Po dwóch latach odsiadki bankier Kramer ucieka z więzienia dzięki poznanemu za kratami Edwardowi Sztycowi, który wiedząc o szwajcarskich oszczędnościach bankiera, wietrzy w tym dobry interes. Obaj chcą wyjechać do Zurichu, ale Kramer musi się wpierw zemścić na Henryku Kwincie. Jego riposta bazuje na podobnym schemacie intrygi – zwabieniu kasiarza w pułapkę i oskarżeniu go o włamanie do kasy pancernej. Plan wydaje się bez zarzutu, gdyż Kwinto zostaje przyłapany na „gorącym uczynku” i uwięziony za kratami, skąd ucieczka wydaje się niemożliwa. A uszczęśliwiony tym Kramer dzięki fałszywemu paszportowi podejmuje wraz ze Sztycem próbę opuszczenia kraju.
Sequel „Vabanku” jest tylko cieniem poprzedniego filmu. Tym razem intryga nie jest już tak misterna, a nawet wręcz powiela ograne pomysły i finał „Riposty” nie budzi większego zaskoczenia. Można odnieść wrażenie, że reżyser zajął się bardziej wymyślaniem odniesień i aluzji do słynnych obrazów kinowych (przykładem choćby fałszywe nazwisko Kramera Goldfinger) niż budowaniem wiarygodnej i misternej intrygi. Przez większą część akcji film nie odznacza się ani dobrym tempem, ani budującymi napięcie zwrotami akcji, a najbardziej ciekawy moment rozgrywa się w połowie i wiąże się z pułapką, w jaką wpadł Kwinto. Te same zatem składniki – ten sam klimat, ci sami bohaterowie, w większości ci sami aktorzy (pojawia się też Beata Tyszkiewicz, Marek Walczewski i debiutujący na ekranie Bronisław Wrocławski jako Edward Sztyc), taka sama muzyka (tym razem nagrodzona na FPFF w Gdańsku), a jednak efekt jest już nie tak rewelacyjny.
Płyta wydana wspólnie z filmem „Vabank” w ramach serii „Kanon filmów polskich” (komedie).
ASPEKTY TECHNICZNE
Obraz jest zaprezentowany w panoramicznym formacie 1.85:1. Jakość prezentacji podobna do poprzedniej – sporo zabrudzeń, mocne, ale nienaturalne i nieco stłumione kolory, ostrość przeciętna, to samo dotyczy odwzorowania szczegółów, które w ciemniejszych partiach obrazu nie rysują się zbyt wyraźnie.
Dźwięk w aż trzech wariantach: DTS 5.1, Dolby Digital 5.1 i Dolby Digital 2.0. Nagranie brzmieniowo poprawne, bez stłumienia dźwięku, a różnice są w sumie nieznaczne.
BONUSY
Jedynie książeczka z omówieniem filmu (części I i II) wszyta w okładkę płyt.
ren
Premiera DVD: 29.06.2011
CIEKAWOSTKI - CHICHOT PRL-u |