URODZENI ZWYCIĘZCY

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Urodzeni zwycięzcy
Tytuł oryginalny:Mississippi Grind
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2015
Czas trwania:104 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Anna Boden, Ryan Fleck
Obsada:Ben Mendelsohn, Ryan Reynolds, Sienna Miller, Yvonne Landry, Jane McNeill, Lucky Johnson
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Witamy w krainie zniewolonych.
Obdarzony życiowym pechem nałogowy hazardzista Gerry (Ben Mendelsohn) w obliczu finansowych tarapatów łączy siły z młodszym od siebie charyzmatycznym pokerzystą Curtisem (Ryan Reynolds). Wspólnie wyruszają w podróż z Iowa do Nowego Orleanu, by rzucić wyzwanie szczęściu i sprawić, że fortuna w końcu się do nich uśmiechnie.

Był kiedyś znakomity film o hazardziście na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego „Gracz”. I choć bohater tamtego żył w XIX wieku, nosił frak, mówił po rosyjsku i grał w ruletkę, to właściwie uczucie towarzyszące oglądaniu tych  filmów jest takie samo. A jest ono dosyć przerażające i mocno dołujące. Oglądamy bowiem ludzi uzależnionych od hazardu, którzy niczym się nie różnią od ćpunów i pijaków, oglądamy ten sam obłęd w oczach na widok „używki”, ten sam mechanizm napędzania się. W przypadku hazardzistów dochodzi jeszcze element wiary w to co za chwilę ma się wydarzyć przy stoliku: teraz się odkuję, jeszcze tylko jedna karta, jeszcze jedno rozdanie, teraz na pewno wypadnie… i tak w nieskończoność. Prawdę mówiąc dla mnie osobiście przymus patrzenia na dorosłego człowieka, który nie potrafi powiedzieć „nie” jest co najmniej bolesny. Równie nieprzyjemny jak nieprzyjemna woń, która unosi się w „Urodzonych zwycięzcach” w powietrzu. Woń przegranej – życia, rodziny, przyjaciół, przyszłości…i siebie. Bo dla uzależnionego od gry hazardzisty nie ma świętości: nie zawaha się okraść bliskich, skłamać po raz następny i wykorzystać gdy trzeba ukochaną osobę. Te zmysłowe wręcz odczucia wstrętu jaki odczuwa się w trakcie filmu dowodzą tylko faktu, że udało się reżyserowi stworzyć sugestywny obraz stanu ducha hazardzisty, którym nigdy nikt przy zdrowych zmysłach wolałby nie zostać. Nie udałby się ten zabieg gdyby nie bardzo przekonująca kreacja Ben Mendelsohna w roli Gerry’ego. Gra bohatera coraz bardziej oddalającego się od rzeczywistości, który jest w stanie przegapić nawet obietnicę miłości i związku, która jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Partneruje mu Ryan Reynolds też w całkiem niezłej i niejednoznacznej roli hazardzisty, który przynajmniej jest wstanie grać z nałogiem w „szukać”.  Jedyne czego w filmie zabrakło to nerw i napięcie w sekwencjach rozgrywek. Rekompensują ten brak bardzo dobre zdjęcia Ameryki i tej prowincjonalnej i małomiasteczkowej. Film nie jest łatwą rozrywką, ale za to daje do myślenia.

ASPEKTY TECHNICZNE

Ciekawa ścieżka dźwiękowa towarzyszy fabule filmu, sporo w niej lokalnych rytmów prowincjonalnej Ameryki: bluesa, jazzu i country. W tle intensywny gwar gości w kasynie czy knajpach.

Kolorystycznie dosyć skromnie, a raczej naturalnie. Naprawdę kolorowe są tylko barwne neony oświetlające nocne ulice. W zbliżeniach widać obręcze żetonów, pot na nosie, czy zmarszczki w kącikach oczu.

BONUSY

Zwiastuny.

Veroika  

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.