modnym wózku.

Druga refleksja dotyczy sposobu czytania emocji dziecka, które jest niezwykle uważnie obserwowane, a jego emocje monitorowane. Nie uchodzi uwadze żadne najdrobniejsze nawet  wahnięcie jeśli chodzi o normę rozwojową. Gdy dziecko zaczyna wykazywać takąż… na dywanik wezwana zostaje osoba, która nie dopełniła obowiązków w momencie kontaktu z biologiczną matką… Co zrobiła? Otóż kilkudniowemu maluchowi niedostatecznie dobrze wytłumaczyła, iż fakt pozostawienia go przez mamę w szpitalu nie wynika z tego, że nie jest kochany, ale z tego, że ta chce dla niego jak najlepiej! Szok! U nas musiałby sobie co najmniej dokonać samouszkodzenia ciała! I to trwałego! A i tak nikt nie wpadłby na taki

Trzecia refleksja dotyczy detektywistycznej niemal dokładności z jaką pracownicy opieki prześwietlają przyszłych rodziców pod kątem ich zaangażowania w adopcję dziecka. Mając na uwadze nasze „przesłuchiwania” rodziców i wciąż kulawy  system „przyznawania” im dzieci, czapki z głów, jeśli faktycznie to ma miejsce w kraju nad Sekwaną!

Uderza w tym filmie nie tylko sposób traktowania dziecka, ale i innych ludzi. Wyrozumiałość - to chyba słowo klucz, które dobrze oddaje przesłanie filmu. Miejmy zrozumienie dla innych… bo nam tez przydarzają się słabości i potknięcia. Dlatego młoda studentka, która porzuca malucha jest w filmie zrozumiana, choć jej odejście to dramat. To nie był jej czas i nie byłaby dobrą mamą. To czas dla samotnej rozwódki  Alice, która dzięki temu dostaje szanse na bycie mamą… Tu twórcy zdają się mówić, że fakt bycia w związku niczego nie gwarantuje. Robi to dopiero psychiczna dojrzałość. A i tak ich pierwsze spotkanie to pełen napięcia… thriller.   

Piękny, mądry film, wzruszający, ale niezbyt ckliwy. Taki bez „ciuciania” właśnie!  

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.